Niemand kijkt op van mimakkers CDA Borsele laat fruittelers schieten' 26 BEVELANDEN en THOLEN VERTREK Na de verkiezingen is hij weg. Leo Kosten wil niet verantwoordelijk zijn voor de afbraak van de WMO. Biljarters spelen toernooi voor Sophiaziekenhuis Als Maria Calle zich verkleed en geschminkt heeft, is ze mimakker Pleunie. Ze mag er dan wel een beetje uitzien als een clown, ze is het zeker niet. „Ik ben er niet al leen om mee te lachen. Ik pas me aan aan de gemoedstoestand van mijn cliënten. Huilen ze, dan huil ik met ze mee." Maria begon in 2011 als mimakker voor SVRZ in Zeeuws-Vlaande ren. Ze heeft jaren in de zorg ge werkt. Toen ze hoorde van de op leiding tot mimakker van de Stich ting miMakkus in Eindhoven, zag ze een manier om haar liefde voor toneel te koppelen aan het werk in de zorg. De term mimakker ver bindt de mi van mime met het woordje makker, dat staat voor maatje. Het uiterlijk van de mi makker lijkt op dat van een clown omdat het herinneringen kan op roepen, net als wanneer iemand gekleed gaat als dokter of pastoor. „Het kan een lichtpuntje zijn in iemands dag", zegt locatiemana ger van SVRZ Jacqueline van den Hil. „We hadden binnen SVRZ van de opleiding tot mimakker ge hoord en waren van plan om er iets mee te gaan doen, toen Maria op ons pad kwam. Zij is bij ons binnengekomen via een stage. Toen ik haar eenmaal bezig zag, wist ik dat we haar moesten heb ben." OPLEIDING TOT MIMAKKER Inmiddels heeft SVRZ ook voor de locaties op Walcheren en de Bevelanden een mimakker aange nomen. Zij zijn eerder dit jaar be gonnen aan een tien maanden du rende opleiding in Eindhoven. Van den Hil: „We zijn begonnen met Maria in Zeeuws-Vlaanderen en omdat ze daar heeft laten zien wat ze met cliënten kan bereiken, hebben we nu ook voor onze an dere locaties mimakkers aange steld. Ze zijn beide werkzaam ge weest als verzorgende, maar wij zagen in hen ook potentie als mi makker. Toen ze aangaven dat wel te willen, zijn ze door de oplei ding gescreend en geschikt bevon den om de opleiding te volgen. Calle: „Niet iedereen is er ge schikt voor. Ik zeg niet dat er slechts één type mensen is dat ge schikt is voor dit werk, maar je moet wel iemand zijn die open staat voor gevoelens van bewo ners en goed kan schakelen tus sen jezelf en de rol die je speelt." Van den Hil is ervan overtuigd dat de mimakker een meerwaar de is voor bewoners, maar ook voor personeel. „Het is ook voor het personeel een belangrijke leer school. Als ze Pleunie bezig zien, weten ze daarna vaak beter hoe ze met een cliënt om moeten gaan. Zo moet je je bijvoorbeeld heel geduldig opstellen als ie mand niet meteen reageert." De mimakker is in het leven ge roepen om diep dementerenden te bereiken. „Wij zijn er om con tact te leggen met mensen die moeilijk te bereiken zijn. De be zoekjes die ik afleg zijn altijd één op één, maar het komt ook wel eens voor dat andere bewoners er bij betrokken raken. En als er dan een glimlach ontstaat, doet dat nog steeds wat met mij." KAPELLE - Met hart en ziel heeft hij het opgebouwd. De uitvoering van de Wet Maatschappelijke On dersteuning (WMO). Met een heel redelijk resultaat vindt hij zelf. „Regionaal is het erg goed op gepakt en ja, het was een belang rijke taak." Leo Kosten, tot 19 maart wethouder in de gemeente Kapelle, was vier jaar voorzitter van de club die in de Oosterschel- deregio in gezamenlijkheid de WMO-taken uitvoert. Net als nu was er bij de totstand koming van de WMO sprake van een decentralisatie van taken èn een bezuiniging. De huishoudelij ke hulp kwam in handen van de gemeenten en er was minder geld voor. Kosten heeft dat naar eer en gewe ten trachten te doen„En het mar cheert. Toen er op een bepaald moment in Den Haag werd ge zegd dat de huishoudelijk hulp van 100 naar 25 procent moest, ben ik meteen duidelijk geweest in het college: Als dit morgen in zou gaan, was ik vandaag weg." Nu het 'leed is verzacht' tot 60 procent is dat voor Kosten bij lan ge na niet genoeg. „Want waar moet je gaan knijpen? In de sala rissen van de hulpen? In de indica tie? Dat is allemaal al gebeurd. Dan kan het alleen nog in de kwa liteit van de zorg en daar pas ik voor. Ik zou het met mijn gewe ten niet in overeenstemming kun nen brengen. Mijn geweten laat niet met zich sjoemelen, hoezeer ik ook genoten heb van die acht ja ren als wethouder. Zo simpel is het." Dat hij meteen ook de hele ge meentepolitiek verlaat, is een kwestie van principe. „Ik vind dat een gewezen wethouder niet in de raad moet gaan zitten, al heeft mijn collega, Lêo~Niewenhuijse, dat indertijd prima gedaan. Die kon het opbrengen om te zeggen: dat is een zaak van het college, ter- wijl hij zelf diep in de materie was ingewerkt." Het is dus nadrukkelijk geen SGP-voorschrift dat een schei dend wethouder zich niet kandi daat zou kunnen stellen voor een zetel in de raad? „Nee hoor, SGP-ers mogen ook best princi pes van zichzelf hebben. Mis schien leek dat vroeger anders, maar ik denk dat mijn SGP-colle- ga's in Zeeland inmiddels wel heb ben laten zien dat de partij ge richt is op constructief meewer ken." De tijd dat de SGP als een soort folklorepartij werd benaderd, met alleen stukjes in de krant als het weer eens over zondagsrust of een vloekverbod ging, is defini tief achter de rug. „We zijn geen getuigenispartij meer, erop uit om dingen tegen te houden. Ik heb daar zelf ook op een andere manier aan mee mogen werken. De verkiezingsprogramma's, waar voor een blauwdruk op het partij kantoor is gemaakt, openen niet meer met twee pagina's bijbeltek sten. In een commissie hebben we korte inleidingen per beleids veld gemaakt, waarmee de afdelin gen puntsgewijs aan de slag kun nen, naar gelang de onderwerpen NEDERLANDS, ENGELS EN VOORAL LITERATUUR Dit zijn enkele teksten van de in totaal elf 'Adjes' die gisteren door CDA Borsele overal in de gemeen te zijn opgehangen. Een 'Adje', ge noemd naar lijsttrekker Ad Schenk, tevens bedenker van de spreuken, is geïnspireerd op de be kende Loesje-posters. De CDA-le- den hebben meegedacht over de 'Adjes'. „We hebben voor elf 'Ad jes' gekozen vanwege het feit dat de posters soms de draak steken met de belangrijke thema's", zegt Schenk. Elf is het carnavalsgetal. 'Laat de fruittelers maar schieten' is vooral een knipoog naar de lob by van het CDA om de anti-hagel- kanonnen nu echt en goed gelega liseerd te krijgen. 'Borsele blijft Borsele' is gekant tegen een herin deling. Niet alle thema's kwamen door de 'ballotagecommissie'. Zoals 'Discounter in Heinkenszand: SU PER!' „Dat zou iets te ongenuan ceerd kunnen overkomen. De tweede supermarkt kan een meer waarde betekenen voor Heinkens zand maar de kleine buurtsupers mogen er geen last van krijgen." KRABBENDIJKE - Het Sophiabiljart- toernooi dat dit voorjaar gespeeld wordt in het Stationskoffiehuis in Krabbendijke heeft al bijna twee duizend euro opgeleverd. Het jaarlijkse toernooi is opgezet door biljartvereniging Onda en brengt geld bijeen voor het Ro nald McDonaldhuis bij kinderzie kenhuis Sophia in Rotterdam. Teams kunnen inschrijven tot 15 maart voor de wedstrijden in april, mei en juni in driebanden en libre. Er hebben zich zestig teams gemeld. Vorige jaren speel den vaak honderd teams mee. I Mimakker Maria Calle brengt een glimlach op het gezicht van een bewoon ster van een woning in Ter Schorre, foto Peter Nicolai door Wendy de Jong MIDDELBURG - De Stichting Ver pleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) heeft, naar voorbeeld van Zeeuws-Vlaanderen, mimakkers aangenomen voor Walcheren en de Bevelanden. Een mimakker is een acteur die weet door te drin gen tot de wereld van dementeren den. In 2002 startte Stichting miMak kus, voorheen 'Mijn vriend de clown', met een opleiding voor een nieuwe vorm van belevingsge- richte zorg door middel van clow nerie. De opleiding is specifiek gericht op ernstig dementerende bewo ners en mensen met een ernstig verstandelijke beperking én er ko men veel aspecten van clownerie in terug. De opleiding tot mimakker is te volgen in Eindhoven en duurt tien maanden. Er is inmiddels een groeiende groep van ruim 160 gecertificeer de mimakkers. Meer informatie is te vinden op www.mimakkus.nl. Mijn geweten laat niet met zich sjoemelen door Mieke van der Jagt 8 jaar was Leo Kosten wethouder in Kapelle. De rol van zijn partij SGP in de lokale pol- tiek is veranderd. Leo Kosten is docent op het Cal- vijn College in Goes en werkt als projectleider van het lectoraat En gels aan de hogeschool De Drie star in Gouda. Hij was gedurende acht jaar wet houder in Kapelle met de porte feuilles cultuur, onderwijs, zorg en door Frank van Cooten KWADENDAMME - 'Laat de fruitte lers maar schieten' en 'Goes=Goes maar Borsele blijft Borsele'. maatschappelijk werk. Op zijn naam staan diverse publi caties, waaronder een literatuur methode voor het reformatorisch onderwijs, een boek over Ida Ger- hardt en haar Sonnetten van een leraar en een vertaling met uitvoe ring op cd van Revius' Haman. www.sophiatoernooi.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58