TO©S PZC Pro-Russen nemen legerpost Krim over 60 kilometer file ondanks beperkte opkomst bij landelijke actiedag 60 I! II II I PZC 2 IN HET NIEUWS SPANNING OEKRAÏNE COLOFON Maak iemand abonnee! Het bevriezen van tegoeden werkt. Toch beperkt de EU de maatregel tot Oekraïne. Waarom Rusland niet? PAUL KUSTERS unlfj JONGE VROUW VERWENT MEER t>AN MAN I li T: 088-0139995 SEBASTOPOL - Gewapende man- - nen hebben gisteren op de Krim een Oekraïense legerpost overge nomen. Daarbij zijn geen schoten gelost en is niemand gewond ge raakt. Dit meldde een verslagge ver van persbureau Reuters ter plaatse. De aanvallers zijn vermoe delijk etnische Russen. Een Oek raïense functionaris liet gister avond weten te bemiddelen tus sen de aanvallers en de mensen in de legerpost. De nieuwe pro-Russische rege ring op de Krim verklaarde don derdag dat Oekraïense militairen op het schiereiland als 'bezetters' worden beschouwd. De Oekraïen se strijdkrachten moeten volgens haar kiezen tussen zich aanslui ten bij het Russische leger of on der vrijgeleide afreizen van de Krim naar hun Oekraïense moe derland. De voorzitter van de Russische Eerste Kamer, Valentina Matvijen- ko, zei gisteren dat Rusland de Krim als volwaardig onderdeel van de Russische federatie zal ver welkomen, als de bevolking zich in een referendum voor aanslui ting uitspreekt. Het referendum is door de nieu we leiders op de Krim voor 16 maart op de agenda gezet. De machthebbers in Kiev beschou wen het als ongeldig en stellen dat de uitslagen vrijwel nergens zullen worden erkend. Matvijen- ko maakte duidelijk dat Rusland de uitslag wel erkent. De Russische energiegigant Gaz prom dreigt te stoppen met gasle- veranties aan Oekraïne als dat land niet snel achterstallige reke ningen betaalt. Het Oekraïense staatsgasbedrijf Naftogaz staat nog voor 1,36 miljard euro in het krijt bij Gazprom. De afgezette Oekraïense presi dent Viktor Janoekovitsj is vol gens de Russische krant Moskovs- ki Komsomolets na een hartaan val opgenomen in een zieken huis. De 63-jarige Janoekovitsj zou volgens een anonieme bron in zorgelijke toestand verkeren. DEN HAAG - Hoewel minister Frans Timmermans gisteren zei dat de sancties tegen Rusland 'heel stevig' zijn, beperkt de straf zich vooralsnog tot het opschor ten van een paar onderhandelin gen. De voormalige leiders van Oekraïne worden ondertussen compleet kaalgeplukt. De tegoe den van de clan rond Janoekovitsj worden bevroren, die van de clan rond Poetin blijven onaangeroerd. Waarom zouden we Janoekovitsj en co nu nog aanpakken? Politiek gezien heeft de voorma lig president geen enkele macht meer. Toch is de aanpak van zijn clan niet louter symbolisch. In Eu ropa is men het er over eens dat ze hun vermogen op een onrecht matige manier verwierven. Het doel is om het weer terug te be zorgen bij de rechtmatige eige naar: de Oekraïense overheid. Die wordt er dus direct wijzer van. Het gaat bovendien om heel veel geld. Interim-premier Jatsenjoek stelt dat er tientallen miljarden weg zijn. Als een flink deel daar van terugkomt, maakt dat van Oekraïne een sterker land, dat minder afhankelijk is van Europe se of Russische hulp. Dat zou goed nieuws zijn voor Europa. De actiedag was gericht tegen het kabinetsbeleid, in de ruimste zin van het woord. Zo was er een op roep om voor het stadhuis van Breda te demonstreren voor schoolzwemmen en kwamen in Friesland vooral boeren in actie. De acties werden via Facebook aangekondigd. Op de diverse ac counts was gisteren de teleurstel ling te lezen van deelnemers die vinden dat de opkomst te laag is. „Maar je hebt niet veel auto's no dig om een file te veroorzaken," stelt VID-woordvoerder Patrick Potgraven. Tïissen drie en vier uur gistermiddag ontstonden er opstoppingen op de Ai (Waarden burg), de A7 (Groningen), A29 (Heidenoordtunnel), A50 (Arn hem), A15 en A16 (Rotterdam), A27 (Gorinchem), A58 (Breda), A76 (Geleen), A67 (Eindhoven) en A28 (Haren). In Nijmegen werd het Keizer Karelplein korte tijd bezet. Initiatiefnemer Jerry Agema is te vreden. „We hebben helaas niet overal het hele uur volgemaakt, maar we hebben voldoende aan dacht gehad." Agema zegt snel nieuwe acties voor te bereiden. „Dit smaakt naar meer." Kunnen we de aandacht niet beter op de Russen richten Mocht Europa besluiten tegoeden van de Russische elite te bevrie zen, aan zou dat geweldig effec tief zijn. Dat stelt Johan Wempe, lector governance bij Saxion Hoge scholen. „In het verleden hebben we gezien dat dit soort maatrege len zelfs mede de val van een regi me kan veroorzaken. De elite heeft dit soort financieringskana len nodig. Als die praktijk plots onmogelijk wordt, geeft dat pro blemen." Doen dus? Dat het bevriezen van tegoeden effectief is, wil niet zeggen dat het zomaar kan. Wempe: „In het Oekraïense geval is het in nauwe samenwerking gebeurd met de overheid daar. Daardoor had de ac tie een stevige juridische basis. Met de Russen zal die samenwer king er niet komen. En je kunt als Nederland of Europa niet zomaar tegoeden afpakken." Misschien nog wel een belangrij kere reden is het gebrek aan poli tieke wil om de Russen hard aan te pakken, stelt Paul Arlman van anti-corruptiewaakhond Transpa rency International. „Oekraïne le vert geen gas aan Europa, zo sim pel is het." Waarom staat al dat geld uit Rus- ALTIJt» AU SEZE6t>... LAAT V WERK MAAR AAM VROUWEN OVER... Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel. 088-0139910 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Bevriezen bi j zonder effectief door Sander van Mersbergen en Jelte Posthumus illustratie Mark Reijntjens BREDA/LOENEN - De Landelijke ac tiedag die Nederland een dik uur lam moest leggen, heeft gistermid dag niet tot grote problemen op de weg geleid. In totaal reden actie voerders op een tiental snelwegen langzaam. Dat leidde verspreid door het land tot bijna 60 kilome ter file, zo laat de Verkeersinforma tiedienst weten. Automobilisten lie pen daardoor gemiddeld ongeveer tien minuten vertraging op. Door acties op de snelwegen stond er gisteren ongeveer 60 kilometer file, ver spreid over het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2