Wel of geen bezwaar tegen hoge WOZ-waarde 1 Van keiharde commercie naar respectvol opbaren i I I 18 WERKEN 4 Tr Niemand betaalt graag meer belasting dan strikt nodig. Een goede reden de aanslag van de onroerendzaakbelasting (OZB), die één dezer dagen in de bus ligt, kritisch onder de loep te nemen. Toch kan een hoge WOZ-waarde ook gunstig uitpakken. Wat is mijn huis op dit moment waard, vragen veel Nederlandse huizenbezitters zich af. De WOZ- waarde, die wordt genoemd op de aanslag van de OZB, zou uitsluit sel moeten geven. „De WOZ- waarde is in praktijk echter niet altijd hetzelfde als de marktwaar de", zegt Hans André de la Porte, woordvoerder van Vereniging Ei gen Huis. Wat moet u doen als u het gevoel hebt dat de gemeente uw huis te duur heeft ingeschat? De OZB is een belasting voor huiseigenaren die door gemeen ten wordt geheven. De OZB wordt gebaseerd op de WOZ- waarde (Waardering Onroerende Zaken), het bedrag dat de woning volgens de gemeente redelijker wijs zou hebben opgebracht bij verkoop op de peildatum: 1 janua ri 2013. De WOZ-waarde is ook van invloed op heffingen van wa terschappen en is bovendien bepa lend voor het eigenwoningforfait, dat moet worden opgegeven voor de aanslag inkomstenbelasting. Voor alledrie de belastingen geldt: hoe duurder de woning, des te ho ger de heffing. Ook heeft de WOZ invloed op de erfbelasting: die gaat uit van de WOZ-waarde van de woning in het jaar van overlijden van de eigenaar. Even tueel kunnen erfgenamen ook kie zen voor de WOZ-waarde van het jaar na overlijden van de eige naar, als dit voordeliger is. Heeft de gemeente volgens u de waarde van de woning te hoog in geschat, dan is bezwaar mogelijk. De afgelopen jaren werd dat door ongeveer 3 procent van de huisei genaren gedaan, waarvan de helft met succes. Bij de waardebepaling kijkt de gemeente naar de ver koopprijs van vergelijkbare wonin gen in de buurt, die rond de peil datum zijn verkocht. Zijn er grote verschillen in ligging, onderhoud of oppervlakte, dan heeft u een goede reden voor bezwaar. „Ge meentes maken steeds vaker ge bruik van computermodellen om de waarde te bepalen, waardoor de foutmarge kleiner wordt en het aantal bezwaren afneemt", weet André de la Porte. Bezwaar maken kan door binnen zes weken een brief te sturen naar de gemeente, waarin staat dat u de aanslag niet accepteert. U kunt het bezwaar mondeling of schriftelijk toelichten. In plaats van zelf een bezwaarschrift te ma ken, kunt u ook iemand inschake- BELASTINGAANGIFTE 2013 - DEEL 2 NOOIT GEDACHT TOCH GEKREGEN •iê naam Frits Steenbakker (60) woonplaats Oosterhout (NB) opleiding hbo marketing laatstvervulde beroep beheerder activiteitencentrum zonder werk september 2011 -april 2012 en januari-september 2013 nieuwe baan algemeen medewer ker mortuarium bij Zuylen uitvaartverzorging Dacht Frits Steenbakker er voor eens en voor altijd van verlost te zijn, werd hij toch weer met het zelfde geconfronteerd: altijd maar weer die heilige, verafgoodde cen ten die het handelen van mens en organisatie bepalen. „Ik heb 35 jaar in de keiharde commercie ge buffeld en was dat een paar jaar geleden helemaal zat", vertelt de 60-jarige Brabander. „Maar ter wijl ik al lang en breed afscheid had genomen van die mentaliteit en hartstikke blij was dat ik als be heerder van een activiteitencen trum iets voor de medemens deed, bleek ook daar geld toch weer de belangrijkste drijfveer." Steenbakker verliet de wereld van de commercie in 2011 en wenste een nieuwe weg in te slaan. „Ter wijl ik in de uitkering zat, deed ik al vrijwilligerswerk. Bij de lokale voedsel-goederenbank, als budget- coach en in het vluchtelingen werk. Door de contacten die ik daar opdeed, werd ik op een gege ven moment gevraagd voor de functie bij het acticviteitencen- trum. Een betaalde functie, waar in ik iets kon betekenen voor de medemens. Kon het mooier?" Nee, dacht de Brabander. Maar de vreugde bleek van relatief korte duur. „Na een tijdje begon het te wringen met het management, vanwege allerlei bezuinigin gen. In het centrum vonden tal van activiteiten plaats, van postzegelclubjes en dansen tot zangavonden. Er kwamen veel ouderen en voor hen zijn die dingen sociaal belangrijk en ge zond. Op den duur moest het centrum echter steeds vroeger de deuren sluiten, vanwege de centen. Om tien uur 's avonds al gaan sluiten, dat kun je die mensen toch niet aandoen?" De aanvaringen die Frits Steen bakker daarover had, resulteer den in zijn vertrek; negen maanden na zijn aanstelling. „Dat was een behoorlijke tik", geeft de Oosterhouter toe, „ik had wel even tijd nodig om daarvan te herstellen. Ook om dat het vrijwiligerswerk daar mee voorbij was, want dat was gerelateerd aan de organisatie van het wijkcentrum." Hoe bitter de pil ook was, zijn periode als beheerder leverde hem wel de functie op die hij na een werkloosheid van acht maanden nu sinds september vervult. Een baan waarvan hij nooit, maar dan ook nooit, had gedacht dat hij die ooit zou hebben. „Wie mij in het verle den had gezegd dat ik nog eens in een mortuarium zou gaan werken, had ik gevraagd of-ie wel goed bij zijn hoofd was", zegt Steenbakker lachend. „Maar het is écht een feit. En het bevalt me enorm goed. Het kwam tot stand via een lid van een van de koren die in het ac tiviteitencentrum repeteerden. Ik heb nu een oproepcontract en wil dit werk nog wel jaren blijven doen. Dit is precies wat ik enkele jaren geleden wilde: iets betekenen voor de mede mens. Ik krijg er zo veel kracht van. Je betoont respect voor de overledenen door ze goed te verzorgen. Bovendien betekent het voor de naasten ook veel dat de geliefde van wie ze af scheid moeten nemen, goed en netjes wordt opgebaard." TIPS HINTS De belastingen gaan in 2014 weer verder op de schop: weer minder aftrekmogelijkheden. De laagstbetaalden zijn be ter af; de hoogstbetaal- den iets minder goed. Nivelleren is een feest", zei voorzitter Hans Spek man van de PvdA in no vember 2012. Niet iedereen stond te juichen over dit 'feestje'. Maar na de mis lukte poging tot nivelleren met de inkomensafhankelijke zorgpre mie, gaat het er in 2014 toch écht van komen. Het feestje is welis waar lang niet zo uitbundig als Spekman in gedachten had, maar vanaf dit jaar gaan laagbetaalden minder belasting betalen en ho ger betaalden meer. Dat is goed nieuws voor mensen met een in komen tot 40.000 euro bruto. Om te beginnen gaat het belas tingtarief in de eerste belasting schijf, tot 19.645 euro bruto, om laag van 5,85 procent naar 5,1 pro cent. Dat levert direct al 147 euro voordeel op ten opzichte van 2013. Vanaf de derde schijf (die begint bij 56.531 euro) moet meer belas ting worden betaald. Dat komt neer op 80 euro. Deze belasting maatregelen gelden zowel voor werkenden als voor aow'ers. Ook de heffingskortingen - alge mene korting op de belasting die je moet betalen - zijn onderdeel van het 'nivelleringsfeest'. De hef fingskorting is inkomensafhanke lijk geworden. Daarvan profiteren inkomens tot 19.645 euro. Boven die grens namelijk daalt de heffingskorting voor werkenden, naarmate het inkomen uit werk en woning stijgt. De afbouw van af de tweede schijf (tot 33.555 eu ro bruto) bedraagt dit en volgend jaar 2 procent, met een maximum van 737 euro. Vanaf 2016 bedraagt de afbouw 3 procent met een maximum van 1.106 euro. De heffingskorting voor de minst verdienende partner is op haar re tour. Vanaf 2009 is de afbouw be gonnen: in 15 jaar, met een jaarlijk se stap van 6,67 procent, ver dwijnt de 'aanrechtsubsidie' uit eindelijk. De arbeidskorting gaat, als onderdeel van de nivellering, omhoog voor de laagstbetaalden. Dit jaar stijgt de arbeidskorting met 374 euro; dat loopt op tot 837 euro in 2017. Wie meer dan 40.000 euro bruto verdient, ziet de arbeidskorting dalen en be taalt dus meer belasting. En wie nog een pensioengaatje heeft en de vrije jaarruimte wil benutten, ontdekt dat de mogelijk heden beperkt zijn in 2014. De vrije jaarruimte wordt kleiner. Dat varieert van een paar hon derd tot enkele duizenden euro's per jaar. Dat is het gevolg van het verhogen van de aow-leeftijd. Het H-woord, dat jarenlang taboe was in politiek Nederland, mag vanaf 2014 uitgesproken worden. De aftrek van hypotheekrente in de hoogste schijf, 52 procent, gaat nu in 28 stapjes van 0,5 procent dalen tot 38 procent. Wie 10.000 euro aan hypoheekrente aftrekt, 'mist' dus belastingaftrek over 50 euro. Het nadeel is zo gering, dat het trucje om hypotheekrente vooruit te betalen in 2013 (voor maximaal 6 maanden) nauwelijks zoden aan de dijk heeft gezet. Van het voordeel dat je ermee behaalt, koop je hooguit een kratje bier. Wie in 2014 zijn onverkochte huis tijdelijk verhuurt, mag de hy potheekrente (over de onverhuur- de periode) in 2014 nog aftrekken, daarna is het feestje over. Wie met twee huizen in de maag zit: aftrek van dubbele lasten kan nog. De maximale termijn van drie jaar loopt eind 2014 af. Wie zijn huis nu te koop zet en het niet kwijtraakt, mag de dubbele lasten dus tot en met 2016 aftrek ken. Vanaf volgend jaar wordt de maximale aftrek teruggeschroefd naar twee jaar. Wie nog een voor deeltje wil behalen, moet dit jaar zijn woning laten verbouwen: de btw op arbeid is nog 6 procent. Het aantal aftrekposten, dat toch al enorm is ingekrompen, ver schrompelt dit jaar nog verder. Wie nu een scootmobiel of rol stoel aanschaft, kan die niet meer van de belasting aftrekken. Dat zelfde geldt voor aanpassingen in of om de woning ten behoeve van zieken. De aftrek ten behoeve van het le vensonderhoud van kinderen be leeft mogelijk zijn laatste jaar: in 2015 is het waarschijnlijk voorbij. Wie in 2014 nog van deze post ge bruik wil maken, ontdekt dat de aftrekbare bedragen stevig zijn door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Werkloos en in deze crisistijd toch weer een baan weten te vinden? Het kan. Lezers vertellen over hun onverwachte geluk! door Bauke Boersma Overweeg vrijwilligerswerk. Bouw een netwerk op. Ook uw verhaal vertellen? Stuur dan een e-mail naar: geld@depersdienst.nl Verschillen door Chris van Alem illustratie Job van Celder ---«3-— 0-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18