I i i JL_ De mens is een nomade Reiziger die komt kijken en zo min mogelijk geluid maakt Verplaatsingen vertalen zich in doffe ellende VERDIEPING 11 JL £F Colin Thubron The lost heart of Asia' Bruce Chatwin 'De gezongen aarde' Als de vader van Bruce Chatwin (Birmingham, 1940-1989) op reis was, maakte Bruce met zijn moeder uitstapjes per trein. De sissende stoom, dichtslaande coupédeuren, een mondharmoni ca op een in mist gehuld station: geluiden die een ouverture leken voor zijn latere, zwervende be staan. Voor mij als lezer waren het sfeerbeelden die duidelijk maakten dat Chatwin geen door snee reisschrijver was. Ik kende Chatwins 'bestseller' In Patagonië, over zijn reis naar het zuiden van Argentinië. Dus ge wend aan zijn voorliefde voor on genaakbare landschappen, las ik De gezongen aarde. Daarin pro beert Chatwin in de van hitte zin derende Australische bush het ge heim van de zogeheten zangspo ren te ontrafelen, het netwerk van 'droomwegen' die de Aborigi nals als 'voetstappen van hun voorouders' vereren. De werkelijke kracht van dit boek is echter niet die zoektocht; dat is de manier waarop Chatwin na denkt over de mens als zwerver. Want volgens hem is de ware aard van de mens die van een no made. De gezongen aarde is daar om veel meer dan een beschrij ving van een bar landschap en van eeuwenoude legenden. Chatwin maakt zich nadrukkelijk onderdeel van het verhaal. Hij be schrijft wat hij meemaakt, ergert en verbaast zich. Intussen peinst hij over de betekenis van een no madenbestaan. En vervloekt hij de 'vooruitgang', waarin een zwer vend bestaan als een afwijking, een neurose wordt gezien: 'Een ziekte die in het belang van de be schaving onderdrukt dient te wor den'. De Zijderoute spreekt tot de verbeelding. De restanten van de han delsroutes die China en Europa eeuwenlang verbon den, zijn nog zichtbaar in wat nu Centraal-Azië is. Maar de Russi sche tsaren en de Sovjetleiders, die het gebied anderhalve eeuw onderdrukten, hadden misschien wel een heftiger invloed. De Zijde route bracht de islam naar wat nu onder meer Kazachstan en Oezbe kistan zijn, de Russen zorgden er voor dat die moslims later wodka gingen drinken. Bob den UylHet reizen vereist sterke zenuwen' Het zijn deze soms bizarre tegen stellingen die de Britse reisschrij ver Colin Thubron (1939) be schrijft en soms bezingt in zijn The lost heart of Asia uit 1994- Toen hij naar de net onafhankelij ke republieken reisde, was de weg nog bijna helemaal onbetreden. Wat Thubron heel knap doet, is balanceren. Hij schetst als een trefzekere schilder de lijnen van de geschiedenis. Die is even com plex als bloedig in dit deel van de wereld. Tegelijkertijd slaagt hij er in mensen te vinden die die ge schiedenis inkleuren. Hij is als een reiziger die komt kijken en daarbij zo min mogelijk geluid maakt. Als voyeur in een van de meest onbekende hoeken van de wereld - toen én nu - wint hij het vertrouwen van de mensen met wij hij spreekt. Of het nu een moslim is die onderdook in de tijd van Stalin, of een stel jonge ren dat Tlirkije ziet als het voor beeld voor de landen in Cen traal-Azië. Schrijver Godfried Bomans zei ooit dat reizen een wat omslachtige manier is van thuiskomen. Hoe waar zijn die woorden bij het herlezen van Het reizen vereist sterke zenu wen van Bob den Uyl (1930-1992). Verplaatsingen vertalen zich in doffe ellende, door Den Uyl be schreven in prachtige volzinnen. Zonder Den Uyl zou Martin Bril misschien ook wel tot zijn oeuvre zijn gekomen, maar de in 2009 overleden schrijver is zeker schat plichtig aan zijn voorganger. In de tijd dat Den Uyl als 'accidental tourist' door landen als België, Frankrijk, Spanje en Duitsland reisde (vooral in de jaren '70), per fiets, bus, boot of met de trein, was de wereld groter dan nu. Er was nog geen euro of internet, dus hij moest opboksen tegen wis selkoersen, taalbarrières, vijandi ge mensen achter bizarre loket ten, hoteleigenaren die al gelang hun humeur besloten of er een ka mer beschikbaar was en ander op zijn pad komend leed. Dat alles wordt onnavolgbaar grappig be schreven. Zo schrijft hij direct na zijn be zoek aan het West-Vlaamse Ron- se, waar hij zeer tegen zijn zin een beroerde nacht doorbrengt in een nogal shabby hotel: 'Deze stad had zich al gevoegd in de rij van taboeplaatsen die ik er tot mijn spijt op na moet houden'. De moderne mens zou Ronse eerst gegoogled hebben en aldus een unieke ervaring hebben ge mist. i i VRIJDAG 7 MAART 2014 anders door Johan Bosveld door Koen Verhelst door Wilko Voordouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11