'U vertelt Onrust in Hulst over korting huishoudelijke hulp Lijsttrekkers in ZEEUWS-VLAANDEREN 25 debat in centrum 66 Mensen die zich bij ons meldden, zijn boos, maar tegelijkertijd ook angstig 't Meulengat 44 Hetwordt niette druk met 3ÜGIT133I partijen, maar het is teveel flGtZGIftJ6 om met honderd man deze regio te besturen verhaal' Daarmee vatte hij de avond kern achtig samen. Ongeveer veertig toehoorders, veelal verbonden aan een politieke partij, zagen hoe tien van de elf partijen (Cees Freeke van Lijstss Terneuzen was er niet) andermaal worstelden met de vraag hoe zij zich kunnen onderscheiden ten opzichte van hun concurrenten. Toegegeven, dat was ook best lastig, omdat spreekstalmeesters Dimitri Breeu- wer en Ronald Meijer vanwege een live-uitzending van Terneu zen FM de teugels strak in han den hielden. Per agendapunt kreeg elke partij een minuut om zich te profileren. Schrijnend was dat in elke ronde tenminste één partij zich liet ont vallen dat 'het meeste al door hun voorgangers was gezegd'. In een raadsvergadering bevordert dat de snelheid, maar een verkiezingsde bat biedt partijen toch juist hét podium om zich te profileren. Dat sommige vertegenwoordigers hun standpunten ook nog eens van een papiertje opdreunden, verdiende ook al geen schoon heidsprijs. Natuurlijk werden er wel wat bal lonnetjes opgelaten. Zo pleit GroenLinks voor een sloop-voor- bouw-regeling (eerst een huis plat, dan pas een nieuwe bou wen), wil het CDA dat woning bouw in elke kern mogelijk blijft en damde PvdA-lijsttrekker en wethouder Cees Liefting het onge noegen van de bewoners over het grote zorgaanbod in het centrum in door te zeggen dat er alleen nog naar een nieuwe plek voor de instelling Zeeuwse - Gronden wordt gezocht in de Bloemen- buurt in Terneuzen. gen te laten werken", stelde hij een retorische vraag. Pvd A-lijst trekker Cees Liefting pleitte, net als Frank van Hulle van TOP/Ge- meentebelangen, voor meer sa menwerking. „Nu concurreren scholen elkaar kapot met tweeta lig onderwijs, i-pads voor de leer lingen en meer van dat soort din gen. Terwijl er juist meer moet worden samengewerkt om de boel overeind te houden. Het is aan ons om dat duidelijk te ma ken. Laat dingen los, kies voor kwaliteit." Uiteraard vonden alle partijen dat zij bestaansrecht heb ben, ook al zijn de verschillen in hun verkiezingsprogramma's klein. Op de vraag of er moet worden ge werkt aan één gemeente in Zeeuws-Vlaanderen, waren de meningen diverser. PvdA, TOP/GB en CDA opteren de voorzichtige weg der geleide lijkheid. „Het is te vroeg voor een herindeling, maar samenwerking met Hulst en Sluis is een oplos sing", zei CD A-lijsttrekker Ro nald Lippens. SGP, Partij voor Zee land, OPA en Christenunie vin den samenwerking prima, maar zijn stelliger tegen een fusie. VVD, GroenLinks en D66 toon den zich wel voorstander. „Het wordt niet te druk met politieke partijen, maar het is wel teveel om met honderd man Zeeuws-Vlaanderen te besturen. Dat kan ook met dertig mensen", aldus WD'er Michiel Groene veld. Arnold Schelfhout, lid van de Raad van Bestuur van ZorgSaam, bevestigt dat mensen in januari geïnformeerd zijn over een even tuele beperking van het aantal uren dat zij hulp zullen krijgen. Dat is gebeurd onder druk van de bezuinigingen van de rijksover heid op de huishoudelijke hulp. Met ingang van januari 2015 gaat veertig procent van het budget af. „Aanvankelijk was dat zelfs 75 pro cent", aldus Schelfhout, „maar door acties van zorgaanbieders, verzorgenden en gemeenten is dat teruggebracht tot veertig pro cent. Wat ook nog altijd heel veel is." Om te voorkomen dat 1 januari 2015 de bijl keihard valt en ge dwongen ontslagen noodzakelijk zijn, hebben de Zeeuws-Vlaamse gemeenten met de zorgaanbie ders ervoor gekozen alvast voor te sorteren op de fikse korting. De hulpvraag van alle cliënten is nog eens tegen het licht gehouden. In Hulst heeft dit erin geresulteerd dat van de 520 ZorgSaam-cliënten er tweehonderd hetzelfde hulp aanbod houden en 320 niet. Van hen hebben er ondertussen zestig gereclameerd. Schelfhout: „We hebben al die zestig reacties zorg vuldig bekeken en de helft ervan zijn gehonoreerd." De SP maakt melding van een hal vering van het aantal uren huis houdelijke hulp door alpha-hul- pen. De huishoudelijke hulp door vaste krachten van zorgaanbie ders gaat, aldus de SP, 1 april met 15 procent terug. „Mensen die zich bij ons meldden, zijn boos, maar tegelijkertijd angstig", stelt SP-raadslid Mildred van der Poor ten. Volgens Schelfhout is per zorgvra ger gekeken hoeveel hulp hij/zij echt nodig heeft. Op basis van eer dere 'keukentafelgesprekken' die de stichting Hulst voor Elkaar in Hulst houdt met cliënten, is be paald wie kwetsbaar en minder kwetsbaar is. De 'kwetsbaren' die weinig tot niets zelf kunnen doen in het huishouden en die even min op familie of bekenden kun nen terugvallen, zijn buiten schot gebleven. Curamus en Privazorg zijn in Hulst ook aanbieders van huishoudelijke hulp. In de hele ge meente Hulst maken zo'n acht honderd bewoners gebruik van deze service. sluiskil - De lijsttrekkers van de elf Terneuzense partijen die mee doen aan de gemeenteraadsverkie zingen kruisen de degens op woensdag 12 maart in cultureel centrum 't Meulengat in Sluiskil. Dat doen ze op uitnodiging van ondernemersvereniging Samen Sterk Sluiskil. Het thema van de debatavond is 'de kernen van de gemeente Ter neuzen'. Alle ondernemers uit de kleinere kernen van de gemeente en leden van dorpsraden zijn uit genodigd om de lijsttrekkers te prikkelen. De avond wordt geleid door Alwin Philippo. Het debat begint om 19.00 uur. DONDERDAG 6 MAART 2014 Michiel Groeneveld, WD TERNEUZEN - Het ging dinsdag avond over de leefbaarheid in de binnenstad van Terneuzen, over jeugdbeleid, krimp en de Wet Maatschappelijke ondersteuning. Maar aan het einde van het verkie zingsdebat in De Pit was een bin nenstadbewoner nog geen steek wijzer. „Zeg maar op wie ik moet stemmen. U vertelt allemaal het zelfde verhaal." door Raymond de Frel Op het verkiezingsdebat van de PZC en Scoop in Porgy Bess kwamen zo'n tachtig toeschouwers af. foto's Peter Nicolai Tien partijen deden in Porgy Bess een poging om de verschillen in hun programma's te schetsen. door Harmen van der Werf HULST - Onder ouderen en gehandi capten in Hulst die huishoudelijke hulp ontvangen, is veel onrust ont staan, volgens de Socialistische Par tij (SP) in Hulst, omdat hen begin dit jaar is gemeld dat ze vanaf 1 april minder uren hulp krijgen. De SP roept op tot protest. Mildred van der Poorten, SP-raadslid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69