Dip in de discipline: ik beloof beterschap Koesterchallenge gaat de Westerschelde over Ombudsman 'misschien' nodig voor gebruikers van huishoudelijke hulp 28 ZEEUWS-VLAANDEREN 200 JAAR ZEEUWS-VLAANDEREN De expositie 'Zeeuws-Vlamingen over Vroeger' in de basiliek in Hulst schetst een pakkend beeld over het Zeeuws-Vlaanderen van toen. - Hoi Ray, Zeg, wordt het zo langzamerhand niet eens tijd voor een nieuwe fo to voor bij deze rubriek? Als ik zo qens naar mezelf kijk, dan kan ik toch concluderen dat ik er nogal anders uitzie. Kan ook niet anders met bijna tien kilo minder vet op de botten. Je zei het eergis teren zelf nog tegen me: „Je kan het al goed bij je zien, Sheil." En toen maakte je een zandloper-ge- baar met je handen, boef dat je d'r bent. Maar het klopt, er komt weer wat meer figuur in, ik zie het zelf ook. Ik heb nu nog maar één kin, nou vooruit, anderhalve dan, maar geen twéé. En -helaas voor de immer opmerkzame fans- mijn soutiens zijn ook niet meer zo gevuld. Ook ben ik toe aan nieuwe broeken, want mijn huidige zakken af en ik loop hele dagen alleen maar te sjorren en te hijsen. Ik heb alleen dus gemerkt dat ik ook blijf afvallen zonder dat ik train. Daarom is het is me de afge lopen weken zwaar gevallen om de discipline vast te houden die nodig is om drie keer per week te gaan sporten. Wij als elkaar toege wezen sportbuddy's horen elkaar te motiveren en te steunen. Dat doe jij ook altijd heel trouw. Je wenst me succes als ik ga sporten en je vraagt naderhand hoe het is geweest. Maar de afgelopen twee weken was je behoorlijk teleurge steld in me, ik weet het best. „Ben je nou alwéér niet ge weest?", klonk het dan verwij tend. En je had gelijk, ik heb een aantal trainingen gemist. Maar ik zou mezelf niet zijn als ik daar niet een passende uitleg/excuus voor had. Ik heb een ochtendtrai ning om 8.00 uur overgeslagen omdat ik me had verslapen. Zeer tegen mijn gewoonte in, had ik mijn wekker uitgezet in plaats van op de snoozeknop te ram men. De training daarna was ik er niet omdat mijn kop absoluut niet stond naar in de touwen han gen, omdat we toen net hadden gehoord dat onze collega was over leden. En dan zat ik ook nog met een verhuizing en schilderwerk wat de nodige tijd opslokte. Zo zat het dus allemaal. En jaaa, ik had de trainingen 's avonds in kunnen halen, maar dat heb ik niet gedaan. Ik trek het boete kleed aan en beloof beterschap. Echt. Heus. Serieus. xxx, Sheila Vanaf juni kunnen deelnemers aanhaken bij Fitland in Vlissin- gen, De Driehoek in Serooskerke (W), Fitland XL in Goes en Way of Life in Breskens. Tot nu toe was het alleen mogelijk om mee te doen bij Fitline in Oostburg en de vestigingen van Bodyline in Terneuzen en Hulst. Bodyline houdt de regie over het project. „Wij leiden de trainers van de an dere sportscholen op en bewaken dat er op alle locaties een uniform programma wordt aangeboden. Wij voeren de regie, zonder de baas te willen spelen", legt Bodyli- ne-directeur Pim Lexmond uit. Koesterchallenge biedt verschil lende beweegprogramma's voor beginnende en ervaren sporters en voor mensen die kilo's willen kwijtraken. De Zeeuws-Vlaamse PZC-verslaggevers Sheila van Doorsselaer en Raymond de Frel berichten sinds januari wekelijks in de rubriek Over de Top over hun deelname aan Koesterchallen ge- Het gezamenlijke doel van alle programma's is dit jaar nog het be klimmen van de Alpe d'Huez, HULST - „Disco Love in Klooster- zande", vertelt Erik Kint, „daar was het altijd feest. Vanaf half acht 's avonds kwamen de bezoe kers van de overkant binnen. Die gingen vervolgens weer op tijd weg om de laatste boot te kunnen halen, waarna het lokale uitgaans publiek hun plek op de dansvloer innam. Het was er altijd druk." Politieman Kint is een van de 32 mensen die in een filmpje aan het woord komen tijdens de expo sitie 'Zeeuws-Vlamingen over Vroeger'. De tentoonstelling is speciaal samengesteld voor het feestjaar 200 jaar Zeeuws-Vlaan deren en werd onlangs geopend in de Sint Willibrordusbasiliek in Hulst. De exacte data staan nog niet vast, maar zeker is dat de ex positie later dit jaar ook in Mid den- en West-Zeeuws-Vlaande ren te zien zal zijn. In Hulst is ze nog te bezoeken tot 27 april. Aan de hand van vier thema's - werken, religie, wonen, vertier - wordt een beeld geschetst van de tijd van toen. „We hopen dat de filmpjes een glimlach op het ge zicht brengen van de mensen die ze bekijken", zegt Annelies Korst van Recht Door Zee uit Sas van Gent, het communicatiebureau dat de expositie samenstelde. De video's gaan over echte verhalen, verteld door echte mensen. Uit het hele gebied: letterlijk van d'Ee tot Hontenisse en van Hulst tot aan Cadzand. Zoals van Ronald de Croock uit M maar in de derde editie zijn er meer en andere uitdagingen. „Er is nog steeds een groep die naar de alp gaat, maar bijvoorbeeld voor de groep 'afvallers' hebben we ter afsluiting een programma in Winterberg", aldus John Smael, mede-initiatiefnemer van Koesterchallenge. Voor fietslief- hebbers is het einddoel een tocht van zeshonderd kilometer van Reims naar Terneuzen. Dagelijks wordt er honderdvijftig kilometer getrapt. Smael en Lexmond hopen door de uitbreiding volgend seizoen op driehonderd deelnemers. Het be weegproject vloeit voort uit de Koesterpas, een bindmiddel voor medewerkers van zorgorganisatie ZorgSaam. Met deze pas krijgen zij korting bij tal van bedrijven en kunnen ze tegen gereduceerd ta rief meedoen aan allerlei activitei ten. Koesterchallenge wordt nu voor iedereen opengesteld. „De er varing leert dat het sociale aspect heel belangrijk is. Je gaat toch net even wat makkelijker sporten als je buurvrouw of vriend aan de deur staat om je op te halen", al dus Lexmond. Meedoen kost veertig euro per maand. Het afValprogramma kost zestig euro per maand. Inschrij ven kan vanaf 15 april via www.koesterchallenge.nl en bij de genoemde sportcentra. Met zijn voorstel reageerde Lip pens op kritiek uit de zaal. Op huishoudelijke hulp wordt fors be zuinigd. De rijksoverheid wilde eerst 75 procent van het budget af halen, maar dat is onder druk van onder meer AbvaKabo FNV terug gebracht tot 40 procent. Terneu zen trekt overigens nog vijf mil joen euro voor huishoudelijke hulp uit plus 700.000 euro dit jaar om met ontslag bedreigde me dewerkers aan ander werk te hel pen, zei PvdA-voorman Cees Lief- ting. Uitgangspunt van gemeen ten en zorgaanbieders als Zorg Saam is dat geen gedwongen ont slagen vallen. Hoe dan ook, bezuinigd wordt er. Een groot aantal gebruikers gaat dat al per 1 april merken. Ze krij gen minder uren huishoudelijke hulp. Op basis van 'keukentafelge sprekken' wordt bepaald hoeveel uren hulp mensen echt nodig heb ben. Daarin wordt meegenomen wat aanvragers zelf nog kunnen doen en wat familie of bekenden eventueel kunnen bijdragen. Die keukentafelgesprekken worden 'te veel als zaligmakend' gezien, luchtten bezoekers van de FNV- avond hun hart. Gerry Loof (Christenunie) erken de dit deels door te waarschuwen voor 'willekeur'. Ellen de Neef (Partij voor Zeeland) sprak de vrees uit dat mensen te laat zorg gaan aanvragen. In al die gevallen kan, aldus Lippens, een ombuds man wellicht een voorname rol spelen door klachten onafhanke lijk te beoordelen. PZC-verslaggevers Sheila van Doors- selaer en Raymond de Frel hebben zich een gezamenlijk doel gesteld: eind mei beklimmen ze de Alpe d'Huez. Ze haken aan bij het Zeeuws-Vlaamse sportproject Koes- terchallenge. Zij berichten in deze rubriek over hun drijfveer om meer te sporten en anders te eten. Twee eeuwen door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het Zeeuws-Vlaamse gezondheids- en beweegproject Koesterchallenge breidt uit naar Walcheren en de Bevelanden. door Ralph van Wolffelaar I Vlasverwerking in een onbekende fabriek, fotocollectie Beeldbank Zeeland I Blik op werk aan verbreding van het Kanaal, fotocollectie Beeldbank Zeeland Bij de grens van Sas. fotocollectie Heemkundige Kring Sas van'Cent door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Voor gebruikers van huishoudelijke hulp is 'misschien' een ombudsman nodig. De Terneu- zense CDA-lijsttrekker Ronald Lip pens zei dit donderdag op een ver kiezingsavond van de vakbonden AbvaKabo FNV, FNV Bouw en FNV Bondgenoten in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 108