Getuigen spreken elkaar tegen over voormalig topambtenaar Demmink 6 BINNENLAND GEWELD TEGEN VROUWEN Burgemeester Aboutaleb zet achtervolging in: dief gepakt Een op de drie vrouwen in de EU is slachtoffer van geweld. Nederland scoort nog slechter. hebben uiteenlopende redenen om te zwijgen over wat ze heb ben meegemaakt. Sociale afhanke lijkheid kan de reden zijn. Ook zijn er vrouwen die zich schamen of denken dat het hun eigen schuld is en dat ze het probleem daarom zelf moeten oplossen." Snelders denkt dat vrouwelijke slachtoffers van geweld beter kun nen worden geholpen door het sti muleren van deskundigheid op de werkvloer, in scholen, zieken huizen en op tal van andere plaat sen. „Als er iemand op de stoep of voor je bureau staat die slachtof fer is van huiselijk geweld, is het heel belangrijk dat je dat kan sig naleren en dat je ook weet welke maatregelen je daarna moet ne men." Daarnaast vindt de beleids- adviseur van Movisie dat nog veel meer aandacht moet worden be steed aan het voorkomen van ge weld. „De gelijkheid van mannen en vrouwen moet op uiteenlopende plaatsen onder de aandacht wor den gebracht. Ik denk daarbij on der meer aan het openbare debat, in de politiek en op scholen. Op alle niveaus moet duidelijk zijn dat geweld tegen vrouwen niet ac ceptabel is." ROTTERDAM - Burgemeester Ah med Aboutaleb van Rotterdam heeft gistermiddag een winkel dief achtervolgd en helpen aan houden. Dat meldden woordvoer ders van de burgemeester en de politie. De dief had toegeslagen bij een Kruidvat in Rotterdam-Oost en nam de benen. Hij kreeg echter de burgemeester, die net met zijn auto langsreed richting een af spraak, achter zich aan. Die beval eerst zijn chauffeur de man te vol gen en toen die metrostation Ger- desiaweg in spurtte, ging de bur gemeester te voet in de achtervol ging. Aboutaleb vroeg de dief te stop pen, maar die had daar geen bood schap aan en rende verder het sta tion in. Een agent die eigenlijk niet aan het werk was, wist de dief uiteindelijk op aanwijzen van burgemeester Aboutaleb op te pakken. „Het moet wel een raar beeld ge weest zijn, een rennende burge meester in pak", zo zei Aboutaleb gisteren tegen De Telegraaf. „Ik kan er niet tegen als niemand iets doet. Maar ik zou ook nie mand aanmoedigen om dit te doen." Volgens zijn woordvoerder bena drukt hij dan ook dat iedereen eerst aan zijn eigen veiligheid denkt, voordat hij ingrijpt. „Maar de burgemeester schatte in dat hij dit wel aankon." NIJMEGEN - 45 procent van de vrou wen in Nederland heeft te maken gehad met lichamelijk of seksueel geweld, zo blijkt uit een rapport van de Europese Unie. Petra Snel ders, projectleider huiselijk en sek sueel geweld bij het Utrechtse kennisinstituut Movisie, noemt de uitkomst van het onderzoek 'ernstig', maar verbaasd is ze niet. „Die cijfers waren in Nederland al langer bekend. Toch is het heel goed dat die Europese studie er nu ligt, omdat daarmee onder de aandacht wordt gebracht dat ge weld tegen vrouwen nog een be hoorlijk probleem is." Uit het onderzoek blijkt dat één op de drie vrouwen in de Europe se Unie van 15 jaar en ouder slachtoffer is geweest van sek sueel of ander lichamelijk geweld. In 22 procent van de gevallen was de eigen partner daarvoor verant woordelijk. In totaal gaat het om 62 miljoen vrouwen. Het percentage slachtoffers in Ne derland is veel hoger dan gemid deld in de EU. Is dat niet opval lend voor een land dat inter nationaal een goede reputatie heeft op het gebied van vrouwen rechten? „In de afgelopen tien jaar is gelijk heid tussen man en vrouw en de aanpak van geweld tegen vrou wen in Nederland nadrukkelijk op de agenda komen te staan", legt Snelders uit. „Het onderwerp is beter bespreek baar geworden. Het kan dus zijn dat vrouwen in Nederland die te maken hebben met geweld, mak kelijker naar buiten treden dan vrouwen in andere landen en dat daardoor het cijfer van het aan tal vrouwelijke slachtoffers hoger De projectleider bij Movisie bena drukt dat de werkelijke omvang van geweld tegen vrouwen niet bekend is, omdat er vaak heel veel moet gebeuren voordat slachtof fers naar buiten treden. „Uit onderzoek is gebleken dat vrouwen in Nederland gemiddeld 34 keer slachtoffer moeten wor den van huiselijk geweld voordat ze hulp zoeken bij de politie, de vrouwenopvang of een andere in stantie. „Bij geweld door partners treedt een derde van de slachtof fers naar buiten. Twee derde ziet daar vanaf." Snelders stelt dat huiselijk geweld een complex probleem is. Naast het fysieke aspect is er ook een psychologische factor. „Vrouwen UTRECHT - Bij de start van een on derzoek naar betrokkenheid van hooggeplaatste personen bij seks- feestjes met minderjarige jon gens, zijn behalve de naam van topambtenaar loris Demmink ook die van drie hoofdofficieren van justitie genoemd. Dat heeft ex-rechercheur Leendert de Koter gisteren verklaard aan de rech- ter-commissaris in Utrecht. Minister Opstelten (Veiligheid en Justitie) reageerde later dat Dem mink 'op geen enkele wijze' in het onderzoek is voorgekomen. De Koter was in 1997 betrokken bij het Rolodex-onderzoek als re chercheur van de criminele inlich tingendienst. Het onderzoek con centreerde zich op een hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Hij zou een faciliterende rol hebben ge speeld bij de orgies. Volgens De Koter heeft het onderzoek geen nadere aanwijzingen opgeleverd tegen Demmink. Over de genoem de officieren verklaarde hij niet nader. Het onderzoek heeft uitein- Bij onderzoek over seks- feestjes met minderjarigen zou volgens getuige naam van Demmink zijn gevallen. delijk geen tastbaar resultaat opge leverd, althans niet waar het de hooggeplaatste figuren betreft. Voormalig chef van de Amster damse jeugd- en zedenpolitie Jaap Hoek herinnerde zich giste ren bij zijn verhoor niet .dat de naam Demmink in het Rolo dex-onderzoek opdook. En ook niet dat er namen van hoofdoffi cieren in voorkwamen. Het voorlopig getuigenverhoor van onder anderen De Koter vindt plaats op verzoek van Stich ting De Roestige Spijker. Die wil de onderste steen boven hebben over mogelijk misbruik door Dem mink. Slachtoffer zwijgt nog vaak De werkelijke omvang van geweld tegen vrouwen is niet bekend. Slachtoffers wachten vaak lang met naar buiten treden, foto HH door Hans Heijt is. 45 procent van de vrouwen in Nederland heeft te maken gehad met lichamelijk of seksueel geweld, blijkt uit een rapport van de Europese Unie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6