Hoogte- en dieptepunten wisselen elkaar af Kustlaboratorium wordt in fases aangelegd BEVELANDEN en THOLEN 25 GOES - De Ruilwinkel heeft in het relatief korte bestaan al veel hoog te-, maar ook dieptepunten mee gemaakt. De hoogtepunten hebben bijna al lemaal een oranje randje, want de Ruilwinkel staat nogal eens in ko ninklijke belangstelling. In mei 2009 won de Ruilwinkel het 'Ap peltje van Oranje', een prijs van het Oranjefonds voor succesvolle sociale initiatieven. De prijs werd op paleis Noordeinde uitgereikt door toenmalig prinses Maxima. Van het gewonnen geld is een be stelbus aangeschaft. Een jaar later kwam - toen nog - kroonprins Willem-Alexander op bezoek. Vo rig jaar was de Ruilwinkel op nieuw finalist in een wedstrijd van het Oranjefonds, namelijk Kroonappels. Dieptepunt was de brand in 2011, waardoor de Ruilwinkel maan denlang dicht was. Ook het over lijden van twee medewerkers heeft erin gehakt. Verder is dief stal een probleem. Soms worden klanten en zelfs vrijwilligers be trapt. Die worden uitgeschreven en er wordt aangifte gedaan bij de politie, staat te lezen op een waar schuwing die aan de toonbank is bevestigd. Veel klanten zijn de Ruilwinkel al jaren trouw, zoals ook Els uit Goes. Zij schreef zichzelf op 4 de cember 2006 in, als nummer 38. Ze bezoekt de winkel regelmatig, maar niet omdat haar financiële si tuatie nu zo beroerd is. „Ik vind het gewoon leuk, ik ga ook graag naar snuffelmarkten. Gewoon, voor de ontspanning." Op maandag 17 maart wordt stilge staan bij het jubileum met een feestje. Onder meer de nieuwe, tweede bus wordt dan gepresen teerd en wethouder Jan de Pooter (PvdA), die de Ruilwinkel altijd een warm hart heeft toegedragen, wordt bedankt en uitgezwaaid. Hij keert na de komende gemeen teraadsverkiezingen namelijk niet meer terug in college of raad. Waar hij normaliter de bloemen uitreikt aan de zoveelste inschrij ver, zal hij ze nu zelf in ontvangst mogen nemen. Op een terrein aan de Groenlands- weg worden straks op tien hecta re land zilte producten gekweekt. „Van zeekraal tot schelpdieren, wieren en vis", legt directeur Mar ten Hemminga van Het Zeeuwse Landschap uit. In het laborato rium kunnen verschillende bedrij ven aan de slag. Het is de bedoe ling dat zij gebruik maken van eik aars (rest)producten. Hemminga is in gesprek met vijf bedrijven. Handtekeningen zijn er nog niet. De gemeente Schouwen-Duive- land en het Zeeuwse Landschap hebben sinds 2012 intensief over leg gehad met elkaar over de reali satie van het laboratorium. Daar voor moet het bestemmingsplan worden gewijzigd. „Doordat het een heel vernieuwend project is, loop je tegen allerlei zaken aan", zegt wethouder Ad Verseput. Zo als de beheersing van de wa terkwaliteit. Het kustlaborato rium gebruikt het zoute water uit de Oosterschelde, maar moet ook water lozen omdat het water in de bassins telkens ververst wordt. Zomaar lozen op de Oosterschel de kan een gevaar voor de mossel percelen pal achter de dijk bij het Kustlaboratorium betekenen. De ervaring enkele jaren geleden met de giftige algen in de kreek van Ouwerkerk ligt de sector nog vers in het geheugen. „We heb ben een onderzoek laten doen hoe we water kunnen spuien", zegt Hemminga. Er zijn verschil lende manieren om de risico's te beperken, zoals biologische fil ters. „We doen nu een tweede on derzoek dat er op gericht is om water via de sloten van hét water schap af te voeren." Ondanks dat dit onderzoek nog loopt, wordt het bestemmingsplan nu toch ter inzage gelegd. Dat is handiger om dat Het Zeeuwse Landschap in 2015 moet beginnen met de aan leg in verband met de subsidie. Als de bestemmingsplanprocedu re volgens planning verloopt, zal dat lukken. Eerst worden bassins, kweekgronden voor zilte groente, het pompgebouw, de tijdelijke werkloods en de kreek rond het gebied aangelegd. In de volgende fase komt een definitief gebouw. Het informatie- en bezoekersge deelte wordt niet binnen tien jaar gebouwd. „We willen eerst eens kijken in hoeverre dit een succes wordt", zegt Verseput. Nieuw planetarium in sterrenwacht Tijdens de landelijke sterren kijkdagen op vrijdagavond 7 en zaterdagavond 8 maart is ook de Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg open. Vrijdag avond wordt een nieuw pla netarium officieel in ge bruik gesteld. Als het onbe wolkt is, kan met telescopen naar de planeet Jupiter, de maan en de Orion-nevel ge keken worden. De sterren wacht zit aan de Heren gracht 52 en is beide avon den open vanaf 19.30 uur. De toegang is gratis. Kijkdagen camping De Paardekreek Camping en villapark De Paardekreek in Kortgene houdt zaterdag 8 en zondag 9 maart kijkdagen. De recep tie is Aeze dagen open van 10.00 tot 16.00 uur. Kinde ren kunnen dit weekeinde ook gratis binnen bij het wa- terspeelparadijs op de cam ping. De Paardekreek is ge vestigd aan de Havenweg 1 in Kortgene. Ruilbeurs voor volièrevogels In het Heerhendrikshuis in 's-Heer Hendrikskinderen vindt zaterdag 8 maart een vogelbeurs plaats. Van 10.00 tot 12.00 uur kunnen er kooi- en volièrevogels wor den geruild, gekocht en ver kocht. De beurs wordt geor ganiseerd door Vogelvrien den Goes. De entreeprijs be draagt één euro. Er worden bovendien prijzen verloot op de entreebewijzen. Zangavond in hervormde kerk In de Nederlandse Hervorm de Kerk in Yerseke wordt za terdag 8 maart een zang avond gehouden. Deze avond wordt opgenomen in beeld en geluid om later te worden uitgezonden. Het Christelijk Samengesteld Mannenkoor Zeeland en de mezzosopraan Tenira Sturm verlenen hun medewerking aan de zangavond. De avond begint om 19.30 uur. De toe gang is vrij. Meiden houden meidenmiddag Een groepje meiden uit de Goese Polder houd vrijdag 7 maart in samenwerking met SMWO-Jongerenwerk, NJR Topics en de gemeente Goes een middag voor meiden uit groep 8 in Jeugdcentrum Goese Polder. Ze kunnen hun gezicht, haar en nagels laten doen. Ook wordt ge vraagd welke wensen de meiden hebben voor andere activiteiten, zodat nog meer activiteiten georganiseerd kunnen worden. De middag duurt van 15.30 tot 17.30 uur. DONDERDAG 6 MAART 2014 Coördinator Nel Bouterse (links) en klant van het eerste uur Els in de Ruilwinkel. foto Mechteld Jansen door Meiita Lanting BURGHSLUIS - Het Kustlaborato- rium bij Burghsluis wordt gefa seerd aangelegd. Ook is het plange bied wat kleiner geworden dan de bedoeling was. Het bestemmings plan om de aanleg mogelijk te ma ken ligt vanaf 17 maart ter inzage. De aanleg start in 2015. Als procedure voor wijziging bestemmingsplan vlot verloopt, kan aanleg in 2015 beginnen. MIDDELBURG KORTGENE 'S-HEER H.KINDEREN YERSEKE GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61