Gratis brochure Langer leven door minder zout eten en één wijntje 3 15 115 Basisschool goed voor ontwikkeling van kinderen met downsyndroom 6 BINNENLAND Tot 70,- korting per boeking! Kras.nl/busva kan ties of 0900-9697 159 299 354 384 574 734 1564 De wereld is Kras Compleet verzorgd 100% vertrekgarantie 4 dagen al v.a. Voordeelreis Praag All Inclusive Sauerland Het Beierse Woud Leipzig, Dresden Saksen Toscane, Elba Cinque Terre Polen en de Mazuren Scandinavië de Noordkaap Dat is een van de bevindingen van een groot, meerjarig onder zoek in zeven landen, waarvoor in Nederland negenhonderd man nen uit Zutphen hebben deelge nomen. De duizenden andere deelnemers komen uit Finland, de VS, Japan, Italië, Servië en Grie kenland. Het onderzoek - dat binnenkort na vijftig jaar wordt afgesloten omdat de groep deelnemers bijna is uitgestorven - heeft in al die ja ren een schat aan gegevens opgele verd. Zo is veel in kaart gebracht over de oorzaken en de gevolgen van een hoog cholesterol, een van de risicofactoren voor beroertes. Over zeventig onderzoeken in het kader van deze studie verschijnen vanaf vandaag publicaties op de nieuwe website wwwsevencoun- triesstudy.com. De huidige gemiddelde inname van zout - bijna 10 gram per dag - ligt ver boven de door de Wereld Gezondheidsorganisatie geadvi seerde limiet van 5 gram en ook ruim boven die van de Nederland se Gezondheidsraad (6 gram). Wie te veel zout eet, loopt vooral een verhoogd risico op hoge bloeddruk en dus op hart- en vaat ziekten, na kanker de grootste doodsoorzaak in ons land. Een gezond dieet, met vooral min der zout in producten als brood, kan al aanzienlijke gezondheids winst opleveren, concluderen de onderzoekers onder leiding van hoogleraar epidemiologie Daan Kromhout van Wageningen Uni versiteit. Twee tot drie koppen thee per dag en 15 gram chocolade dragen bij aan een goede gezondheid, het risico op diabetes wordt erdoor verminderd. De onderzoekers bepleiten ook het zogenaamde mediterrane dieet, met gezonde producten als olijfolie, groenten en fruit en vis. Vlees wordt als minder gezond be schouwd. De Zutphense studie heeft ge leerd dat straffe rokers gemiddeld zeven jaar korter leven dan niet-rokers. Wie op 70-jarige leef tijd stopt met roken, leeft gemid deld nog 2,5 jaar langer dan wan neer het roken wordt voortgezet. De consumptie van meer dan twee glazen wijn per dag geduren de vele jaren kan het leven bekor ten met ongeveer vijfjaar. Tijdens de presentatie van de web site, gisteren in Wageningen, ver telde onderzoekster Marianne Ge- leijnse van de afdeling humane voeding dat driekwart van de hart- en vaatziekten kan worden voorkomen door goede voeding. Er is sinds het begin van het on derzoek in ons land al veel verbe terd. Het aantal rokers is afgeno men van 50 procent van de bevol king tot 30 procent. Het choleste rolgehalte is verlaagd (in sommi ge andere landen is het daarente gen gestegen), de bloeddruk is ook omlaag gegaan. In Wageningen worden veel on derzoeken gedaan om de leefge woonten te verbeteren. Aange toond is dat vegetariërs een bedui dend lagere bloeddruk hebben dan vleeseters. En een proef met ouderen met verhoogde bloed druk, die enkele weken gezonde voeding zonder zout kregen op de universiteit, toonde aan dat de bloeddruk snel daalde. De deelne mers aten goed en klaagden niet over te flauwe maaltijden. Onderzoek onder ouderen wijst uit, dat veel mensen risico lopen op een hart- of vaataandoening door te hoge bloeddruk, terwijl ze daarvoor niet worden behan deld. Een onderdruk van 115 wordt als gevaarlijk bestempeld, terwijl ie mand met zo'n bloeddruk niet naar de dokter wordt gestuurd. Geleijnse: „De helft van de men sen met hart- en vaatziekten heeft een bloeddruk van 130, ter wijl je pas met een bloeddruk van 140 naar een arts wordt ge stuurd." Dat stelt Gerrit de Graaf, promo vendus aan de Universiteit Gent in een onderzoek. Vandaag hoopt hij hierop te promoveren. De Graaf onderzocht voor zijn pro motieonderzoek de Nederlandse situatie rond onderwijs voor kin deren met Down. Volgens hem zitten steeds meer kinderen met Down op een reguliere basis school. In de jaren '80 ging het om 1 a 2 procent van de kinderen tussen 4 en 13 jaar. In 2005 was dat percentage al gestegen naar 37. Andere kinderen met Down gaan naar het speciaal onderwijs. Maar volgens De Graaf is het juist goed voor kinderen met Down om zich te kunnen optrekken aan het ni veau van kinderen zonder een ver standelijke beperking, zoals op een reguliere basisschool. De Graaf gaat niet zo ver om te zeggen dat regulier onderwijs be ter is dan speciaal onderwijs. „Zo stellig kun je het niet brengen. Kinderen met Down zijn niet alle maal hetzelfde, reguliere basis scholen zijn niet allemaal hetzelf de en scholen voor speciaal onder wijs ook niet. Voor individuele ge vallen geldt het soms niet dat ze beter af zijn op een reguliere school", zegt de onderzoeker. Voor het welslagen moet de school volgens hem een positieve houding hebben en het zien als een taak om een kind met down- syndroom op te nemen. Overi gens lukt het niet altijd om Down kinderen op reguliere basisscho len te plaatsen. Sommige scholen willen het gewoon niet, aldus De Busreizen Weekendje ertussenuit naar de Gouden Stad, met verblijf in een 4-sterren hotel. Excursies met NL'se gids al vanaf 10,- p.p. extra. Zie: Kras.nl/39462 4 dagen v.a. Zeer complete reis incl. alle maaltijden, drankjes tussen 17.00- 24.00 u., boottocht Biggesee en excursies naar o.a. Winterberg. Zie: Kras.nl/39476 5 dagen v.a. Geniet van natuur en cultuur in het Nationaal Park Beierse Woud, Passau en Regensburg. Oók 2 Duitse lunches inbegrepen. Zie: Kras.nl/39382 7 dagen v.a. Populaire reis met verblijf in 4-sterren hotel. Met cultuursteden als Dresden, Weimar en Leipzig en het bijzondere Ertsgebergte. Zie: Kras.nl/39357 8 dagen v.a. Kust en cultuur in Bella Italia. Hotel aan de boulevard en het strand. Excursies naar o.a. Siena, Pisa, Elba en Cinque Terre. Zie: Kras.nl/39399 10 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,3! Rondreis met o.a. Warschau, Mazurisch Merenplateau, Gdansk, Krakau en de zoutmijnen van Wieliczka. Zie: Kras.nl/39391 12 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,3. Beleef watervallen, fjorden, Oslo, de vissersdorpen van de Lofoten, Lapland en de middernachtzon. Zie: Kras.nl/39390 15 dagen v.a. Kras heeft het mooiste en grootste aanbod busreizen. Dus bestel de nieuwe 200 pagina's tellende brochure, helemaal GRATIS op kras.nl/brochures 15 cpm Daarom boekt u uw busvakantie bij Kras: Reizen met vertrekgarantie Altijd per Comfort Class touringcar Zeer ervaren chauffeurs Garante opstapplaatsen in heel Nederland Voorovernachting met gratis parkeren En... altijd de beste prijs! Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. door Paulus Smits wageningen - Halvering van de da gelijkse zoutconsumptie leidt tot een aanmerkelijke gezondheids winst. Wie bovendien niet rookt, een glas wijn per dag drinkt en ge noeg beweegt, loopt gemiddeld kans meer dan tien jaar ouder te worden dan iemand die zich niet aan deze gezonde leefregels houdt. Twee tot drie koppen thee per dag dragen bij aan een goede gezondheid. 15 gram chocolade vermindert bij mensen het risico op diabetes. Een onderdruk van 115 wordt als gevaarlijk bestempeld. I De huidige gemiddelde inname van zout - bijna 10 gram per dag - ligt ver boven de geadviseerde limiet, foto Luca Bertolli door Patrick Wiercx public 3UUU 3VJ 1 GENT - Een kind met het syndroom van Down heeft veel baat bij het volgen van onderwijs op een basis school. Het onderwijs in een gewo ne klas leidt tot een goede ontwik keling van de taalvaardigheden van het kind. "BV s^aouujOT m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6