UIT 11 Eerste Hollandse meester te zien Sporen zoeken in Museumnacht Het Amsterdam Museum toont een grote overzichtstentoonstelling van de 16e eeuwse kunstenaar Jacob Cor- nelisz van Oostsanen. In zijn eigen tijd was Van Oostsanen een gevierd kunste naar en ondernemer. Nu, vijf eeuwen la ter, keren tientallen kunstwerken uit gere nommeerde musea terug naar Nederland. Het Amsterdam Museum laat zien hoe Van Oostsanen oog voor details had en de basis legde voor de latere bloei van de Hol landse schilderkunst. Het museum plaatst de kunstenaar in zijn tijd: een kleine stad vol kloosters met een opkomende burgerij als nieuwe machtsfactor. De bezoeker waant zich in het Amsterdam van 500 jaar geleden en komt in aanraking met Jacobs altaarstukken en zijn opdrachtgevers. Ook is er aandacht voor zijn nazaten Dirck Ja- cobsz en Cornelis Anthonisz, die zijn ate lier hebben voortgezet tot ver in de 16e eeuw. Een tip: Ga er met de NS voordeelac tie naar toe en de prijs, inclusief de trein kaartje en entree voor twee volwassenen komt op 46 euro. Rotterdam staat zaterdagavond van acht tot twee uur opnieuw in het te ken van de Museumnacht. Het the ma van deze editie is 'Sporen'. Er kan in de nacht gespeurd worden naar het verle den én naar de toekomst. Of beter gezegd: er kunnen nieuwe sporen worden uitge zet. Al dwalend leer je Rotterdam kennen en kunnen schatten ontdekt worden op ruim 50 locaties. Tientallen musea en galeries openen hun deuren. Naast de vaste collecties en exposi ties zijn er veel speciale rondleidingen, J workshops, performances en kleine evene menten. Ook in het Centraal Station, filmhuizen, scholen, kerken, sportcomplexen als Feye- noord, bibliotheken en hotels is de Mu seumnacht mee te maken. Dit jaar is er voor de eerste keer een after party. Dat gebeurt in de Rotterdamse Schouwburg, met Don't Hit Mama en Pop' arazzi Crew, Hause of ShoQlat, Paradox, dj Lu-Chi'sz, Davy Pieters, Naomi Velissa- riou en meer. Afsluiter is dj Jeff Solo. et een betoverend de cor, een sterke cast en een zeer goed in vorm zijnde Holland Symfo- nia laat Het Nationale Ballet het publiek deze maand kennismaken met Alexei Ratmansky's 'Firebird'. Een bal let waarbij je je ogen uitkijkt. 'Firebird' (Vuurvogel), naar een Russisch sprookje en op muziek van Stravinsky, is een coproductie met het American Ballet Theatre, waaraan Ratmansky als vaste cho reograaf is verbonden. De wereldpremière was dan ook voorbehouden aan het Ameri kaanse gezelschap en werd overzees lovend ontvangen. Ook in Amsterdam is 'Firebird' nu met uit bundig applaus onthaald. In zijn creatie blijft Ratmansky zijn roots trouw. Zo mixt hij Russische folklore met klassieke ballet techniek en brengt hij - net als in zijn voor Het Nationale Ballet gecreëerde 'Don Quichot' - meer lagen aan in het sprookje en neemt zo zijn toeschouwers mee in de magische wereld van de vuurvogel. Anna Tsygankova, in de rol van de vuurvo gel die gevangen wordt door Prins Ivan (Ar- tur Shesterikov), weet inmiddels traditiege trouw het publiek te bekoren met haar ta lent en uitstraling. Ze is vurig en virtuoos. Maar wie je nog meer in sprookjes laat geloven is Vito Mazzeo. Als tovenaar Ka- schei is hij angstaanjagend goed en geeft hij samen met 'zijn' groep jonge dames, on der wie Jurgita Dronina, 'Firebird' nog eens extra glans. En pas als Prins Ivan tegen het einde de betovering verbreekt, met het stukgooien van het ei, ontwaakt het thea ter uit een droom die bij zal blijven. Tegenover 'Firebird' is 'Midzomernachts droom' - beide worden in het programma 'Fairytales' gebracht - een luchtig ballet met een zekere tuttigheid. Shakespeares blijspel in de choreografie van Frederick Ashton stamt dan ook al uit de jaren zestig en is wat vroom en preuts. Technisch wordt er wel het nodige van de dansers geëist en dat lijkt Jozef Varga als woudkoning Oberon soms wat op te bre ken. Briljant is Remi Wörtmeyer als plaag geest Puck. Met zijn souplesse en bijzonde re veerkracht is hij in staat het ballet in zijn eentje te dragen en geeft daarmee 'Midzomernachtsdroom' toch zijn glorie. Hoewel ook Maia Makhateli als de lieflijke elfenkoningin Titania niet uitgevlakt mag worden. Twee meesterchoreografen hebben gloednieu we versies gemaakt van het balletsprookje Vuur vogel (choreografie Alexei Ratmansky), en de Midzomernachtsdroom (Sir Frederick Ashton) DONDERDAG 6 MAART 2014 Amsterdam Museum, Kalverstraat 92, Van Oost sanen, van 15 maart tot en met 29 juni. Museumnacht R'dam. foto Rein van de Zee www.rotterdammuseumnacht.nl Saul bij de Heks van Endor, Van Oostsanen. op pad; Scène uit Fairytales. Fairytales maakt van ballet magie door Nanska van de Laar uitbundig applaus voor het Nationaal ballet in de Vuurvogel en Midzomernachtsdroom Fairytales'. foto's Marco Borggreve 'Fairytales: Midzomernachtsdroom en Firebird' door Het Nationale Ballet. Bijgewoond op zaterdag 1 maart in Nationale Opera Sc Ballet in Amsterdam. Nog te zien t/m 16 maart. www.operaballet.nl Bezoekadres, Nationale Opera Sr Ballet Amstel 3,1011 PN Amsterdam, Kassa: 020 625 5455.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51