f 44 Oom was op alle familiefeestjes. Als hij kwam, was hij fris gedoucht, hij rook altijd lekker TENTOONSTELLING RAMSES SHAFFY BINNENLAND 7 PHILIPS EP Voor het eerst zijn de persoonlijke bezittingen van chansonnier Ramses Shaffy te bezichtigen. met foto's dat Roos Snellen bij hield en dat in de tentoonstelling te zien is. „Oom Didi was in een keurig gezin terecht gekomen. Hij kreeg piano- en tekenles. Voor die opvoeding is hij altijd dankbaar geweest", zegt Mariëtte. Ramses heeft op vele plekken in Amsterdam gewoond, maar het meest thuis voelde hij zich aan de Herengracht. Hij heeft het huis tot aan zijn dood kunnen aanhou den, toen moest het worden opge ruimd. De houten vloer die Shaf fy naar eigen inzicht had gedeco reerd, is - helaas - overgeschil derd door de huisbaas. Vele ande re spullen uit zijn huis zijn echter wel bewaard gebleven. Zoals de kralenketting met een medaillon met de afbeelding van de spiritue le leraar Osho. Prominent in de tentoonstelling is de vleugel van Ramses, die in delen bewaard is en nu weer in elkaar is gezet. drank, die uiteindelijk zou leiden tot het Syndroom van Korsakov. Het alcoholisme is een onvermij delijk onderwerp in een tentoon stelling over zijn privéleven. „Het is een deel van zijn leven dat hij voor ons verborgen hield. Hij leefde in twee werelden", zegt Mariëtte Landheer, dochter van Aya, de pleegzus van Ramses. Didi, heette hij toen nog. „Ik heb een heel andere kant van hem le ren kennen. Oom Didi was er al tijd, op alle familiefeestjes. Als hij kwam, was hij helemaal fris ge doucht, hij rook altijd lekker. Maar wij ontmoetten nooit ie mand uit zijn leven in Amster dam. We lazen in de Privé over dat andere leven, maar als ik het aan hem vroeg zei hij altijd: 'Ach, de Privé kletst maar wat'." Ramses woonde de eerste zeven jaar van zijn leven in Cannes bij zijn moeder. Toen zij tuberculose kreeg, werd Shaffy via een tante in Utrecht en een kindertehuis op genomen in het Leidse gezin van Roos en Herman Snellen. Bijzon der ontroerend is het plakboekje AMSTERDAM - De flamboyante bontjas, de met ferme penseelstre ken neergezette aquarellen, de enorme pianovleugel: we zagen ze voorbijkomen in de serie Ram ses, die onlangs op tv te zien was. Maar hoe authentiek het er ook uitzag, geen van de items in beeld was origineel. De spullen van Ramses Shaffy, overleden aan slokdarmkanker op december 2009, lagen in de tijd van de tv-opnames nog opgesla gen in een voor het publiek ontoe gankelijk depot van de Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam. „We hebben erom verzocht, maar konden er niet bij", zegt Vincent de Pater, desig ner van de tv-serie. „We hebben de spullen, op basis van onder zoek, na moeten maken." Nu is alles anders. Als ontwerper van Ramses Shaffy, de tentoonstel ling, die vandaag begint, kan hij de privébezittingen van de chan sonnier en acteur wél aanraken. Samen met rechterhand Elsa Ros kam richtte hij de expositieruim te in met decorstukken uit de tv-serie, foto's, posters, kostuums en oude geluids- en beeldopna men. De tentoonstelling be schrijft het leven van Ramses, in fases. „We zetten de sfeer van zijn leven neer. Zijn professionele le- ven in het theater, als toneelspe ler en zanger. Maar we bieden de bezoeker ook een kijkje in zijn pri véleven", zegt Roskam. Bij de ingang staat een ziekbed zo als dat er uit moet hebben gezien in de tijd dat Ramses was opgeno men in het Dr. Sarphatihuis. In een hoek de aangebroken flessen wijn, die altijd in zijn woning aan de Herengracht aanwezig waren, evenals aanstekers, sigaretten en kurkentrekkers. Het is een verwij zing naar Ramses' zucht naar VRIJDAG 7 MAART 2014 I Fotoboekje van de jonge Shaffy De 'oude' Shaffy Ramses Shaffy, de tentoonstelling 7 maart t/m 1 juni 2014, Bijzondere Collecties van de Universiteit van Am sterdam, Oude Turfmarkt 129. door Lilian Dominicus De andere kant van Ramses I Shaffy met Liesbeth List Platenhoes uit de jaren '60. foto's HH I Het portret van Shaffy als straatkunst in Amsterdam. Mariëtte Landheer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7