i De grote dorst naar de stamkroeg in Middelburg Megafeest aan rand van Terneuzen I 1 26 WALCHEREN VERTREK Na de verkiezingen is hij weg. Leo Kosten wil niet verantwoordelijk zijn voor de afbraak van de WMO. ER Barcodes Horeca op Walcheren Het Woordenboek der Nederland- sche Taal is een onvolprezen bron waar ik me veelvuldig aan laaf. (De roes van ritselende bladzij den maakt klikkende googelaars tot geheelonthouders.) Ik was op zoek naar het woord stamkroeg, maar die samenstelling is te jong voor woorden. Het WNT defini eert een kroeg als een herberg van gering allooi, iets wat men nu een bruin café noemt. In de literatuur dook de kroeg voor het eerst op in een gedicht van P.C. Hooft uit de 17e eeuw: 'Dus quam ick met mijn kamme- raets uyt de kroech, die 't moer- jaens hooft hiet'. Middelburg beschikte echter in de 15e eeuw al over herbergen van gering allooi die in gebruik waren als stamkroeg. Zo kwam het gilde van timmerlieden en metselaars samen in De Liebaard aan de Lan ge Delft - ongeveer op de locatie waar nu Bos Men Shop is geves tigd. De gemeente Middelburg steunde in die tijd nog het vak bondswerk, want de stadsreke ning van 1477 vermeldt dat er dat jaar 20 pond Vlaams, 17 schellin gen en 6 penningen aan gelag werd betaald. Door de eeuwen heen zijn er al tijd loten van een zelfder stam ge weest die een bepaalde kroeg als hun kroeg zagen. Dat konden poli tiek gelijkgestemden zijn zoals bij voorbeeld de patriotten die bijeen kwamen in Het Middelburgsche Koffy Huis op de Balans en waar van sommigen medio 1787 zwaar te grazen werden genomen door een bloeddorstige horde Oranje hooligans. Of biljarters die vanaf de 18de eeuw in sociëteits- en la ter verenigingsverband hun sport beoefenden en nog steeds beoefe nen. De voetballers, als vanouds bierdrinkers bij uitstek, gaven eind 19e eeuw hun eerste rondjes bij de Meelfabriek aan de Klevers- kerkseweg en later in de diverse kroegen, clubhuizen en sportkan tines. In de 20e eeuw gingen de Wal- cherse boerenjongens en -meisjes op Annetje-Lijsjesdag in dracht al zingend Aerem an aerem de Gort- straete in om vervolgens de kroeg in te duiken - die van Westkappel bij Kobus Minderhoud in de Se- geersstraat en die van Koukerke in het Wapen van Zeeland op de Markt. Boeren kon je op donderdag schil deren in de Vriendschap waar je vandaag de dag nog weieens een enclave bejaarde agrariërs aan treft. De aannemers kwamen in het Nederlands Koffiehuis, waar vaak aanbestedingen plaats had den, op de Markt, maar autohan delaren daarentegen hadden hun stamkroeg in het Jagertje, het café van Sas de Jager aan de Rouaanse- kaai; toen Sas zijn pet in het wa ter gooide en eronder ging zitten, sloot de zaak. De Reutel in de Stationsstraat is wat dat betreft een verhaal apart, want hier stonden kaaiwerkers, havenarbeiders en ander werk volk schouder aan schouder met middenstanders, journalisten, beeldend kunstenaars en notaris sen. Natuurlijk kiezen mensen ook vaak hun stamkroeg op basis van thuisgevoel c.q. gezelligheid en daarom zullen de stamgasten van Rock Desert op het Damplein zich behoorlijk ontheemd ge voeld hebben toen Rob en Mirna hun deuren enige maanden gele den sloten; een nieuw gezinsver vangend tehuis vinden is immers geen sinecure. Zelf verkeer ik in de luxe van twee stamkroegen: Bar American en Seventy Seven; het kon slech ter. kapelle - Met hart en ziel heeft hij het opgebouwd. De uitvoering van de Wet Maatschappelijke On dersteuning (WMO). Met een heel redelijk resultaat vindt hij zelf. „Regionaal is het erg goed op gepakt en ja, het was een belang rijke taak." Leo Kosten, tot 19 maart wethou der in de gemeente Kapelle, was vier jaar voorzitter van de club die in de Oosterschelderegio in ge zamenlijkheid de WMO-taken uitvoert. Net als nu was er bij de totstandkoming van de WMO sprake van een decentralisatie van taken èn een bezuiniging. De huishoudelijke hulp kwam in han den van de gemeenten en er was minder geld voor. Kosten heeft dat naar eer en gewe ten trachten te doen„En het marcheert. Toen er op een be paald moment in Den Haag werd gezegd dat de huishoudelijk hulp van 100 naar 25 procent moest, ben ik meteen duidelijk geweest in het college: Als dit morgen in zou gaan, was ik vandaag weg." Nu het 'leed is verzacht' tot 60 procent is dat voor Kosten bij lan ge na niet genoeg. „Want waar moet je gaan knijpen? In de sala rissen van de hulpen? In de indica tie? Dat is allemaal al gebeurd. Dan kan het alleen nog in de kwa liteit van de zorg en daar pas ik voor. Ik zou het met mijn gewe ten niet in overeenstemming kun nen brengen. Mijn geweten laat niet met zich sjoemelen, hoezeer ik ook genoten heb van die acht ja ren als wethouder. Zo simpel is het." Dat hij meteen ook de hele ge meentepolitiek verlaat, is een kwestie van principe. „Ik vind dat een gewezen wethouder niet in de raad moet gaan zitten, al heeft mijn collega, Leo Niewenhuijse, dat indertijd prima gedaan. Die kon het opbrengen om te zeggen: dat is een zaak van het college, ter wijl hij zelf diep in de materie was ingewerkt." Het is dus nadrukkelijk geen SGP-voorschrift dat een schei dend wethouder zich niet kandi daat zou kunnen stellen voor een zetel in de raad? „Nee hoor, SGP-ers mogen ook best princi pes van zichzelf hebben. Mis schien leek dat vroeger anders maar ik denk dat mijn SGP-colle- ga's in Zeeland inmiddels wel heb ben laten zien dat de partij ge richt is op constructief meewer ken." De tijd dat de SGP als een soort folklorepartij werd benaderd, met alleen stukjes in de krant als het weer eens over zondagsrust of een vloekverbod ging, is defini tief achter de rug. „We zijn geen getuigenispartij meer, erop uit om dingen tegen te houden. Ik heb daar zelf ook op een andere Op zaterdag 31 mei houdt Stich ting Events4u op een braaklig gend terrein aan de Communica tielaan het festival Structure voor maximaal 4500 bezoekers. Op het terrein, waar jaarlijks ook een paar circussen voorstellingen ge ven, komt een tent van 70 bij 36 meter en een nokhoogte van 18 meter te staan. Met de organisatie van het festi val is een budget van zo'n twee ton gemoeid. „De programmering is rond. We hebben met acts als Yellow Claw, Basto, Shermano- logy en Mr. Polska echt grote na men uit de dancescene te pak ken", vertelt Joeri van den Bergen van Events4U. Andere geboekte artiesten zijn Nicolaz, The Antido te Tour, Dirtcaps, Class Hero, Bil ly the Kit, Sick Individuals, Al- varo en Robbie Pardoel. Alle optre dens vinden van 13.00 tot 01.00 uur plaats in de tent. „We hebben bewust voor een overkapping ge kozen om de factor 'regen' voor te zijn. Verkopen we minder dan 4500 kaarten, dan kunnen we al tijd nog besluiten om een kleine re tent neer te zetten", aldus Van den Bergen. Die constructie paste Events4Ü ook toe tijdens de jaarwisseling, toen zij een feest hield in de Veer haven in Terneuzen. Op het laat ste moment werd toen voor een kleinere tent gekozen, met het oog op de verkochte kaarten. „Dat feest beviel zowel de gemeente, bezoekers als omwonenden pri ma. Dat heeft er vast ook toe bijge dragen dat we nu heel soepel een vergunning kregen." Voor het evenement worden vijf tig beveiligers ingeschakeld. „Dat is één beveiliger per negentig be zoekers. De norm is één op 250, maar wij zetten alles op alles voor een optimale veiligheid." Ben je jonger dan zestien jaar, dan kom je er bij Structure niet in. door Rob van Hese Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. Kosten houdt schoon geweten door Mieke van der Jagt jaar was Leo Kosten wethouder in Kapelle. De rol van zijn partij SGP in de lokale pol- tiek is veranderd. door Raymond de Frel I De boerenjongen en -meisjes van Koukerke hadden het Wapen van Zee land op de Markt in Middelburg als stamkroeg, foto Beeldbank Zeeland TERNEUZEN - Terneuzen is na een openluchtvariant van Jazz-a-Delic (23 augustus op het Stadhuisplein) een tweede grootschalig dance-eve- nement rijker. De kaartverkoop start vandaag op www.events4u.net.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26