Paragolfer hoeft geen handicap meer te halen Atletiekvereniging doelwit van inbraak cüides I I I I I 44 Eerst was er nog schaamte als je naar de Ruilwinkel ging, nu is het een sport 24 BEVELANDEN en THOLEN MAATSCHAPPIJ Goese winkel waar je geen geld nodig hebt om iets te kopen, viert zevenjarig bestaan. O Kans op bruin water op Walcheren EF Bij golf is dat niet anders, zo bleek gisteren tijdens een clinic op de banen van de Goese Golf. Je kunt ook met één hand slaan of gebruik maken van een zogenaam de paragolfer. Monique Kalkman, voormalig para-olympisch kam pioene tafeltennis en tennis, slaat zich met zo'n paragolfer regelma tig op het erepodium. Kalkman, projectleider paraspor ten bij Welzorg, begeleidde giste ren de clinic samen met de profs Jan Dorrestein en Barbara van Strien. Met drie paragolfers waren ze naar Goes gekomen, zodat rol stoelers ook eens kennis konden maken met het gezonde golf, waarvoor je evenzeer je hersens nodig hebt als je spierkracht. Dat bij Welzorg de paragolfer ont wikkeld is, is weer typisch zo'n staaltje van praktisch denken en wilskracht. De buggie is gebouwd öp een speciale greenmaaier, die het gras heel kort maait en dus heel stabiel op de grond ligt. Er is een mechaniek op gemaakt, waarmee de sporter langzaam recht kan komen te staan, ook als alle functies in de benen ontbre ken. De gemeente Goes betaalde de cli nic om het streven heel Goes aan het bewegen te krijgen kracht bij te zetten. Burgemeester René Ver hulst, en de wethouders Jo-Annes de Bat en Jan de Pooter kwamen ook een balletje meeslaan. Uit hun pogingen bleek al snel dat je zonder functiebeperking geen voorsprong hebt. Lauw Nij sen, wellicht een natuurtalent, deed het in zijn paragolfer veel beter. En hij hoeft, mocht hij besluiten te gaan golfen, niet eerst een han dicap te halen De Goese Golf heeft niet, zoals en kele golfclubs in Nederland, de be schikking over eigen paragolfers. Als het aan Welzorg ligt, komt daar verandering in. Volgens Britt Ermers van Welzorg is het een kwestie van subsidies en spon sors zoeken. Met twee of drie para golfers zouden mensen met een beperking gewoon kunnen mee- golfen met de gewone golfers op de Goese baan. Een van de grote ruiten én de deurruit werden ingeslagen. Dat moet met een zwaar voorwerp zijn gebeurd. De beide inbraakver- tragende ruiten raakten zwaar be schadigd. De schade werd dins dagmorgen ontdekt door een Cios-leerling die op de baan kwam sporten. Alle laden en kastjes zijn door zocht en de sloten werden verbro ken. Uiteindelijk vertrokken ze GOES - De Ruilwinkel in Goes is onverminderd populair. Onlangs schreef de 7777ste klant zich in. Die werd in de bloemetjes gezet, hoewel dat normaal alleen op 'ron de' duizendtallen gebeurt. Maar omdat de Ruilwinkel deze maand zeven jaar bestaat, werd daar voor deze keer van afgeweken. Bijna achtduizend klanten in ze ven jaar tijd. Dat is gemiddeld ruim 1100 inschrijvingen per jaar. Het geeft aan dat de Ruilwinkel een succesformule is. Aan de ene kant leuk voor de mensen die de winkel drijven, maar je kunt er eveneens een maatschappelijke tendens aan aflezen: er is armoe de. „Maar toch is het een heel an der verhaal dan bijvoorbeeld de voedselbank, waar je noodge dwongen naartoe gaat", zegt Nel Bouterse, sinds 2008 coördinator van de Ruilwinkel. „Toen ik hier net kwam was er nog een soort schaamte als je naar de Ruilwin kel ging, nu is het een sport." Het concept is inmiddels bekend; wie spullen brengt, of diensten aanbiedt, krijgt daarvoor punten. En met die punten kun je weer winkelen. Je ruilt goederen en diensten voor punten en anders om. „Maar het is zoveel meer dan ruilen, we hebben ook al veel klanten doorverwezen naar maat schappelijk werk", wijst Bouterse op de sociale functie. Het is niet altijd even makkelijk. „Ik krijg wel eens de vraag hoe ik het vol- hou. Nou, omdat ik mensen zie opknappen en uit hun bed krijg", doelt ze op de tientallen vrijwilli gers. RUILWINKEL met een kleine hoeveelheid etens- en drinkwaren. Geld was in de kantine niet aanwezig. De politie is intussen ter plekke ge weest om de inbraaksporen te on derzoeken. De vereniging heeft aangifte gedaan. De noodreparatie is inmiddels ook verricht. De scha de wordt geraamd op zo'n dui zend euro. Wanneer de inbraak precies is ge pleegd, is onbekend. Het moet in elk geval in de nacht van maan dag 3 maart op dinsdag 4 maart zijn geweest. Enkele maanden ge leden was het nabijgelegen club huis van korfbalvereniging Togo ook het mikpunt van een inbraak. 7 maart De Ruilwinkel huist in een pand aan de Couwervestraat in Goes-West, gesponsord door wo ningbouwvereniging RWS. Die le vert een jaarlijkse bijdrage van 25.000 euro. Ook de gemeente Goes draagt stevig bij, dit jaar 70.000 euro. Voor volgend jaar moeten weer nieuwe afspraken worden gemaakt. „Ik hoop op een structurele subsidie", zegt de coör dinator. „Want je kunt efgenlijk niet meer om de Ruilwinkel heen." Er zijn nog wel wat wensen. Een oplossing voor het parkeerpro bleem bijvoorbeeld. „Ik heb al vaak voorgesteld om de vergun- ninghoudersplekken hier in de buurt overdag betaald parkeren te maken, maar dat krijgen we er niet doorheen bij de gemeente." Gelet op de gestage groei zou een groter pand wellicht ook geen overbodige luxe zijn? Er staat ge noeg leeg in Goes, weet ook Bou terse. „Maar wat kun je langdurig huren? Hier kunnen we nog tot minimaal 2020 blijven en dit ge bouw is aangepast voor onze acti viteiten. We zitten hier voorlopig nog prima." F door Mieke van der Jagt GOES - Sporten met een beperking hoeft helemaal niet zo ingewikkeld te zijn. Tal van reguliere sportver enigingen verwelkomen al mensen in hun trainingen. Het is niet meer dan een kwestie van aanpassingen. I Lauw Nijsen krijgt instructies van Monique Kalkman en meervoudig Neder lands golfkampioen Jan Dorrestein (I) foto Mechteld Jansen GOES - Een of meer onbekenden hebben een inbraak gepleegd in de kantine van de Goese atletiekvere niging AV56. Dat meldt de club op haar website. De Ruilwinkel is en blijft een succesformule door Luc Oggel Coördinator Nel Bouterse De Ruilwinkel begon zeven jaar ge leden aan de Kuyperlaan in de Goese Polder. Het is een initiatief van de Stich ting Maatschappelijk Werk en wel zijn Oosterschelderegio (SMWO). Er werken 35 a 40 vrijwilligers. Per dag komen er tussen de 125 tot 150 bezoekers. De Ruilwinkel is maandag tot en waterbedrijf In de nacht van 6 op 7 maart voert Evides Waterbedrijf werkzaamheden uit aan een drinkwaterleiding naar Walcheren-Zuid bij de Bernhardweg-West te Nieuwdorp. Door de schakelingen in het net die hiertoe nodig zijn, bestaat op 7 maart op Walcheren de kans op tijdelijk bruin water en een lagere waterdruk uit de kraan. Op verzoek van de Provincie Zeeland heeft Evides Waterbedrijf een drinkwaterleiding onder de Bernhardweg-West verlegd. De nieuwe leiding sluiten we nu aan op het bestaande leidingnet. Bruin water Het drinkwater voldoet aan alle kwaliteitseisen en kan normaal geconsumeerd worden. Is er sprake van bruin water, laat dan de kranen even goed doorspoelen tot er weer helder water uitstroomt. Wij adviseren u bij bruin water geen (witte) was te draaien. Bruin water kan vlekken op kleding achterlaten. www.evides.nl/werkzaamheden met vrijdag geopend van 13.00 tot 17.00 uur en elke eerste zater dag van de maand van 12.00 tot 16.00 uur. Ook is er met enige re gelmaat een rommelmarkt Daar kan overigens niet met ruilwinkel- punten worden betaald. Meer informatie over de Ruilwin kel is te vinden op de website: www.ruilwinkelgoes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60