Davy Gunst boekt nu al eerste overwinning Bobsleeër Machata stapt naar rechter Taek wond oka's maken zich op voor titelstrijd 34 SPORT MOTORRACEN Motorcoureur Jordy de Jonge (16) rijdt zijn eerste wedstrijden in de Supersport 600. Hij de jongste racer in deze categorie. De net negentien jaar geworden Gunst reed in Gooik zijn vierde koers bij de beloften en consta teerde terecht dat de overstap van uit de juniorencategorie hem goed is afgegaan. „Bij mijn eerste wedstrijd, twee weken geleden in Zuid-Frankrijk, was het aftasten. Ik reed opeens tussen veel oudere renners en moest even m'n plekje vinden. Maar dat ging goed, want ik werd elfde." In Gooik bleek dat Gunst zich nauwelijks verder hoeft aan te pas sen. In een wedstrijd over elf rondjes van elf kilometer met 153 deelnemers deed de renner van de beloftenploeg van Omega Phar- ma Quick Step wat hij altijd al heeft gedaan: aanvallen. „Eigenlijk is er niks veranderd", concludeerde hij nadat hij de bloe men van de rondemiss in ont vangst had genomen. „Aanvallen kun je bij de beloften ook." Gunst kwam in de finale van de koers over geaccidenteerd terrein met twaalf andere renners op kop, on der wie een ploeggenoot. Die sprong mee bij de demarrages, Gunst hield zijn kruit droog tot de eindsprint. „Het liep bij de fi nish een beetje omhoog en dat ligt me wel. Ik wist dat ik een kans had. Daarom heb ik mijn krachten gespaard. Ik zette aan en niemand kwam erover heen. Ik heb niet durven dromen van zo'n goede start bij de beloften." De sterke start van de Yerseke- naar is ook bij de kenners niet on opgemerkt gebleven. Piet Kuijs, de bondscoach van de beloftense- lectie, heeft Davy Gunst uitgeno digd voor de nationale ploeg in de Volta Limburg Classic, op 5 april in Zuid-Limburg. En dat biedt hoop op nog meer. „Wie weet mag ik met de nationa le beloftenselectie wel meedoen aan de ZLM tour", droomt Gunst. „Een wedstrijd in het Nederlands shirt in eigen provincie. Dat zou wel heel mooi zijn." De ZLM tour, een wedstrijd voor de beste nationale beloftenploe- gen van de wereld, wordt 19 april verreden. Start en finish zijn in Goes. De nationale bond gaf de voorma lig wereldkampioen die zware straf omdat hij de glij-ijzers van zijn slee had uitgeleend aan zijn Russische collega Zoebkov. Die veroverde er in Sotsji twee gou den medailles mee. De Duitse equipe, waarvoor Machata zich niet had gekwalificeerd, had nie mand op het olympisch podium. Machata: „Ik heb de afgelopen ja ren alles gegeven voor Duitsland. Als je privé je ijzers hebt geregeld en die moet doorgeven omdat dat de afspraak is, dan komt het heel hard aan als je vervolgens voor rot te vis wordt uitgemaakt." HEINKENSZAND - Jordy de longe staat aan de vooravond van een mooi avontuur. De zestienjarige motorracer uit Heinkenszand is de jongste Nederlandse coureur op een óoocc motor en gaat voor het eerst meedoen aan het open NK Supersport, het hoogst haalba re in Nederland in deze tak van de motorsport. Ook staan Spaanse wedstrijden op het programma. „Ik weet nog niet goed wat ik er van moet verwachten", vertelt De Jonge. „Het is echt even afwach ten wie er allemaal meedoen, hoe hoog het niveau ligt en hoe mijn motor rijdt. Ik heb mezelf nog geen doelen gesteld. Ik ga eerst trainingswedstrijden rijden en mijn motor testen. Daarna heb ik een beetje een beeld van hoe ik er voor sta en kijken we verder." Vooral het testen van de motor, en met name het wennen aan de machine, zal de eerste maanden centraal staan. Vorig jaar reed De Jonge op een Suzuki, dit jaar heeft hij voor een Kawasaki geko zen. „Die kan ik wat beter in be dwang houden", geeft hij aan. „De Suzuki was wat robuuster, al les was groter, grover en zwaar der. Aangezien ik vrij klein ben, was het moeilijk om daar prettig op te rijden. De Kawasaki is ook nog eens de snelste motorfiets in deze categorie." Om de motor - en zichzelf - te testen, doet de tie ner uit Heinkenszand vooraf gaand aan de ONK-wedstrijden mee aan andere Supersportwed strijden, waaronder het Open Spaans kampioenschap, een pres tigieuze titelstrijd waarvan de eer ste wedstrijd begin april plaats vindt. „We hebben hiervoor geko zen omdat het niveau in deze wedstrijd altijd hoog is", legt Peter de Jonge, Jordy's vader, uit. „Jordy heeft competitie nodig om zoveel mogelijk te leren. Deze wedstrijden bieden daar de moge lijkheid toe. Het wordt een over bruggingsjaar, een trainingsjaar, met als doel volgend jaar klaar te zijn voor het echte werk." De Jonge zelf ziet het eerst sei zoen ook.als een ontwikkelings jaar, maar denkt stiekem aan meer. „Ik heb de mentaliteit van een sportman. Daarom ga ik mijn uiterste best doen om zo hoog mo gelijk te eindigen. Ik sta niet aan de start om zomaar wat rondjes te rijden." Ondanks zijn jeugdige leeftijd heeft De Jonge de nodige erva ring met motoren. Voor zijn eer ste rit op een gemotoriseerde tweewieler moeten we ver terug in de tijd. „Toen ik elf jaar was, kreeg ik een Chinese minibike. Ik reed ermee op een industrieter rein hier in de buurt. Maar toen die kapot ging, hebben we een professionele motor gekocht. De broer van een collega van mijn va der deed mee aan wedstrijden, dus via hem ben ik daar toen inge rold." Op zijn dertiende is hij uiteinde lijk overgestapt naar de grote mo toren en inmiddels heeft hij het hoogste niveau in Nederland be reikt. Op dit niveau hoopt hij vas te voet te krijgen, om vervolgens door te groeien naar de internatio nale circuits. „Mocht ik dit jaar goed doorkomen, wil ik volgend jaar kijken om mee te doen aan EK-wedstrijden. Dan wil ik kij ken of ik me met de Europese top kan meten, net zoals ik dat dit jaar bij de Nederlandse top ga doen. Maar ik concentreer me voorlopig eerst op races van het ONK." Waar vorig jaar nog 350 taekwon- doka's hun opwachting maakten, is dat aantal nu dus aanzienlijk minder. „De datum valt dit keer ongunstig", vertelt organisator Nanne Boonstra. „Het is vakantie- tijd, dus veel mensen zijn weg." Toch geven nog tal van toppers ac te de présence. Onder de deelne mers bevinden zich Raven Struijk en Nina Meppelder van Taekwon- doclub Middelburg. Zowel Struijk als Meppelder kroonde zich vorig r jaar tot Nederlands kampioen. Laatstgenoemde behaalde zelfs twee titels en greep ook nog eens zilver op het laatste Europees kam pioenschap. „Dit weekend is ze dan ook de grote favoriete in haar klasse op het onderdeel sparren", stelt Boonstra. Meppelder richt zich dit seizoen op het wereld kampioenschap taekwondo dat la ter dit jaar op Jamaica plaatsvindt. In totaal zijn 29 leden van taek- wondoclub Middelburg actief. Taekwondoclub Yom-Chi uit Goes vaardigt vier sporters af. Jeugd, junioren en senioren ko men in actie op de onderdelen tuis (stijlfiguren lopen), sparren, gesprongen technieken en pre-ar ranged sparren (demonstraties van tweetallen). Deze onderdelen behoren tot het ITF-taekwondo, de niet olympische variant van de vechtsport. door Koen de Vries GOOIK - Davy Gunst heeft de eer ste overwinning in zijn nieuwe leef tijdscategorie te pakken. De talent volle wielrenner uit Yerseke won gisteren een koers voor beloften en eliterenners in het Belgische Gooik, door twaalf concurrenten in de eindsprint te verslaan. POTSDAM - De Duitse bobsleeër Manuel Machata gaat bij de rech ter zijn schorsing voor een jaar aan vechten. „Voor mij is dit niet te ver teren. Uitsluiting van wedstrijden is te gek voor woorden. Ik ga daar juridische stappen tegen onderne men", zei de 29-jarige piloot, die ook nog een boete kreeg van 5000 euro, gisteren verbitterd. Jonge racer in wereld van grote mensen door Daniel Vervelde door Arwin Willemsen MIDDELBURG - In sporthal de Kruit- molen in Middelburg staan komen de zondag ruim 285 sporters op de mat voor de twaalfde editie van de open Zeeuwse kampioenschappen taekwondo. De wedstrijden beginnen zondag Mirsamed Pourseyedigolakhour laat zich toejuichen nadat hij de gele trui veroverd heeft in de Ronde van Langka- om 9.30 uur. wi. foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34