Het Boekenbal vormt vanavond de officiële opening van de 79e Boekenweek. Onder de titel 'Ondertussen ergens anders' staat dit jaar reizen centraal. Zes redacteuren van deze krant schrijven over hun favoriete reisboek. Het dagelijks leven van het Europa in de 17e eeuw Een reis langs de plekjes waar de toerist nooit heen zal gaan Reizen naar plekken waar het te doen is 10 VERDIEPING Ólafur Egilsson 'De reizen van dominee Ólajur Egilsson' Dimitri Verhulst 'Dinsdagland' Voor een piraat in de ze ventiende eeuw moet er dichter bij huis ge noeg te halen zijn ge weest. Toch besluiten plunderaars vanuit Noord-Afrika in 1627 met hun schepen richting het verre IJs land te zeilen. De vangst blijkt mager: wat vis en wat huiden. Maar mensen brengen in die tijd ook goed geld op, dus ontvoeren de piraten honderden burgers om ze te kunnen verkopen als slaven. Onder die ongelukkigen zijn do minee Ólafur Egilsson en zijn fa milie. In het gedeeltelijk overge bleven reisverslag Reisubók sera Ólafo Egilssonarbeschrijft Ólafur zijn reis naar Algerije, hoe hij wordt vrijgelaten om losgeld te re gelen en hoe hij terugkeert naar IJsland. Wie met de dominee meereist, stapt het dagelijkse leven van het Europa in de zeventiende eeuw binnen. Afstanden betekenen nog wat en God al helemaal. Ólafur heeft ondanks zijn misère belang stelling voor zijn omgeving en be schrijft onder meer Algiers (kame len), Livorno (luxe geklede men sen) en Genua (glas-in-loodra- men). Ook doet hij Nederland aan. Wat hem opvalt, is dat het he le landschap door mensen ge maakt lijkt. En: de vrouwen zijn de mooiste die hij ooit heeft ge zien. Wie zich niet ergert aan de aanwe zigheid van God op bijna elke pa gina, heeft met het Reisubók een prachtige tijdmachine in handen. Het boekje zeifis een reis waard. Want bestellen via een IJslandse boekwinkel kan (in Engelse verta ling), maar ophalen op IJsland zeifis het beste advies. Een mooie reis hoeft niet altijd ver te gaan, of lang te zijn. Dinsdagland, een verhalenbundel uit 2004 van Dimitri Verhulst, is daar mis schien wel het beste voorbeeld van. De Belg reist door zijn thuis land, gaat waar de toerist nooit zal gaan, en ontsluit werelden waarvan je het bestaan niet ver moedde. Geen toerist zal ooit het plan op vatten om per trein mee te reizen met de duiven die meedoen aan een duivenwedstrijd in Limoges. Verhulst wel. Hij bezoekt een kaatswedstrijd op het marktplein van Ottignies, waar de beschon ken kaatsers van Eerste Nationale het opnemen tegen Baasrode. In Namen woont de schrijver een thé dansant bij. Op de maat van Franse chansons dansen bejaar den zich de longen uit het lijf. Dinsdagland is een ode aan de ge wone Belg, met zijn vreemde ge bruiken, zijn liefde voor de koers en de pint. Verhulst maakt het be- paald niet mooier dan het is, steekt de draak met zijn landgeno ten, maar doet dat met liefde. Toen we vorig jaar vanuit ca fé-zaal De Sportduif in Anzegem de Ronde van Vlaanderen beke ken, waande ik me in Dinsdag land. Ver weg van de Brugse cho colaterieën en de Onze-Lie- ve-Vrouwekerk begreep ik dat dit het echte België is. O zo lelijk, maar o zo mooi. Robert Fisk 'Degrote beschavingsoorlog' een, een voor allen'. Fisk, een doorgewinterde oorlogsverslagge ver voor The Times en The Inde pendent, legt halverwege een in terview over de Hellfire de scherf op tafel. En confronteert de ma kers van de raketten met de gevol gen van hun projectielen. Fisk beschrijft het in zijn boek De Grote Beschavingsoorlog (1440 pagi na's) uit 2005. Het is een weerslag van de reizen die hij dertig jaar lang maakte langs de frontlijnen in het Midden-Oosten. Hij inter viewde Osama bin Laden (drie keer) in Afghanistan en Saddam Hussein in Irak. Zijn verslagen vanuit al die brandhaarden lever den hem veel kritiek op: hij zou te fel anti-Amerikaans en anti-Is- raël zijn. Maar wat Fisk beschrijft in zijn boek is de ultieme journalistieke reis- en oorlogsverslaggeving: rei zen naar de plekken waar het te doen is en zo de anonieme slacht offers een stem geven. Het ant woord van de mannen van Rockwell op die stem? „Als mens heb ik zeker gevoelens, maar als personeelslid doe ik niets anders dan projectielen produceren." Duizenden kilometers reisde de Britse journa list Robert Fisk met een raketscherf in zijn bagage. Een scherf van een Hellfi- re-raket die Fisk in april 1996 had opgeduikeld in Libanon. Daar had de door het Israëlische leger afge vuurde raket kort daarvoor een ambulance opgeblazen. In die am bulance zaten dertien vluchtende Libanezen, zes vrouwen en kinde ren overleefden de explosie niet. Fisk reist enkele weken later met die scherf naar het hoofdkantoor van het bedrijf Rockwell (nu on derdeel van Boeing) in Duluth, Georgia, Amerika. Rockwell heeft de Hellfires gemaakt en ze gepro moot met teksten als 'Allen voor door Miriam van den Brand door Sander van Mersbergen illustraties Mark Reijntjens door Cyril Rosman MOV I MU dldü ttfcV ft3l& J'JIt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10