CU wil bushalte niet betalen met geld WMO Bouw wijk Ceersdijk begint dit najaar Reimerswaal zoekt naar oplossing voor gemis klokgelui in Rilland 26 BEVELANDEN en THOLEN SOCIALE VEILIGHEID Na ruim een jaar, loopt straks weer een buurtpreventieteam door Sint-Maartensdijk. MY iMenso Met een amendement wil de par tij volgende week, als de raad goedkeuring moet geven aan het veiliger maken van de halte aan de Westelijke Parallelweg in Krab- bendijke, voorkomen dat 15.000 euro uit de WMO wordt gehaald. De bushalte is erg druk: 's och tends stoppen in vijf minuten tijd acht bussen met zo'n driehon derd leerlingen aan boord. Omdat de halte nu niet meer is dan een paal op een parkeerterrein, is er geen duidelijke plek waar passa giers moeten wachten. Mede daar door is vorig jaar een leerlinge met haar voet onder de bus geko men. Door voor 50.000 euro een halteperron aan te leggen, wil de gemeente voorkomen dat er nog meer ongelukken gebeuren. Raadslid Andries Jumelet is posi tief over het voorstel, maar wil het geld ergens anders vandaan halen. Volgens wethouder Dieuw- ke Louwrink wordt daarmee het project op de lange baan gescho ven. „We hebben gewoon geen an dere middelen. Als de raad niet ak koord gaat met het voorstel, is het over en uit. Dan kan het mis schien volgend jaar, maar in elk geval niet nu." Volgens Jumelet is er wel geld te vinden. Hij denkt dat de gemeente geld over heeft, omdat deze winter zo zacht was dat er nauwelijks moest worden gestrooid of vorstschade moest worden gerepareerd. De Christenunie vindt dat het half miljoen euro dat de gemeen te vorig jaar heeft overgehouden uit de WMO-pot niet moet uitge geven, maar gestopt moet worden in een calamiteitenfonds voor 'schrijnende gevallen'. Jumelet verwacht dat de gemeente met te korten wordt geconfronteerd als vanaf 2015 meer uit de WMO moet worden betaald. Louwrink: „De WMO is er niet al leen voor rollators en woningaan passingen, maar ook voor een vei lige leefomgeving die voor ieder een toegankelijk is. Als je het geld hebt, moet je het daarvoor ook kunnen gebruiken", vindt ze. De Christenunie laat alvast we ten ook tegen het gebruik van WMO-geld te zijn voor de aanleg van een fietspad en de herinrich ting van de Markt in Kruiningen. Ook het CDA zet vraagtekens bij de besteding van WMO-geld voor deze zaken. Raadslid Peter Koe man was van plan het college van B en W hier vragen over te stel len. Omdat voorzitter John Jansen van de WMO-raad gisteren in de PZC ook aankondigde om ophel dering te vragen over de beste ding van WMO-geld, wacht Koe man eerst de beantwoording af. Volgens wethouder Louw rink is de WMO er ook voor toegankelijk en veilig ma ken van openbare ruimte. GEERSDIJK - De bouw van de eer ste vier levensloopbestendige huurwoningen op het voormalig sportveld van Geersdijk begint ko mend najaar. De huizen maken deel uit van een nieuwe wijk voor Geersdijk, met tien nieuwe woningen die de gemeente Noord-Beveland laat bouwen in samenwerking met woningcorporatie RWS en Mar- saki, met steun van belangencomi- té Geersdijk. De toekomstige huurders werkten ook mee aan de planontwikkeling. Binnenkort wordt de grond er bouwrijp ge maakt. De woningen komen aan de west zijde van de kerk. De komende ja ren wordt het wijkje volgebouwd met verschillende typen huizen. Naast sociale woningbouw is er plaats voor vrijstaande of gescha kelde huizen. SINT-MAARTENSDIJK - „We liepen een rondje en kwamen u toevallig tegen", zegt buurtwachter Willi am Westveer tegen een man die zich afvraagt waarom hij wordt aangesproken als hij de slijterij aan de Haven verlaat. „We willen u er graag op wijzen dat u verge ten bent uw fiets op slot te zet ten. U bent misschien maar twee seconden binnen, maar in die tijd kan u fiets vertrokken zijn." Met een begripvolle knik en een vriendelijk dankwoord nemen Westveer en de man afscheid van elkaar. De eerste officiële daad van het buurtpreventieteam in Sint-Maartensdijk verliep woens dag vlekkeloos. Niet zo gek; de ontmoeting was in scene gezet zo dat het team aan vertegenwoordi gers van de gemeente, brandweer, woningcorporatie en politie kon laten zien hoe ze te werk gaan. Westveer en de vijf andere leden van het team weten dat burgers ook anders kunnen reageren. Om te voorkomen dat het tot een con frontatie leidt, hebben alle leden de afgelopen maanden een cursus communicatie gevolgd. Ook heb ben ze geleerd hoe ze met agres sie om moeten gaan. Juist dat gegeven onderscheidt het nieuwe buurtpreventieteam van het oude team, dat begin vo rig jaar op last van burgemeester Willem Nuis de activiteiten staak te. „Dat was geen bemoeizucht van de gemeente, maar het is be ter dat he buurtpreventieteam weet dat de gemeente en de poli tie achter hen staan", zegt Nuis, vlak voordat hij het nieuwe team in gemeenschapscentrum Hae- stinge hun hesjes, identificatiebe wijs en certificaat uitreikt. De 'buurtpreventieloze' periode is niet alleen gebruikt voor het vinden en opleiden van nieuwe le den. De gemeente Tholen heeft ook een enquête gehouden, waar uit blijkt dat het grootste deel va de bevolking blij is met een buurt preventieteam. Volgens Nuis is dat goed voor het draagvlak. „Maar wees er van overtuigd dat je kritisch gevolgd gaat worden. Je moet je plek verdienen, dan kan alleen door de juiste houding aan te nemen en de juiste toon aan te slaan", zegt de burgemeester te gen het nieuwe team. Volgens coördinator William Westveer is het goed dat de ge meente heeft ingegrepen. „Het is jammer dat het allemaal wat lang duurde, maar aan de andere kant is dat ook goed. Nu is alles wel goed geregeld." Nuis is blij met het resultaat. „Dit is een proef, over acht tot tien maanden gaan we evalueren." De gemeente kijkt dan onder meer of het vandalisme is teruggedrongen en hoe vaak het team contact heeft gelegd met jongerengroe pen. „Als de proef slaagt, gaan we er mee door." Volgens Nuis wil de gemeente bij gebleken succes ook in andere kernen buurtpre ventieteams faciliteren met oplei dingen en ondersteuning. „Maar als gemeente kun je niet zelf zo'n team optuigen, dat moet vanuit de samenleving komen." Als het buurtpreventieteam in Sint-Maartensdijk naar tevreden heid werkt, zal de gemeente in het dorp ook bordjes ophangen die de aanwezigheid melden. GEBRUIK LSD EN LAAT OMA THUIS 4 M 4 4 M M M 4 4 M M Vul de kieswijzer in op www.pzc.nl/kieswijzer en ontdek welke partij het best bij u past. De Bathsewegkerk is in 2000 ver kocht aan een projectontwikke laar. Die wilde het historische ge bouw slopen en op de plek appar tementen bouwen. De geurcirkel van de tegenover gelegen veehou derij van de familie Van Damme gooide echter roet in het eten. Sinds die tijd is het gebouw aan het verkommeren. De tuin is een wildernis en een paar jaar gele den werd er brand gesticht. „Het is een hele lelijke plek gewor den", constateert PvdA-wethou- der Dieuwke Louwrink. Het zou haar een lief ding waard zijn om- de toren te behouden, zoals oor spronkelijk ook het doel van de projectontwikkelaar was. „De kerk is een beeldbepalende plek voor Rilland, dat verder niet veel markante gebouwen kent." De oude boerderij van Van Damme is ook zo'n gebouw dat echt bij Rilland hoort, vindt ze. „De boer derij moet ook zeker behouden blijven", vindt Louwrink. Omdat de gemeente vindt dat bij bijvoorbeeld begrafenissen er klokgelui op het dorp moet kun nen klinken, wordt onderzocht of de toren kan worden opgeknapt of dat er een alternatief in de vorm van een klokkenstoel op de begraafplaats kan worden gezet. „Het probleem met de toren is dat die niet ons eigendom is en dat de eigenaar geen garanties kan geven over wat er in de toe komst met het gebouw gaat ge beuren", zegt Louwrink. NIEUW IN ONZE COLLECTIE: door Joeri Wisse KRABBENDljKE - Als het aan de Christenunie in Reimerswaal ligt, steekt de gemeente geen geld uit het WMO-budget in een bushalte. Buurtwachters hebben nu een steun in de rug door Joeri Wisse Bij het buurtpreventieteam staat de sociale veiligheid voorop. Burgemeester Willem Nuis denkt dat het team gedragsverandering kan bevorderen door mensen op een vriendelijke maar ook gedeci deerde manier aan te spreken. Tijdens de aftrap van het buurtpre ventieteam in Sint-Maartensdijk haalde hij twee wijsheden uit de cursus op dit gebied aan: gebruik LSD en laat oma thuis. LSD staat in dit geval voor Luiste ren, Samenvatten en Doorvragen. Oma staat voor Oordelen, Menin gen en Aannames. Dat moeten buurtwachters achterwege laten. Het buurtpreventieteam signa leert ook zaken als scheve stoepte gels en brandgevaarlijke situaties. m door Joeri Wisse RILLAND - Het is veel Rillanders een doorn in het oog: de bouwvallige Bathsewegkerk. Niet alleen is het markante gebouw een rotte kies geworden in het dorp, de klokken in de toren luiden sinds enige tijd ook al niet meer. De gemeente Rei merswaal onderzoekt nu of het nog de moeite waard is om geld in de toren te steken. excluMvely 925 »Mv« Zilveren medaillons met ruime keuze aan verwisselbare insignia's Alléén bij ons verkrijgbaar diverse trendy Zeeuwse insignia's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62