I I De zelfbenoemde knuffelmarokkaan Ali Bouali (Ali B.) is nu een serieuze theatermaker. Hét podium om bruggen te bouwen in Nederland. „Ik wil meer tijd dan de zes minuten bij Pauw en Witteman interview SL SPECTRUM 7 EP ffl Het is een uurtje voordat de voor stelling begint. In de snackbar voor theater De Schalm in Veldho ven roept een for se, kale twintiger in plat Brabants door zijn telefoon: 'Woar ik ben? We goan zo naar Ali, man.Ja, Ali." Om daarna een stevige hap van zijn frika del te nemen. Je wilt er tijdens deze theatervoorstellin gen van Ali Beken(d)t achter komen wie je publiek eigenlijk is. En? Vijf seconden denkt Bouali na, in de coulissen naast het podium, een kwar tier nadat zijn show is afgelopen: „Het is echt heel erg uiteenlopend. Er za ten vanavond veel blanke Nederlan ders in de zaal. Maar wel van jong tot oud. Ook wat vrouwen met hoofd doekjes. En die jongen, Ibrahim, die begon te vertellen over hoe hij in el kaar geslagen was door zes jongens van, zoals hij het noemt, 'zijn eigen volk'." Bevalt die mix je? „Ik sla graag bruggen, daarom ben ik blij met dit publiek." Bouali staat op een kruispunt in zijn carrière. 32 jaar is hij pas en hij heeft het allemaal al gezien en gedaan: hij had meerdere top 10-hits als rapper, maakte de tv-show Ali B. op volle toe ren, is jurylid bij The Voice of Holland en toert nu vijf maanden door het land met zijn vierde theatertournee. Ali was de boze rapheid van de straat die de Nationale KnufFelmarokkaan werd. Hij kroelde met koningin Bea trix, straalde met Marco Borsato en stak drie vingers in de lucht bij het Koningslied. Onderweg verloor hij zijn fans van het eerste uur. Want boze rappers ma ken commerciële liedjes en geen tv-spotjes voor Douwe Egberts en T-Mobile, vinden die. Zelfs niet als je later bekent dat je helemaal geen kof fie drinkt en simpelweg het geld van die commercial goed kunt gebruiken. Roem is betrekkelijk. Een van de eerste vragen die Ali B. de ze dinsdagavond in Veldhoven aan zijn publiek stelt, is wie zijn achter naam kent. Van de volle zaal weet maar een handjevol bezoekers dat de B. voor Bouali staat. Als hij iemand op één van de voorste rijen vraagt om drie van zijn top 10- hits te noemen, blijft het stil. En dat is niet alleen vanavond in Veldhoven zo, dat is al tientallen optredens tij dens dit tournee zo. Vind je het vervelend erachter te komen dat mensen dat niet weten? „Eerst was ik verbaasd. Daarna zag ik de grap er wel van in. Mijn publiek bij deze shows zijn toevallige voorbijgan gers. Mensen die de naam Ali B. za gen staan en dachten: dat is mis schien wel leuk, laten we eens gaan kijken. De vragen die ik aan het begin stel, zetten de boel op scherp. De men sen gaan gelijk over dingen naden ken." Zijn bekendste raphits (om even te helpen: Leipe Mocro Flavour, Rampen eren en Ik ben je zatzijn dan ook al minstens acht jaar oud. Maar een be kende Nederlander is hij nog steeds. Dankzij The Voice of Holland en zijn ta felheerschap bij De Wereld Draait Door. Na de show, tegen een uurtje of tien, staan zeker dertig tieners te wachten om met hem op de foto te kunnen. Bouali: „Allemaal een foto, jongens, maar wel in groepjes. Anders duurt het te lang." In zijn kleedkamer wach ten familieleden en Theo Maassen voor de nazit. De Eindhovense cabare- 66 Wat heb ik te verliezen, dacht ik. Ik ga helemaal naakt Ik laat mijn masker vallen tier woont in de buurt en kwam even kijken. „Theo en ik filosoferen samen weieens over cabaret. Ik ben autodi dact, hè, heb me alles zelf aangeleerd. En ik wil me blijven ontwikkelen." In januari waren Bouali en Maassen samen op tv, in het programma 24 uur met.... De scène die het meest bespro ken werd, was de discussie waarin Bouali spreekt over het toekeren van de andere wang als je geslagen wordt. Maar als Maassen hem onverwacht op de ene wang slaat, keert hij niet de an dere toe, maar mept hij hard terug. „Of ik daar spijt van heb? Nee. Met die discussie wilde ik alleen aangeven dat je je lot in eigen hand moet hou den." Bouali kent dat lot. Hij groeide op de pleintjes van Amsterdam op, waar cri minaliteit statusverhogend was. Van zijn vrienden van toen zijn er inmid dels twee vermoord. Als tiener was hij verslaafd aan blowen. Toen zijn moeder erachter kwam, verhuisde het eenoudergezin naar Almere. Hij ver telt het allemaal op het podium. Over de relativiteit van de roem, de finan ciële problemen die hij kende, de re cente periode dat hij overspannen was, de moeite die hij heeft om tijd te maken voor zijn twee zoontjes. Waarom geefje jezelf zo bloot? „Omdat ik wil dat mijn publiek dat ook.doet. Dat zij hun masker laten val len, dat iedereen elkaar leert kennen tijdens de voorstelling. Dan moet je zelf voorop gaan. Natuurlijk heb ik er van tevoren over nagedacht, maar ik heb besloten het te doen. Wat heb ik te verliezen, dacht ik. Ik ga helemaal naakt. Ik laat mijn masker vallen." Hij confronteert zijn publiek. Dat snel capituleert. Joey (29) vertelt binnen vijf minuten dat hij weieens een fiets heeft gestolen. En wel vaker dan één keer ook. Grinnikend: „Fietsen met zo'n stuiterslotje, Ali. Dan weet jij wel wat ik bedoel toch? Die slotjes krijg jé zo open." En Ibrahim vertelt met zach te stem vanaf de eerste rij dat hij wei eens in elkaar geslagen is. En hard ook. „Door zes jongens". „Nederlan ders?" „Nee, eigen volk." De maskers moeten af, vindt de man die zelf zegt dat hij de Nationale Knuf felmarokkaan is, om bruggen te bou wen. „Dat is wat ik graag doe. Ik wil de mensen, mijn publiek, naar elkaar zien toe smelten. Ik wil dat voor el kaar krijgen door alle verschillende dingen die ik doe. Daar bereik ik zo veel verschillende mensen mee. Ik wil die mensen bij elkaar laten kijken. Uit noodzaak, want ik vind het frus trerend dat ze elkaar niet begrijpen." Storten de bruggen in Nederland juist niet steeds vaker in? We lijken steeds meer tegenover elkaar te staan? „Ja. De politiek lijkt nu soms een wed strijdje geworden tussen degene die mensen uit elkaar willen drijven en degenen die mensen bij elkaar willen brengen." Hij is moslim, bidt vijf keer per dag, laat zijn zoons besnijden, maar is wars van scherpslijperij. In zijn show zegt hij het zo: „Moslims met baarden en jurken die alles zeker weten. Daar ben ik niet van." Je spreekt je uit tegen de mensen die de is lamitische eigenaresse van een wijnbar in Rotterdam bedreigen, omdat ze alco hol schenkt? „Ik zeg: leven en laten leven. Je moet niemand veroordelen. Als iemand wijn wil verkopen, moet ze wijn ver kopen. En als iemand niet wil drin ken, dan drinkt hij toch niet? Stop toch met elkaar altijd te willen over tuigen van je eigen gelijk. Leef je le ven op jouw manier." Hij wordt een rolmodel genoemd, maar zei daar ooit over: 'Ik denk echt als ik 's ochtends opsta: zo rolmodel, wat gaan we eens doen vandaag?' Je spreekt je in de media tegenwoordig minder vaak uit over beladen onderwer pen dan vroeger. „Ik wil dieper op onderwerpen in gaan. Dat kan niet in zes minuten bij Pauw en Witteman. Dat kan wel in het theater." In dat theater praat hij twee uur lang. En na zijn show praat hij gewoon door. „Moe? Dit is chillen voor me." Bouali is een wervelwind, zo ad rem als de pest. Geleerd op die pleintjes van Amsterdam, waar je je mond no dig hebt om te overleven. Als de foto graaf naar hem toeloopt, zegt hij: „Hé man, jij lijkt op een van die gasten van Bobby, Ernst en de rest." En hij goo- gelt snel een foto als bewijs. Tien mi nuten later tegen een vriend die, op weg naar zijn kleedkamer, voorbij loopt: „Je kapsel, man, zo glad. Speel je in een boyband ofzo?" Tot half april staat hij nog in het thea ter. En daarna? Van alles. Bouali is snel verveeld namelijk. „Ik ben bezig met drie tv-programma's. En ik ga twee cd's maken. Rappen, dat moet ik weer doen." Is dit het wat theater betreft, is het op? „Nee, er is nog meer. Ik ga steeds die per. Dat is een proces, je kunt niet al les in een keer vertellen. Je moet laag je voor laagje. En als er nu nog een laag afgaat, wordt het echt gênant." ZATERDAG 8 MAART 2014 1 'Houd toch op met elkaar te overtuigen!' door Cyril Rosman Ali Bouali (Ali B.) Geboren: 16 ok tober 1981 in Zaanstad. In 2006 ge trouwd met zijn manager Bregh- je Kommers, ze hebben twee zoons(2009 en 2011) Hij won onder meer twee TMF-Awards, de 3FM-Award en een Gouden Televizier-Ring voor het pro gramma 'Ali B. op volle toeren' Ali B. foto Bram Saeys/HH reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59