GroenLinks wil de mening van de kiezer in beeld vangen 28 WALCHEREN MENSENRECHTENVERDEDICER James Ninrew Dong uit Zuid-Soedan verblijft komende drie maanden in Middelburg om 'op adem te komen'. J 4 VERKIEZINGEN GEMEENTERAAD 2014 MIDDELBURG - Het scheelt een graad of 35 met Middelburg, maar ook sociaal gaat het er veel heter aan toe in Zuid-Soedan. „In de af gelopen drie maanden hebben drie keer 's nachts mensen aan mijn deur gestaan die me wilden vermoorden." James Ninrew Dong (54) zet zich in voor de mensenrechten in zijn land, maar moet dat met (doods)bedreigingen en intimida tie bekopen. „Ik hoorde ze voor mijn deur discussiëren of ze me moesten vermoorden. Ik kon steeds op tijd vluchten. Tot nu toe ben ik ook nog niet gearres teerd." Dat lijkt een kwestie van tijd, want het is oorlog in Zuid-Soe dan en de mensenrechten wor den er op alle mogelijke manieren geschonden. En Dong behoort tot de 'verkeerde' stam, de Nuer. Dat is de stam van de voormalige vi ce-president Riëk Machar. In de cember vorig jaar braken onlus ten uit nadat die van een couppo ging werd verdacht. Het gevolg waren onder meer slachtpartijen onder de Nuer door soldaten van de president. „Elke Nuer is nu bij voorbaat verdacht. Maar dat ik een Nuer ben, betekent niet auto matisch dat ik het eens ben met wat de voormalige vice-president zegt of doet." Dong is na een uitgebreide beoor deling van tientallen verdedigers van mensenrechten uitgenodigd om drie maanden in Middelburg te komen wonen en werken. Hij is een predikant van de protestan te Presbyterian Church en betrok ken bij meerdere maatschappelij ke organisaties voor werkgelegen heid, milieu, een wijs gebruik van grondstoffen en mensenrechten. Vredesorganisatie Pax voor Vrede ziet hem als 'een vredestichter, die de stem van de gewone man vertegenwoordigt bij de politiek'. Bovendien is hij 'kritisch naar zo wel de politiek als de kerk' en 'weet hij op lokaal niveau mensen van verschillende stammen met elkaar te verbinden'. Dong: „Ik was wel verbaasd dat ik De vier vrijheden, zoals vrijheid van meningsuiting, brengen mij juist in moeilijkheden werd uitgenodigd, want er zijn meer mensen op dezelfde wijze actief als ik. Die zijn misschien nog niet opgemerkt. Ik voel me niet belangrijker dan anderen." Hij werd maatschappelijk actief na de onafhankelijkheid van Zuid-Soedan. „Ik heb dat nooit ge pland, het overkwam me toen ik merkte dat er na de onafhankelijk heid niks veranderde, dat het le ven voor de mensen niet beter werd." Dat hij mensenrechten verdedigt, zich politiek uitlaat, in de kerk preekt en ook nog eens tot de Nuer behoort, vormt een meer voudige bedreiging voor hem en zijn gezin. Dong is getrouwd en heeft zeven kinderen. „Natuurlijk is de veiligheid van mijn gezin be langrijk voor me. Maar de om vang van je directe familie kun je tellen, het verlies van de hele sa menleving is veel groter. Er zijn al meer dan tienduizend doden ge vallen en meer dan een miljoen mensen uit hun huizen verdre ven. Zeker, we hebben het er thuis wel eens over hoe gevaarlijk mijn werk kan zijn. Maar dan pra ten we er ook over hoe belangrijk het is." In Middelburg kan hij 'op adem komen' en in een rustige en vreed zame omgeving werken. Hij zal onder meer lessen over mensen rechten volgen op het University College Roosevelt en in het hele land spreken over Zuid-Soedan. Zo kan hij over drie maanden te rugkeren naar Zuid-Soedan om de mensenrechten met nog meer kracht en kennis te verdedigen. Dong zal in mei de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Mid- delburg bijwonen. Hij kent de on derscheidingen niet, maar de be grippen wel: vrijheid van me ningsuiting en religie, vrijwaring van vrees en gebrek. „Die probeer ik te vertalen naar mijn eigen le ven. God heeft ons als gelijken ge schapen en wil dat we in vrijheid leven en elkaar liefhebben. Die vrijheden, zoals vrijuit kunnen spreken, brengen mij juist in moeilijkheden." De fysieke rust die hij in Middel burg ervaart staat los van de men tale onrust die continu doorgaat. „Tijdens de vliegreis hierheen zijn dertig mensen in mijn stad vermoord. Het eerste wat ik hier heb gedaan is bellen en op inter net opzoeken wat er was ge beurd." Dong hoopt dat zijn aanwezig heid in Nederland leidt tot meer aandacht voor de oorlog in Zuid- Soedan. „Zodat van hieruit meer druk wordt uitgeoefend op de re gering en de vredesonderhande- laars. Vergeet niet: de wereld is een dorp. Wat in Afrika gebeurt, heeft gevolgen voor Europa." GroenLinks Walcheren wil niet alleen horen wat de kiezers vinden, maar het ook zien. Daar om organiseert de partij in de aan loop naar 19 maart een fotowed strijd. Het idee is dat kiezers foto's ma ken van wat ze de moeite waard vinden om te behouden. Of van dingen die ze zo slecht of lelijk vinden dat die van hen wel weg mogen. Kiezers mogen ook beel den insturen van dingen die er op Walcheren nog niet zijn maar die ze hier wel graag zouden willen hebben. „De fotowedstrijd Laat zien wat je vinden wij een leuke manier om goede ideeën te verzamelen", zegt campagnecoördinator Femke IJsseldijk. „Doordat bijna iedereen tegenwoordig makkelijk foto's kan maken is dit een snelle ma nier om ideeën te verzamelen. De gemeenteraad gaat voor een groot deel over de directe omgeving van de inwoners, met de foto's la ten we zien dat daarin nog veel te doen valt." De fotowedstrijd is bedoeld voor heel Walcheren en dus zijn foto's uit en over alledrie de gemeenten welkom. Een jury zal uit elke cate gorie (behoud, ergernissen en wensen) een winnaar kiezen. Ie dereen van 16 jaar of ouder kan meedoen. Foto's inzen den kan tot 13 maart via groenlinkswalcheren@gmail.com. Kijk voor meer informatie en de voorwaarden op middelburg.groen- links.nl/nieuws. De Ondernemersvereniging Ar- nemuiden houdt maandagavond 10 maart een debat over de toe komst van het vissersstadje. De OVA wil de economische kracht van Arnemuiden versterken en heeft daar een visie voor opge steld. Daarin staan voorstellen om de openbare ruimte te verbeteren en het toerisme te stimuleren. „We willen graag de politiek be trekken bij ons mooie stadje en ze warm maken voor het pas ge lanceerde masterplan", zegt voor zitter Klaas van de Ketterij. Voor de pauze wordt met politie ke partijen die meedoen aan de verkiezingen gesproken over de toekomst van Arnemuiden. Na de pauze komen actuele onderwer pen aan bod zoals het zwembad, het gemeenschapshuis, wonen en zorg, en verkeer en parkeren. De leiding van het debat is in handen van PZC-verslaggever Maurits Sep. Het debat vindt plaats in het Stadthuys en duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Resto VanHarte Middelburg be steedt komende week aandacht aan de gemeenteraadsverkiezin gen. Op maandag 10 maart zijn le den van LPM, OPAZ, SGP en CDA in Resto VanHarte 't Palet aanwezig. Dinsdag 11 maart zijn VVD, LPM, OPAZ en Christen- Unie aanwezig in Resto VanHarte 't Gasthuis. De avond begint met een 'Petje op Petje af-quiz met vragen over de gemeenteraad. Daarna leggen politici uit waar ze voor staan en beantwoorden vra gen uit de zaal. Resto VanHarte is een buurtres- taurant voor jong en oud en is open vanaf 17.30 uur. Er zijn twee Resto's in Middelburg. Elke maan dag in 't Palet, J. van Reigersberg straat 2, en elke dinsdag in het Gasthuis, Noordpoortplein 2. Graag reserveren via www.resto- vanharte.nl (gratis) of 0900- 9003030 op maandag t/m vrijdag tussen 09.00 en 12.30 uur (50 £F ct/min). 'Eventjes wat rust en vrede om me heen' door Maurits Sep James Ninrew Dong I De Zuid-Soedanese mensenrechtenverdediger James Ninrew Dong werkt drie maanden vanuit het University College Roosevelt in het stadhuis aan de Markt in Middelburg. „Fysiek heb ik nu rust en vrede om me heen, maar met mijn gedachten blijf ik verbonden met de oorlog in mijn land." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28