Poetin vindt onafhankelijk Oekraïne afwijking Kiev bang om meer land te verliezen Brussel dreigt, de Krim scheidt zich af. 8 BUITENLAND CRISIS OP DE KRIM BRUSSEL - De Europese Unie neemt maatregelen tegen Rus land wegens de Russische agres sie in het buurland Oekraïne. Op een ingelaste top gisteren in Brus sel besloten de Europese leiders om het overleg over visumvrij ver keer met Rusland op te schorten. Ook de onderhandelingen over een nieuw algemeen (handelstak- koord worden in de ijskast gezet. Dat maakte Europees president Herman Van Rompuy bekend. Volgens de Poolse premier Do nald Risk hebben de soms 'storm achtige discussies' meer opgele verd dan hij had verwacht. Maar de Litouwse president Dalia Grybauskaite beschuldigde de EU ervan niet vastberaden genoeg te reageren op de Russische agressie: „Na Oekraïne komt Moldavië en dan een ander land." Van Rompuy sloot verdere sanc ties niet uit, zoals gerichte maatre gelen tegen personen of instellin gen die verantwoordelijk zijn voor de agressie. Als Moskou de si tuatie verder destabiliseert, sluit de EU 'zware' maatregelen op eco nomisch gebied niet uit. Intussen heeft de regering van de Krim zich gisteren per decreet aangesloten bij Rusland. De loka le machthebbers hadden juist daarvoor nog een referendum aan gekondigd over de toekomst van de Krim. Of die volksraadpleging er nu komt, is niet duidelijk. De Oekraïense regering in Kiev keurde de stap streng af. Presi dent Arseni Jatsenjoek noemde de afscheiding illegaal. Hij kreeg bijval van de Amerikaanse presi dent Barack Obama. Die besloot gisteren dat mensen die de 'terri toriale integriteit' van Oekraïne bedreigen, de VS niet meer in mo gen. Ook kunnen hun tegoeden worden bevroren. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sergej Lavrov, zei in een reactie dat de nieuwe sancties 'extra druk' zetten in de crisissituatie en 'niet constructief zijn. Hij zei dit in Rome na overleg met zijn Ame rikaanse ambtgenoot John Kerry. Op het congres van de Europese christen-democratische partij EVP in Dublin hebben de Oek raïense oppositieleiders Vitali Klitsjko en Julia Timosjenko, wiens partijen gelieerd zijn aan Als Moskou de situatie verder destabiliseert, sluit de EU 'zware' maatregelen niet uit. de EVP, aangekondigd dat ze wil len onderhandelen over toetre ding tot de NAVO. Ze zeiden vijf doelen voor de toekomst van hun land te hebben: EU-lidmaatschap, NAVO-lidmaatschap, hervor ming van het bestuur, meer pers vrijheid en transparante presi dentsverkiezingen op 25 mei. "Rissen alle pro-Russische beto gers voor het parlementsgebouw op de Krim hadden twee vrou wen van de actiegroep Femen gis teren het lef om een tegengeluid te laten horen. De twee hadden in zwarte letters 'stop Putin's war' op hun blote bovenlijf geschre ven. Ze werden door de menigte belaagd en hardhandig wegge voerd door mannen in uniform. MOSKOU - Hoewel er op 16 maart officieel nog een referendum over aansluiting bij Rusland moet wor den gehouden, maakt het schier eiland de Krim sinds gisteren fei telijk weer deel uit van de Russi sche Federatie. De situatie lijkt op die in 2008, toen het Kremlin de Georgische deelrepublieken Zuid-Ossetië en Abchazië annexeerde. Meer nog dan die Georgische gebieden, be schouwen de machthebbers in Moskou Oekraïne van oudsher als deel van het Russische Rijk. De onafhankelijkheid van de Slavi sche buurstaat, waar de bakermat ligt van de Russische cultuur en religie, wordt door de politieke en militaire elite in Rusland als een afwijking beschouwd: een histori sche vergissing. Zal Vladimir Poetin stoppen nu hij de Krim, met de marinehaven Sebastopol, weer in handen heeft? De nieuwe machthebbers in Kiev en woordvoerders van de interna tionale gemeenschap protesteren luid en waarschuwen voor 'serieu ze gevolgen voor de bilaterale rela ties met Rusland'. Poetin heeft in het verleden bewe zen zich van dergelijke protesten niets aan te trekken. Hij is al enke le jaren bezig om de geopolitieke ruimte die de Sovjet- Unie in nam, opnieuw binnen Moskou's invloedssfeer te brengen. Het Kremlin heeft daartoe in de vorm van een Euraziatische Unie een uitgewerkt plan klaar liggen. Oekraïne speelt in dit paradepro ject van Poetin een vitale rol. Het idee achter die Unie is om de voortdurende Westerse expansie richting het oosten in te dam men. Het Kremlin zegt zich om singeld te voelen door de EU en de NAVO, die sinds het uiteenval len van de Sovjet- Unie steeds meer voormalige satellietstaten van Moskou opnamen. Door behalve de Krim ook delen van de oostelijke Oekraïense re gio's onder zijn invloed te bren gen en mogelijk in te lijven, denkt Poetin potentiële vijanden op afstand te houden. Het Wes ten, dat de afgelopen jaren de steeds schrillere Koude Oor log-signalen uit Moskou negeer de, zal alles in het werk stellen om Poetin in toom te houden. Maar de Verenigde Staten en Euro pa zullen niet bereid zijn een oor log over Oekraïne te riskeren. Pas als Poetin aanspraken maakt op de Baltische landen, die lid zijn van de NAVO, ontstaat een ge heel nieuwe situatie. Het Kremlin zegt zich omsingeld te voelen door de Europese Unie en de NAVO. LVIV - Het eventuele verlies van de Krim aan Rusland is voor veel Oekraïners nog daaraan toe. Hun de angst is vooral dat het daar niet bij blijft en dat Rusland zich ook andere delen van Oekraïne wil toe-eigenen. Vooral het kwijt raken van de industrie in het oos ten zou een enorm verlies voor het land zijn. Sinds het verdrijven van presi dent Viktor Janoekovitsj en de start van de crisis rond de Krim, is de stemming in de stad Lviv in het westen van Oekraïne omgesla gen van lichtelijk optimistisch naar angstig. Op het centrale plein, waar anderhalve week gele den werd gejuicht na de vlucht van Janoekovitsj, worden nu voor al gebedsdiensten gehouden. De televisie toont de Oekraïense vlag en spotjes waarin bekende Oekraï ners zich uitspreken voor één land. Gewone Oekraïners zijn verbol gen over de gebeurtenissen op het schiereiland en vrezen dat het einde nog niet in zicht is. „De Russen proberen ons land op te delen", zegt student Andrej Ko- niuk (28). „Ze zoeken allerlei kunstmatige manieren om dat voor elkaar te krijgen: taal, cul tuur, geografie. Zo ging dat ook in de Sovjet-Unie." De regiobesturen van Lviv en an dere westelijke districten zijn sinds deze week een opvangpro- gramma gestart voor families op de Krim die het gebied willen ver laten. Volgens Oksana Jakovets, coördinator bij de sociale dienst van Lviv, hebben sindsdien bijna honderd gezinnen zich in Lviv ge meld, 'voornamelijk Krimtataren en mensen die worden geïntimi deerd'. De opvang was tijdelijk be doeld. „Maar als de Krim zich wer kelijk bij Rusland voegt, dan wordt een terugkeer moeilijk." EU laat Poetin tanden zien Een actievoerster van de feministische groep Femen wordt bij het parlementsgebouw in Simferopol belaagd en even later afgevoerd, foto Bulent Doruk/HH ANALYSE RUSLAND door onze correspondent Wierd Duk door onze correspondent Michiel van Blommestein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8