Stilteplek beter anoniem Ontmoetingsplaats Jota in centrum Oostburg ingericht door kerken 66 We hebben de fundering gestabiliseerd. Verzakken is nu niet meer mogelijk 'We kunnen pand verkopen' 24 ZEEUWS-VLAANDEREN OPKNAPBEURT PAARDENSTALLEN VOLVO V40 D4 190 PK 14% BIJTELLING Achter 's Landshuis in Hulst wordt het verzakte gebouw van de oude paardenstallen gerenoveerd. Schoolplein De meeste leerlingen van het voortgezet on derwijs vinden de pau zes het leukste onder deel van een schooldag. Maar er zijn ook kinderen die et juist als een berg tegen opzien, omdat ze zich niet op hun gemak voelen in de kantine. Het Zeldenrust- Steelantcollege heeft daar een op lossing voor; een plek waar deze leerlingen zich kunnen afzonde ren en in contact kunnen komen met medeleerlingen die met het zelfde probleem worstelen. En wie weet, zorgt het initiatief wel voor nieuwe vriendschappen. ZSC-leerlingen Tom van de Vrede, Anouk den Doelder en Nienke Ha melink zijn het er over eens dat het een goed idee is. „Zo kunnen kinderen die eigenlijk geen vrien den hebben nieuwe vrienden ma ken of gewoon even rustig alleen eten zonder pesterijen of iets der gelijks," zegt Anouk. Toch vreest het drietal dat er ook negatieve kanten aan het plan zitten. Tom denkt aan imagoschade. „Voor sommige medescholieren komen die eenzame kinderen wel een beetje hopeloos over als ze daar gaan zitten," zegt hij. „Het kan zijn dat er hierdoor juist meer pes terijen ontstaan." Anouk herkent dit en geeft een voorbeeld. „Toen we dit onder werp bespraken tijdens een les, grapten een paar kinderen om met zijn allen naar deze plek toe te gaan. Ik denk dat er mensen zijn die dat echt zouden kunnen doen." Dat gaat Nienke te ver. „Er wordt wel lacherig gedaan over de stilteplek, maar ik denk dat het die kinderen echt helpt." Toch zou ze, als ze zelf in die situatie zat, niet van de plek gebruik maken. „Dat zou ik echt niet durven. Dan zou ik mezelf zo zielig vinden. En dan is het nog maar de vraag of je daar vrienden zal maken." Dat sommige leerlingen naar zo'n plek toe gaan omdat ze helemaal geen behoefte hebben aan (nieu we) vrienden, begrijpt Tom wel. „Ze wjllen gewoon een rustige pauze. Vrienden kun je overal ma ken." Echt anoniem is de plek niet. De ruimte die voor de 'eenzame' leer lingen is ingericht, is bekend bij al le scholieren. „Eigenlijk zou het be ter geweest zijn dat alleen de leer lingen die er gebruik van willen maken, weten waar de plek is," be denkt Tom. „Iedereen kan nu naar de ruimte toe om te kijken wie er zitten en er vervolgens lacherig over doen." Dat is volgens alle drie de leerlingen een verbeterpunt. „Meer kan de school er eigenlijk niet aan doen," aldus Tom. Nienke vult hem aan: „En als dit echt werkt, is het voor die kinderen een goede oplossing." KI 4 M M M M i M 4 4 Vul de kieswijzer in op www.pzc.nl/kieswijzer en ontdek welke partij het best bij u past. """€26.995 Cappendijk Auto'sTerneuzen B.V. Mr. F.J. Haarmanweg 49 Tel. 0115 697455 www.cappendijk.nl HULST - Het jaar 1645 bracht goed en slecht nieuws voor de vesting Hulst. Het goede nieuws was dat de Spanjaarden werden verdreven onder leiding van prins Frederik Hendrik van Oranje, het slechte nieuws dat grote schade was aan gericht aan de binnenstad. Het toen zwaar getroffen gebouw aan de Steenstraat, dat we nu ken nen als 's Landshuis, werd gron dig gerenoveerd: de voorgevel werd voorzien van grote dubbele ramen, er kwam een monumenta le ingang en ook het torentje waar de klok kon worden gehan gen werd toen gerealiseerd. Tijden veranderen: kostte de ope ratie midden zeventiende eeuw omgerekend 3630 euro, het reno veren van de muur van de voor malige paardenstallen achter het Landshuis doet anno 2014 een veelvoud van dat bedrag. De renovatie is echter niet be perkt tot een cosmetische aanpak van de gevel. Er komt meer bij kij ken zegt Kees Bareman, opzichter van Van Kerckhoven Bouw dat de klus uitvoert. Sinds twee weken zijn mensen van zijn bedrijf in touw om de gevel weer 'aan el kaar' te krijgen: enkele enorme scheuren scheiden de gevelstuk ken dusdanig van elkaar - op som mige plekken is de ruimte tussen de stenen tot wel tien centimeter gegroeid - dat je verwacht dat de hele muur ieder moment kan af breken. Bareman: „Dat zal sowie so niet meer gebeuren. Ons eerste karwei was het aanbrengen van palen onder de fundering. Dat ge beurde via een nieuwe techniek: we boren een gat in de grond en spuiten daar zogeheten expansie hars in. Dat zet vervolgens zo hard uit, dat het de grond aan de kant duwt en een 'paal' van enke le meters lengte en een doorsnee van wel 36 centimeter creëert. Ver zakken is nu niet meer mogelijk." Hij heeft ook een waarschijnlijke verklaring voor de verzakking: „De boom die aan deze zijde staat onttrekt zoveel grondwater, dat de grond zacht wordt." De paardenstallen waren geves tigd aan de achterzijde van het ge bouw, aan de huidige binnentuin. Vanaf 1920 waren in de aange bouwde vleugel ook twee cellen aanwezig voor de marechaussee en het kantongerecht. Thans zit naast de VW aan de voorzijde in het achterste gedeel te de Wereldwinkel en is het ge bouw in gebruik bij onder meer Buurtzorg. De scheuren worden eerst uitge- bikt en daarna gevoegd. In de cel len wordt het stucwerk bijge werkt. Bareman: „Geen ingewik kelde klus, maar als je liefde voor het vak hebt is het interessant te proberen hier weer wat van te ma ken." Wethouder Adri Totté van de ge meente Hulst zei in november vo rig jaar in deze krant dat hij nog eens ging kijken of er geen 'esca pes' te vinden waren in de voor waarden die aan de provinciale re novatiesubsidie gekoppeld zijn. Hij wil het pand graag van de hand doen. „Ik heb het uitge zocht, en we kunnen 's Landshuis in principe gewoon verkopen", zegt Totté nu..Alleen: er mag dan niets aan het gebouw veranderd of verbouwd worden, want dan vervalt de subsidie. Die voorwaar de geldt voor zo'n zes jaar. Of er interesse voor is? Op dit moment niet dat ik weet." De kerken willen al langer een bij drage leveren aan een menswaar dige samenleving, ook dicht bij huis. De gedachte dat in West- Zeeuws-Vlaanderen niemand een zaam is of tegen zijn zin alleen thuis zit, klopt niet, weet woord voerster Joke Steeneveld. Bij door kerken of vrijwilligersorganisaties georganiseerde koffieochtenden of maaltijden schuiven altijd enke le tientallen mensen aan. De protestantse kerken, die sa menwerking zoeken met katholie ken en doopsgezinden, kochten de twee panden waar vroeger naaimachinehandel Bogaert was gevestigd. Veel geld voor inrich ting is er niet meer over, zodat vrijwilligers de komende maan den druk aan de slag gaan. Zo moeten er op de begane grond on der meer een bar en een restau rantje komen. Op de verdieping boven de winkelpanden worden twee huurwoningen ingericht. Jota is bedoeld voor oud en jong. De kerken willen vooral ook de jeugd binnenhalen en trekken daarom een professionele jonge renwerker aan om activiteiten voor hen op poten te zetten. Ove rigens kunnen jongeren ook ge woon huiswerk maken, internet ten en natuurlijk elkaar ontmoe ten. Mensen kunnen morgenochtend (zaterdag) kennismaken met Jota. Het is van 10.00 tot 12.00 uur open huis in de panden Raadhuis plein 4 en 5. door Karlijn de Splenter In de rubriek Schoolplein leggen we actuele kwesties voor aan drie leer lingen van één van de vier middelba re scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: stilteplek in schoolpauzes. I Anouk iTom I Nienke m. 100% VOLVO Eenvoudige klus met liefde uitgevoerd door Ralph van Wolffelaar Kees Bareman, opzichter door René Hoonhorst OOSTBURC - Een ontmoetings plaats voor jong en oud aan het Raadhuisplein, midden in het cen trum van Oostburg. Een plek waar je jezelf kunt zijn, iets kunt eten of drinken en waar wat te beleven valt. Dat moet Jota vanaf dit najaar zijn, hopen initiatiefnemers van protestantse kerken in West- Zeeuws-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64