'Jihadi's in Europa' Tot wel 550,- in prijs verlaagd! ■i De sfeer is om te snijden De Krim hoort bij Oekraïne ^hMSC IN HET NIEUWS 3 r 10 dagen al v.a Ca naarKras.nl/37132 of bel 0900-9697,scPm KRAS De wereld is Kras Engeland, Schotland, Guernsey Frankrijk Iryna Savenko (43) „President Poetin heeft de reputa tie niet snel van zijn plan af te wij ken. Ik ben niet gerustgesteld door zijn woorden. Hij verdraait de feiten op zo'n manier dat het in zijn verhaal past. Hij zegt niet van plan te zijn meer delen van Oekraïne te annexeren, maar ik vrees voor zijn vervolgstappen. Het gevaar voor oorlog is de afge lopen dagen afgenomen, maar je ziet hoe gespannen de sfeer is. De troepen staan tegenover elkaar. Eén persoon die de fout in gaat en de boel escaleert. Natuurlijk hoop ik op een goede afloop, maar ik durf daar niet op te vertrouwen. Ik kom oorspronkelijk uit het Rus- sischsprekende deel van Oekraï ne, uit Djnepropetrovsk, één van de grootste steden van het land. Ondanks de taal is Oekraïne een eenheidsstaat. Er is geen enkele re den voor afscheiding van het deel waar meer Russisch gesproken wordt. Zelfs de Russischspreken- den zijn daarover onderling ver deeld. Als je daar eenmaal aan gaat beginnen, dan kun je heel veel landen opsplitsen. Mijn fami lie en vrienden houden me dage lijks op de hoogte. Ze zijn vastbe raden zich niet opnieuw door de Russen te laten onderwerpen. De Oekraïners zijn misschien slecht bewapend, maar strijdlustig en niet bang. Dat hebben ze op het Maidanplein in Kiev wel laten zien." Oksana Lozynska (30) „Ik ben de voorbije maanden drie keer naar Kiev terug geweest om de revolutie te steunen en mijn ouders te bezoeken. Ik doe ge woon mijn werk in Nederland, maar in privétijd ben ik alleen maar bezig met de situatie in mijn geboorteland. Het is niet goed dat de Russen een soeverein land betreden. Niemand in Oe kraïne wil dat er oorlog uitbreekt. De revolutie was niet gekeerd te gen de Russen of Russischspre- kenden, maar om herstel van de mocratie en het afzetten van cor rupte machthebbers. Taal is niet iets wat ons scheidt, maar dat pro beert Poetin er wel van te maken. Hij betitelt de demonstranten als neonazi's. Dat is voor mij het be wijs dat hij propaganda inzet om Oekraïne in diskrediet te bren gen. Het beïnvloeden van menin gen beperkt zich inmiddels niet meer tot Rusland of Oost-Oekraï- ne. Ook in Westerse landen vin den sommige mensen dat de Krim bij Rusland hoort. Zij zeg gen dat Oekraïne die regio cadeau zou hebben gekregen. Dat zie ik anders. De Krim hoort bij Oekraï ne, wij zijn één land. De minder heden die op de Krim leven, zoals de Krim-Tataren, zijn bang onder drukt te worden als de Russen het daar voor het zeggen krijgen. Zij zouden niet de eersten zijn die dit ondervinden op Russisch grondgebied." De AIVD waarschuwde al eerder voor het gevaar dat Nederlanders en andere Europeanen zich in Sy rië aansluiten bij aan al-Qaeda ge lieerde groeperingen. Ook waar schuwde de dienst al vaker voor het gevaar dat teruggekeerde jiha disten in Europa kunnen vormen. In haar jaarplan voor 2014 ver meldt de dienst echter voor het eerst expliciet dat groeperingen als al-Qaeda, ISIS en al-Nusra 'be trokken zijn bij rekrutering, trai ning en 'tasking' van westerse ji hadisten die naar Europa kunnen worden teruggestuurd om een aanslag te plegen'. Een woordvoer der van de AIVD stelt dat het be wust zo duidelijk is opgeschre ven. „Als we daar geen signalen voor hebben, dan schrijven we het niet zo op." Eerder stelde een teruggekeerde Britse jihadist al dat hij in Syrië werd opgeleid voor het plegen van aanslagen in Europa. De Euro pese antiterreurcoördinator Gilles De Kerchove zei recent in deze krant dat hij geen kennis had van concrete terreurplannen van te ruggekeerde jihadi's. Er zijn waarschijnlijk meer dan tweeduizend (jonge) Europese ji hadisten in Syrië. Ruim honderd van hen komen uit Nederland. De AIVD stelt dat er nog steeds jonge ren afreizen. Zij gaan voorname lijk naar Syrië, een enkeling ook naar Somalië, Jemen, Egypte en het grensgebied van Pakistan en Afghanistan. Zo'n twintig jihadi's zijn vanuit Syrië teruggekeerd in Nederland. De AIVD houdt hen in de gaten. Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamtteitenfonds. TRI I ff F S •v* cn DONDERDAG 6 MAART 2014 twee talen, één land Cruise vanuit Amsterdam Eenmalige aanbieding! Dit is uw kans om wel zeer voordelig kennis te maken met een cruise per luxe MSC Magnifica****+. Van Amsterdam naar Hamburg, South Queensferry, Dover, Le Havre en Zeebrugge Optionele excursies naar o.a. Edinburgh, Londen, Honfleur, Parijs, Rouen en Brugge Alle maaltijden en havengelden Tijdelijk geen reserveringskosten nu v.a. 599,- nu v.a. 669,- nu v.a. 699,- Kras wint belangrijke prijs MSC Cruises Onlangs ontving Kras de 'Best Group Producer' award voor beste Nederlandse partner in het aanbieden van compleet verzorgde cruise-vakanties. Iryna Savenko foto Siese Veenstra/HH Oksana Lozynska foto Cees Elzenga/HH door Cyril Rosman ZOETERMEER - Veiligheidsdienst AIVD heeft 'signalen' dat Westerse jihadisten in Syrië specifiek worden getraind voor het plegen van aan slagen in Europa. Dat bevestigt een woordvoerder van de dienst. Een uit Syrië teruggekeerde Britse jihadist stelde dat hij werd opgeleid voor het ple gen van aanslagen in Europa Prijzen o.b.v. 2-persoonshut Binnenhut: van 000, Zeezichthut: van 1099,- Balkonhut: van 1249,- Vertrek: 20/4, 29/4 en 23/8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3