Greep in de kas als de verleiding even te groot is Kamer: Makkelijker vrije dag voor raadslid 'Alcohol verliest imago van stoer en hip' \stip) Met Stip op stap! 49 stipreizen.nl rrs.%. kst) 1 Curasao - Blue Bay Resort* Movie Park Germany***1**1 BINNENLAND 7 Politici zeggen nee tegen 'Australische PW 66 Dit is een mooi voorbeeld waar andere gemeenten wat mee kunnen M-IL JE*™*.*. Z! Hij De Doopsgezinde Kerk bena drukt de eigen verantwoordelijk heid van de gelovigen. Twee voor aanstaande Haagse leden hebben dat de afgelopen jaren wel erg let terlijk genomen. Ze hebben een dikke zes ton uit de kas van de kerk gebruikt om hun eigen reke ningen en etentjes mee te beta len. De twee, een stel, passen daar mee in een bijna onafzienbare reeks van kleine en grote grepen uit de kas van sportclub, bond, vereniging, kerk en begrafenison derneming. De meeste besturen zijn nog altijd dermate goed van vertrouwen dat er bijna wekelijks wel ergens een greep in de kas wordt gedaan. Alles bij elkaar goed voor zo'n 10 miljoen euro per jaar. Wie heeft het gedaan? Bijna altijd de penningmeester. Hij, en soms ook zij, heeft vrij toegang tot het geld en wordt niet of nauwelijks gecontroleerd. Toch zijn gedupeer den altijd hogelijk verbaasd: „Hij maakte zo'n betrouwbare in druk." Lees en huiver. Bij de gereformeerde kerk in Zee- wolde raakt bijna vier ton spoor loos, bij de afdeling Voorschoten van ouderenbond ANBO ver dwijnt het werkkapitaal van 31.700 euro, bij een voetbalclub in Stompwijk 65.000 euro, bij een tuindersvereniging in Leiden 50.000 euro, bij een niet nader ge noemde golfclub 700.000 euro, bij een scoutinggroep in Deventer 200.000 euro, bij een hockeyclub in dezelfde stad 100.000 euro en bij de supportersvereniging van voetbalclub Go Ahead Eagles, ook al in Deventer, is voor een onbe kend bedrag gesjoemeld met de opbrengsten. Bij tennisvereniging Kruisland raakt 25.000 euro zoek, bij de be wonersvereniging van een appar tementencomplex 16.000 euro, bij de Dierenbescherming 45.000 eu ro, voor een stadsfeest in Doetin- chem 100.000 euro, bij de biljart bond Nijmegen enkele duizenden euro's, bij SV Lelystad 120.000 eu ro, bij begrafenisvereniging met de in dit verband wel zeer pijnlij ke naam 'Helpt Elkander' uit De nekamp 21.000 euro, bij Occupy Dordrecht een nog onbekend be drag en bij Carnavalsvereniging De Peperbussen in Lage Mierde enkele duizenden euro's. Allesbehalve een volledig opsom ming, maar dat wordt goedge maakt door Iris. De vereniging die veertien basisscholen in Zwol le beheert, is voor, jawel, 3,5 mil joen opgelicht door de penning meester. Geloof het of niet, de meesten be ginnen met goede bedoelingen. Het gaat fout als ze privé in finan ciële problemen komen of als de verleiding te groot wordt. Als dan zelfs de Heer eventjes niet oplet, is het kassa. DEN haag - Gemeenteraadsleden moeten faciliteiten krijgen waar door ze hun werk beter kunnen doen. Zo moet het makkelijker voor hen worden een vrije dag op te nemen om hun raadswerk te* verrichten. De fractieleiders Halbe Zijlstra (WD), Sybrand Buma (CDA), Diederik Samsom (PvdA) en Alexander Pechtold (D66) pleit ten hier gisteren voor tijdens een debat op Radio 1. Fractievoorzit ters uit de Tweede Kamer kruis ten daar de degens in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezin gen van 19 maart. Zijlstra onder streepte dat het. raadslidmaat schap een bijbaan moet blijven, zodat het raadslid via zijn hoofd - baan ook voeling houdt met de sa menleving. Ook Buma en Pechtold vinden dat het bij raadsleden niet om de beloning moet gaan. Maar er moet wel gekeken worden naar praktische problemen waarmee raadsleden te maken krijgen, zei den de fractievoorzitters. De meesten van hen hebben zelf ook ervaring in de lokale politiek. Bu ma deed eerder al een voorstel om raadsleden dezelfde mogelijk heden te geven als leden van on dernemingsraden. Samsom zei grote zorgen te hebben over de teloorgang van de lokale media. Daardoor is er min der democratische controle op ge meenteraden, zei hij. Zijlstra was het met hem eens, maar hij vindt niet dat de gemeen ten dan zelf de nieuwsvoorzie ning moeten gaan overnemen. Zij missen volgens hem de benodig de objectiviteit. Vicepremier Warren Truss liet weten dat de Australiërs een ge matigde en vreedzame politiek willen. „Extremisme leidt vaak tot ruzie", reageerde de centrum rechtse politicus. Hij kreeg daarin bijval van opposi tieleider Bill Shorten. „Extremis me, uiterst links of uiterst rechts, is niet welkom in Australië", al dus de leider van de Arbeidspartij volgens het Australische persbu reau AAP. „Hoewel mensen het recht heb ben op hun eigen mening, ver wachten we van alle Australiërs dat ze ook de standpunten van anderen respecteren", liet Shor ten weten. Mensen die „eenvou dige oplossingen prediken" zijn volgens hem vaak misleidend be zig. Net als de PW in Nederland moet de Australian Liberty Allian ce (Australische Vrijheids Allian tie) opkomen voor de eigen cul tuur. „Wie stoned in de klas zit, gaat er gewoon uit. Die leerling gaat dan naar de zorgverlener in de school om het incident direct met de ouders aan te pakken", licht De- nis Wiering toe, programmamana ger alcohol en drugs bij de ge meente Rotterdam. Aan duide lijkheid in het programma geen gebrek. De alcoholgrens is acht tien jaar en dat communi ceert Rotterdam al sinds 2012 naar scholen, sportvereniging en ouders. Terwijl docenten in Rotterdam leerden hoe ze een scholier her kennen die beschonken is of stoned, werden ouders in de stad tijdens bijeenkomsten bij hun thuis geïnformeerd over hoe slecht alcohol en drugs voor jonge ren is. Zo is voor jongeren overal duidelijk wat de norm is. „Dat werkt het allerbeste", stelde ge zondheidswetenschapper Ronald Knibbe van de Maastricht Univer sity woensdag tijdens de slotcon- ferentie over het programma in Rotterdam. „Ook handhaving bij alle gebruikers werkt beter dan al leen bij risicogroepen." De 'sa menhangende aanpak' in Rotter dam komt volgens Ninette van Hasselt van het Trimbos Instituut op een goed moment: „Veel ge meente worstelen nu met het ma ken van handhavingsplannen rond alcohol en drugs. Dit is een mooi voorbeeld waar andere ge meenten in Nederland wat mee kunnen." Van Hasselt stelt dat Rotterdam het beleid 'zeer gede gen' heeft aangepakt en niet voor de bühne maar wat deed met pos ters en folders. „Gewoon nee zeggen. Dat deden we vroeger ook", reageert direc teur Wim van Dalen van STAP, Nederlands Instituut voor Alco- holbeleid. Vooral ouders zijn vol gens hem steeds meer onder de indruk geraakt van de weten schappelijke feiten wat alcohol met kinderen doet. „Ook dat heeft positieve effecten. Alcohol verliest zijn imago van stoer en hip. Het is gewoon een heel scha delijk product." De volgende stap wordt wat betreft Van Dalen het verbieden van stuntprijzen en de reclames voor alcoholische pro ducten. Zéér scherp geprijsd! im7iwidmva"Cura"" Inclusief 2 dagen entree!^ t/ keuze uit tot r - a DONDERDAG 6 MAART 2014 door Dick Hofland DEN HAAG - Jaarlijks verdwijnt zo'n 10 miljoen euro uit de kassen van kerken, verenigingen en liefdadig heidsinstellingen. Bijna elke week is het wel ergens raak. Twee leden hebben ruim zes ton uit de kas van de kerk gebruikt om hun eigen rekeningen te betalen. Bestuurders zijn nog goed van vertrouwen, al gaat er bijna wekelijks ergens ie mand met de kas vandoor. CANBERRA - Australische politici, zowel van linkse als rechtse oriën tatie, hebben woensdag negatief gereageerd op de nieuwe politieke partij Australian Liberty Alliance. PW-leider Geert Wilders kondig de deze week aan dat die partij, die westerse waarden moet gaan verdedigen, volgend jaar het le venslicht ziet in Australië. Hij en de oprichters hebben samen plannen gemaakt voor de oprich ting. ROTTERDAM - Streng nageleefde re gels en het betrekken van ouders, scholen, de horeca en het vereni gingsleven in Rotterdam hebben geleid tot een forse daling van alco hol- en drugsgebruik onder jonge ren in die stad. Dat stellen woens dag wetenschappers en organisa ties die zich bezighouden met pro blemen rond alcohol en drugs on der jongeren. Ninette van Hasselt, Trimbos ^^"«nhetsuan?— «eisduur: 7 t/m 23 dagen fchi r dan 40 attractie? Inclusive enf"®" h°tels Aankomst: aDr. t/m 7 entree te boeken Aankomst: ap,. t/m nov teisduur: a en a vw C 2014. VIACOM International Inc. AV rfgftts reserved Spongeèob Squarepants K created by Steptai Hfflentiufg. m y P-P-o l'pw*. tanw ewl InlamiteiUmfondv rcservningskoftcn. 0* kortingen rijn reed» verwerkt in de prijs. Drukfouten en pfl|swl|il«lng«n voorbehouden. V J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7