Nieuwe mijlpaal Tommy Wieringa Zeeland in 'Reizen, ondertussen ergens anders' 36 CULTUUR Tommy Wieringa laat sommige mysteries graag bestaan, andere onthult hij met jongensachtige gretigheid. Tommy Wieringa komt - jas aan, pet op - bin nenwandelen. Een handdruk die om te genwicht vraagt. Twents kwartiertje in Amster dam. Niet als excuus, maar toch: „Dochter naar school gebracht, schotel in de oven gezet, oppas geïnstrueerd hoe ze om vijf uur de oven moet aanzetten." Vrolijke zucht. „Kinderen en Boekenweek; een onhandige combinatie." Tommy Wieringa. Met 'Een mooie jonge vrouw' schreef hij een boek van 94 pagina's dat leest als een roman. Hij schudt zijn hoofd. „Volgens mij heb ik juist geen roman geschreven. Volgens mij heb ik een verhaal geschre ven", en hij klopt op het harde zwarte omslag, „dat precies past tussen deze twee kaften. Ik had er niks bij kunnen verzinnen, ik kon niks weglaten. Het idee klopte precies met de omvang van het boekenweekgeschenk." Te gek, vindt hij, dat er kennelijk een soort intuïtieve maat in zijn hoofd zit. „Is iets een column, een verhaal, een novelle, een roman? Soms past de maat van een zeer kort verhaal. Een zkv heeft één on derwerp, een column twee, een roman..." Hij valt even stil. „Meer." Hoeveel? „Veel." Dan: „Je weet waar de vlag om laag gaat en het klaar moet zijn." Hoe hij dat weet? „Tja, hoe weet een schrijver zoiets." Hij veert op als er een mooi antwoord in hem opkomt. „Dat hoort bij de wereld van de natuurwonderen. Zoals in het voorjaar de sapstroom van een boom weer op gang komt." Terug naar de intuïtieve maat van verhalen. Iets met de omvang van het boekenweekgeschenk schreef hij nog niet eerder. „Maar er is mij een man of vijftig voorge gaan. Het is iedereen gelukt, dus waarom zou ik het niet kunnen?" Tommy Wieringa kan niet zeg gen of hij er iets aan heeft gehad dat hij na 'Joe Speedboot' twee grote romans, veel verhalen, es says en columns schreef. „Ik kan mijn ervaring niet peilen. Ik voel mij wezenlijk onervaren. Ik begin eigenlijk eeuwig opnieuw." Vindt hij zichzelf dan steeds op nieuw uit? „Ik ben op een gege ven moment opgehouden met..." - hij begint een paar keer aan een zin - „in letterlijke zin over mij zelf te schrijven." Vinger in de lucht. „Hier begint het antwoord: 'Alles wat ik schrijf, ben ik." Maar nu zonder de last van de onver werkte biografie. Ik heb me daar vandaan geschreven. Dat is bijna de geboorte van een nieuw melk wegstelsel geweest. Er kwamen zo veel werelden achter mij van daan; te gek. Daar gingen de tele scopen van glinsteren." 'Een mooie jonge vrouw' begon met een plannetje, vertelt hij, om te schrijven over een verhouding tussen een oudere man en een jonge vrouw. Hij pakt zijn laptop en zoekt een column waarin hij een paar jaar geleden al zinnen schreef als: „Een jonge vrouw is een overwinning op de tijd." En: „Wat begon als een overwinning, is nu een ongelijke strijd." Hij schuift zijn bril van zijn voor hoofd naar zijn neus en leest voor: „Ik ken iemand met een mooie jonge vrouw. Wanneer ze 's avonds hun tanden poetsen, ziet hij in de spiegel een jonge vrouw en een oude man. Ze zullen niet samen oud worden, hij is het al en zal, als de demogra fie haar algemene wetten toepast, niet lang genoeg leven om het haar te zien worden." Lacht voor dat hij de laatste regel voordraagt: „Dit is een voorstudie. Al weet ik nog niet waarvoor." Het is profetisch gebleken. Een jonge vrouw met een oudere man. Edward Landauer, zijn hoofdpersoon, is 42 wanneer hij de jonge Ruth Walta ziet en de bliksem inslaat. Hij is rond de vijf tig op de laatste bladzijde. Zeifis Tommy Wieringa 46, helemaal niet oud toch? „Grappig dat je het zegt. Maar je weet zelf heel goed wanneer de eerste barsten in je ge zicht sprongen. Ik vraag je ge woon even terug te gaan naar het moment dat je 27 was en keek naar iemand van 42. Vermoede lijk dacht je: Wat is die oud. Het is absoluut het moment dat de tro penjaren beginnen. Bij deze man gaat het verval heel vlug. Hij is zwaarlijvig en wordt voortdurend geconfronteerd met de jeugdig heid en stuitende opdringerige schoonheid van zijn vriendin." Dus, wil hij er maar mee zeggen: 42 is oud. „Dat is wanneer het bo rende bewustzijn van de onder gang begint. Het bewust zijn van verval is een grote kwelgeest." Hij heeft zich serieus afgevraagd hoe hij zich zou verhouden tot een overduidelijk veel jongere vrouw. „Ik realiseerde me dat ik met de hele wereld in competitie zou zijn. Ik zou me heel goed kun nen voorstellen dat deze veel jon gere vrouw veel jonger vlees be geert. Ik zou er niet op vertrou wen dat mijn zogenaamde erva ring zwaarder zou tellen. Het zou mijn leven tot een hel maken. Want schoonheid en kracht zijn roesmiddelen. Waarom zou ze daar niet voor vallen?" Hoezo? „Meer kan ik er niet over zeggen. Het is goed gezegd." Heel grote schoonheid heeft ook iets obsceens, weet Tommy Wier inga nu. Ze is nauwelijks met een menselijke maat te meten en dat brengt veel ongeluk met zich mee. Toen ik jonger was, was ik echt verslaafd aan schoonheid. Opzichtig mooie vrouwen. Ik ben ermee gestopt zulke schoonheid na te jagen; ik ben gevoelig ge raakt voor andersoortige schoon heid. Dat is met de jaren opgeko men." Blij dat hij er vanaf is. „Het is een oppervlakkige, mogelijk schadelij ke voorkeur. Word je niet geluk kig van. We trouwen uiteindelijk natuurlijk allemaal met een meis je uit de middenweg." Het kan niet elk jaar feest zijn met het boekenweek geschenk, maar bestel dit keer de fanfare maar en laat taart aanrukken. Schenk jenever. Tom my Wieringa heeft met 'Een mooie jonge vrouw' het beste ge schenk geschreven sinds in 1984, opnieuw, voor literaire novellen werd gekozen. In dat jaar trakteer de Maarten 't Hart op 'De orto laan' en zo werd een reeks van li teraire geschenken ingezet. Tommy Wieringa heeft niet zo zeer een novelle geschreven, de vorm waarin vaak één beslissen-- de gebeurtenis uit het leven van de hoofdpersoon centraal staat, als wel een korte roman. Wierin ga heeft het voor elkaar gekregen het hele leven van Edward Lan dauer te beschrijven zonder dat er sprake is van overdreven haast of druk omdat hij binnen de maxi male omvang van 96 pagina's moest blijven. Bovendien stipt hij een groot aantal actuele maat schappelijke thema's aan, die hij ook nog eens in onderling en his torisch verband zet. Edward Landauer is al in de veer tig wanneer hij eindelijk de liefde van zijn leven ontmoet: Ruth Walta. Zij is de mooie jonge vrouw, begin twintig, waaraan het boek de titel ontleent. Zo aan trekkelijk is ze, dat vreemde man nen haar een drankje laten voorzetten terwijl zij met Edward in een café zit. Hoe aantrekkelijk het ook mag lijken met een mooie jonge vrouw te verkeren, het wijst Landauer vooral op zijn ouderdom. Landauer is viroloog. Het ene virus na het andere steekt de kop op. Aids, vogelpest - bedreigingen alom, virussen in al lerlei vormen. Het meest vileine virus echter is ouderdom en het verlies aan gevoeligheid dat daar bij optreedt, met daar bovenop de pijn van het besef. Wat Wieringa dan weer spiegelt aan de vraag of dieren pijn ervaren. Zo haalt de auteur binnen het korte bestek van dit weergaloze geschenk veel overhoop. Dit is niet zo maar een boekje, dit is een volgende mijl paal in Wieringa's oeuvre. Op 8 maart (15.30 uur tot 17.00 uur, 't Spui, Vlissingen) is er een boekpresentatie van Anneke van Dok - Het jaar van de held. Twee dagen later, op 10 maart sig neert John de Wolf zijn biografie De Wolf, John (18.00 tot 19.30 uur in boekhandel Het Paard van Tro- je in Goes). Dinsdag 11 maart is De Grote Boe kenweek Literatuurquiz in de Klo veniersdoelen, aanvang 20.00 uur. Deelnemende teams worden door Frank Heinen en Merel Jansen on derworpen aan uiteenlopende vra gen over literatuur. Boekhandel Van de Sande in Ter- neuzen heeft op dinsdag 11 maart om 20.00 uur een avond met Red mond O'Hanlon geregeld in Por- gy 8c Bess. Op 11 maart signeert ook Franca Treur haar boeken in De Koperen Thin Goes. Zij is aanwezig tussen 15.30 en 16.30 uur. Later die dag is er een schrijvers ontmoeting met Franca Treur in de foyer van de Campus Culterra in Zierikzee, aanvang 19.30 uur Op woensdagavond 12 maart geeft Henrik de Groot een lezing in de Koperen Tliin in Goes. Hij is bekend van het televisieprogram ma 'Blauw bloed' en schreef een boek over Nederlands hofproto col, aanvang 19.30 uur. Schrijver en journalist Frank Wes terman geeft woensdag 12 maart om 20.00 uur een SLAZ-lezing in de Zeeuwse Bibliotheekover zijn laatst verschenen boek Stikvallei. Donderdag 13 maart is om 16.00 uur in de Drvkkery een Meet and greet met Judith Herzberg. De dichter en toneelschrijfster Judith Herzberg wordt geïnterviewd door Lisanne Cheizoo. Vrijdag 14 maart is om 16.00 uur een boek presentatie van kunstenares Ma rianne Schipaanboord met haar boek Marianne in de Brasserie. Het leven van Marianne (1965) voltrekt zich in stilte. Deze kun stenares is spastisch en kan horen noch praten. Wie haar werk be kijkt voelt zich soms voyeur; zó dicht nader je de intimiteit van haar emoties en dagelijkse be slommeringen. Vrijdag 14 maart is er ook om 20.00 uur een SLAZ-lezing van Lieve Joris in de Zeeuwse Biblio theek. Lieve Joris (Neerpelt, Bel gië) is internationaal bekend als schrijfster van non-fictie boeken over de Arabische wereld, Oost-Europa en Afrika. Bekende titels zijn onder meer Terug naar Congo, De poorten van Damas cus, Mali blues en Het uur van de rebellen. Zij vertelt over haar nieu we boek Op de vleugels van de draak. Zaterdag 15 maart, 15.30 uur is er een optreden van vibrafonist Vin cent Houdijk (o.a. Kyteman) en pianist Rogier Telderman in de Drvkkery. Zaterdag 15 maart van 15.00 tot 16.00 uur signeert Pa trick van Straten zijn eerste boek Op uitzending bij Boekhandel Van de Sande in Terneuzen. Don derdag 27 maart organiseren Het Paard van Troje en de Bibliotheek Goes een avond met Jan Vantoor- telboom in de bibliotheek van Goes. Jan Vantoortelboom wordt geïnterviewd door PZC-verslagge- ver Jan van Damme over Meester Mitraillette, aanvang 19.30 uur. Een mooie jonge vrouw' door Marjon Kok Tommy Wieringa, schrijver van het heid en kracht zijn roesmiddelen." foto Marcel Israel boekenweekgeschenk 2014: „Schoon- Tommy Wieringa - 'Een mooie jonge vrouw'. Het boekenweekgeschenk is tijdens de Boekenweek 2014 van 8 tot en met 16 maart gratis zolang de voorraad strekt bij besteding van min stens 12,50 euro in de boekhandel. Het Boekenweekessay Arctisch dag boek, geschreven door Jelle Brandt. www.boekenweek.nl door Theo Hakkert MIDDELBURG - Er zijn tal van literai re activiteiten in Zeeland tijdens de Boekenweek, met het thema Reizen: ondertussen ergens anders. Een overzicht:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36