Waterschap zoekt naar oplossing voor overlast Stimuleringssubsidie voor opzetten Bouw woningen aan sociale netwerken in iedere kern Heereweg mogelijk 66 Soms zie je foto's en denk je: ja, dat oude gebouw was veel mooier dan wat er nu staat Schelpenbedje voor kustvogel 24 SCHOUWEN-OUIVELAND Weblog Kieknoe! van PZC-journalist Piet Kleemans vanaf woensdag wekelijks in de krant gepubliceerd. EP „Het is een bekend probleem", zegt Luc Mangnus, dagelijks be stuurslid van het Waterschap. „Het gaat daar om wonen in de natuur. Het is Natura 2000 gebied en daar hoort een hoger waterpeil bij. Als het waterpeil meer op een woonfunctie is gericht, hopen we de overlast te verminderen." Daarnaast onderzoekt het Water schap andere technische mogelijk heden, zoals verbreden van sloten of het bijplaatsen van een pomp. Dat laatste heeft alleen zin als er daadwerkelijk meer water die kant uit stroomt. Wateroverlast speelt al heel lang in Burgh-Haamstede. Vooral in Nieuw-Haamstede en in het ge bied rond de Vroonweg en Hoge- en Lagezoom is veel overlast. Dat werd woensdagavond weer duide lijk tijdens een informatieavond over de aanleg van natuurgebied Duinzoom, achter de Lagezoom. De omwonenden hebben veel klachten over wateroverlast en maken zich zorgen. Mangnus heeft hier geen pasklare oplossing voor. „Maar het is niet zo dat we er geen oor voor heb ben. We nemen klachten serieus, maar je kan niet altijd een, twee, drie een antwoord geven." Hij geeft aan dat de oorsprong van de klachten mede ligt in de manier waarop destijds gebouwd is. Veel huizen en smalle sloten waardoor water slecht afgevoerd kan wor den. Maar ook de overvloedige re gen is een oorzaak. „We proberen er al een aantal jaren wat aan te doen. We hebben al vier miljoen euro geïnvesteerd, maar we erken nen dat het nog niet opgelost is." MIDDELBURG - Piet Kleemans ver baast zich nog regelmatig over wat er allemaal aan oude schoolfo to's bewaard is gebleven. Een hu welijk van een juf waar de kinde ren bij staan. Een jubileum. Foto's van praktijk- en technisch onder wijs. De bakkersschool. „Je moet alleen goed zoeken en hopen dat mensen een keer hun zolder op ruimen." Het maken van schoolfoto's moet rond 1910,1920 zo'n beetje in zw&ng zijn geraakt, meent Klee mans. Ging zo'n fotograaf langs een school, dan was het resultaat vaak een foto met strakke gezich ten. De leraar statig aan de zij kant, de leerlingen met strakke koppies naar de lens kijkend. „Maar ik zoek naar de afwisse- ling", zegt Kleemans. „Een serie van twaalf klassenfoto's is saai. Dat houdt in dat er ook foto's op het blog staan die door privé per sonen gemaakt zijn. Ik gebruik van alles. Zoals laatst: een foto van een bezoek van Koningin Wil- helmina in 1907. Er stonden drie honderd kinderen op de trappen van de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Dat was een koor dat de koningin toezong. Te leuk om te laten lig gen." Maar een leuke foto vinden is maar één onderdeel van het pro ces. De tweede (uitvinden wie er op de foto staan) en derde (wat is het verhaal er achter) zijn vaak een stuk lastiger. Kleemans: „De ene keer heb je een complete lijst met namen erbij, de andere keer heb je een heel mooie foto en zeg gen ze alleen: hij is daar en daar genomen. Waarschijnlijk. Wie er op staan, geen idee." Met publica tie in de krant hoopt Kleemans een groter publiek te bereiken. Zo dat er meer reacties op een foto komen en dat mensen hun ver haal vertellen. Dat ligt ook een beetje aan de ouderdom van de fo- to, erkent hij. „Hoe ouder het wordt, hoe lastiger het is. Vaak we ten mensen nog onverwacht veel. Als je naar een zorgcentrum zou gaan en je laat een foto zien die in hun omgeving gemaakt is... Dan komt er denk ik van alles los." Kleemans begon het blog in ja nuari 2012 nadat hij zelf een serie oude schoolfoto's had gezien. Tij dens een jubileumfeest van Nieu- werkerk was er een expositie van oude foto's in het plaatselijke dorpshuis. Geïnteresseerden zoch ten natuurlijk naar zichzelf op de foto, en zo nu en dan klonk er een verrast 'kiek noe!' als er een bekende van vroeger herkend werd. „Het leek me leuk om die verhalen boven water te halen", zegt Kleemans. „In het begin zocht ik naar materiaal maar er zijn veel meer bronnen dan je zou denken. Eén van de belang rijkste is het gemeentearchief van FEITEN EN CIJFERS OVER WWW.PZC.NL/KIEKNOE! KUSTVOGELS door Melita Lanting ren", legt beleidsmedewerker Jos raad of ouderenvereniging, maar door Melita Lanting veehouderij niet zagen zitten. Schlicher van de gemeente Schou- ook nieuwe organisaties zijn wel- Ook de gemeente is voorstander ZIERIKZEE - Sociale netwerken en wen-Duiveland uit. Deze vitale kom. Er is ruimte voor één pro- NOORGOUWE - De bouw van zes van het verdwijnen van de inten- informele zorg worden steeds be- ouderen kunnen dan activiteiten ject per kern en het geld is be- koopwoningen, een paardenpen- sieve veehouderij aan de rand van langrijker nu de formele zorg min- organiseren waar de minder vita- doeld om een structuur op te zet- sion plus recreatiewoning en een het dorp. Twee omwonenden had der wordt. Daarom stimuleert de le dorps- of stadsgenoten naar toe ten of onkosten te dekken. Het is kleine boomgaard aan de Heere- den echter bezwaar en stapten gemeente Schouwen-Duiveland sa- kunnen gaan, naar voorbeeld van niet de bedoeling hiermee struc- weg in Noordgouwe kan door- naar de Raad van State. Een akker- j men met SMWO de komende het 'klepuurtje' in Sirjansland. turele activiteiten te organiseren, gaan. Het bestemmingsplan is ge- bouwer omdat hij vreest zijn be- I twee jaar het opzetten of verster- „Mensen komen bij elkaar en dan Tot 2014 kregen de dorpsraden wijzigd. Initiatiefnemer Van der drijf niet te kunnen uitbreiden en 1 ken van sociale netwerken in de hoor je al snel dat iemand een jaarlijks 500 euro voor activiteiten Wekken moet nog wel een omge- een buurvrouw omdat zij overlast dorpen en steden. Hiervoor is been gebroken heeft en dan gaat voor ouderen om eenzaamheid te vingsvergunning aanvragen. vreest. In een (eerder uitgespro- 1000 euro per kern beschikbaar, in er vast iemand even kijken." Maar bestrijden. Maar uit de evaluatie De woningen en het paardenpen- ken) tussenvonnis oordeelde de Zierikzee is ruimte voor drie projec- het is ook de bedoeling dat men- bleek dat dit geld vooral gebruikt sion komen in de plaats van twee Raad van State dat de gemeente ten. sen elkaar helpen met klusjes of werd voor bestaande activiteiten intensieve veehouderijen te staan, op sommige punten beter moest j een boodschapje doen. en dat nieuwe ouderen nauwe- De familie Van der Wekken stond motiveren waarom woningbouw j „Het is de bedoeling dat vitale Deze nieuwe sociale netwerken lijks bereikt werden. Dat willen voor de keuze uitbreiden of stop- mogelijk was. Die motivatie is ge- J ouderen zich gaan inzetten voor kunnen opgezet worden door be- SMWO en de gemeente nu voor- pen. Ze kozen voor stoppen om- geven en de Raad van State vindt dj kwetsbare en minder vitale oude- staande organisaties als de dorps- komen. dat ze grootschalige intensieve de motivatie voldoende. Schoolfoto meer dan 'n plaatje met koppen door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Waterschap Scheldestromen is in overleg met de provincie Zeeland over het ver lagen van het waterpeil in de Kop van Schouwen. Het Waterschap hoopt met een lager peil de watero verlast in Burgh-Haamstede wat te verminderen. door Michiel Bouwman PZC-blog Kieknoe is sinds januari 2012 in de lucht Het blog wordt wekelijks 'ververst'. Het blog is opgezet door Piet Klee mans en zijn collega Esme Soes man. Op Kieknoe zijn inmiddels ruim 240 schoolfoto's - in de breedst mogelijke zin van het woord - ge publiceerd. Piet Kleemans Bijna net zoveel reacties van le zers kwamen binnen, meestal van mensen die zichzelf herkennen op gepubliceerde foto's. De schoolfoto's komen van verza melaars en het gemeentearchief dat duizenden oude foto's heeft gedigitaliseerd. Kieknoe heeft per week gemid deld 1000 pageviews. MORIAANSHOOFD - Kustbroedvogels zoeken geen boom om een nestje te bouwen, maar prefereren juist kale grond. Het liefst ruig, met stenen en schel pen. Daarom is gisteren hard gewerkt om grote hoeveelheden schelpen het na tuurgebied Tureluur bij de Tellersweg in te rijden. Daar worden dankzij een le gaat aan de Vogelbescherming drie nieuwe broedeilandjes gemaakt om vogels als de bedreigde strandplevier en kluut een rustig plekje te bieden om te broe den. Ook bontbekplevieren en visdiefjes zitten graag op dit soort plekken. Door de zandhonger verdwijnen in de Oosterschelde steeds meer broedgebie den voor kustvogels. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50