Zuid-Korea verrassend langs Griekenland: 0-2 Jong Oranje stelt teleur tegen Jong Israël Pellè aanvaardt schorsing vier duels 32 SPORT OEFENVOETBAL Nederlands elftal lijdt tegen Frankrijk eerste nederlaag in zeventien duels: 2-0. In Parijs komt Oranje overal tekort. De doelpunten kwamen van Park long-woo en Son Heung-min. Bei de landen zijn komende zomer ac tief op het WK in Brazilië. Ghana, met Christian Atsu (Vites se) als basisspeler, moest in Pod gorica buigen voor Montenegro: ï-o. Dejan Damjanovic maakte al in de eerste minuut uit een straf schop het winnende doelpunt. Algerije, tegenstander van België op het WK, won in eigen land met 2-o van Slovenië. Sterspeler Sofïane Feghouli ontbrak. De mid denvelder van Valencia moest naar de kaakchirurg om zijn ver standskiezen te laten trekken. Sap- hir Taïder (Inter) was uitblinker met een goal en een assist. Het Braziliaanse voetbalelftal overklaste Zuid-Afrika. De organi sator van het WK zegevierde in Soccer City van Johannesburg met 5-0. Neymar, de man die de 'Sele^ao' komende zomer aan de zesde wereldtitel moet helpen, scoorde drie keer. Kosovo kon in zijn eerste inter landwedstrijd niet scoren. Het vriendschappelijke duel met Haïti eindigde in het met 17.000 blije toeschouwers gevulde stadion van Mitrovica in 0-0. Kosovo verklaarde zich zes jaar ge leden onafhankelijk maar maakt geen deel uit van de Verenigde Naties en is ook (nog) geen lid van de Uefa of Fifa. Japan won dankzij een wervelen de start de oefeninterland tegen Nieuw-Zeeland. De ploeg van bondscoach Zaccheroni scoorde in de eerste 17 minuten liefst vier keer. Daarna stokte.de productie van de Japanse voetballers, terwijl Nieuw-Zeeland twee keer trefze ker was via Chris Wood: 4-2. Duitsland boekte een geflatteerde zege op Chili (1-0), tegenstander van Oranje op het WK. Stuivenberg liet Mike te Wierik (Heracles Almelo) en Terrell On- daan (Willem II) debuteren in de basis. Na rust maakten ook Musta fa Saymak (PEC Zwolle) en Ricar- do Kishna (Ajax) als invallers hun debuut in Jong Oranje. Het talententeam slaagde er am per in kansen af te dwingen tegen Israël. In de kwalificatie voor het EK van 2015 gaat het vooralsnog wel voorspoedig met de ploeg van Stuivenberg. Voor rust dacht Jong Oranje de lei ding te nemen via Luc Cas- taignos, maar diens treffer werd afgekeurd wegens buitenspel. Stui venberg wisselde in de rust onder anderen zijn aanvoerder Adam Maher en bracht met Warner Ha- hn ook een andere doelman in het veld. De sluitpost van FC Dor drecht, die volgend seizoen bij Feyenoord speelt, kon na een uur niet voorkomen dat invaller Saief bij de tweede paal de bal intikte (0-1). De tweede treffer van fong Israël was daarna dichterbij dan de ge lijkmaker van Oranje. parijs - In een ambiance van WK-allure, voor 80.000 toeschou wers in Parijs, werden de manco's van Oranje gisteren plots genade loos blootgelegd. Een energiek Frankrijk legde een grote scha duw over de fitheid en weerstand van het Nederlands elftal: 2-0. En zo was daar die wake up-call voor Louis van Gaal, na een episo de van anderhalf jaar waarin hij zonder veel tegenwind aan een nieuw Oranje had kunnen bou wen. Op minder dan honderd da gen voor de openingsdag van de wereldtitelstrijd in Brazilië moest de bondscoach constateren dat zijn ploeg op fysiek gebied omver geblazen werd door een tegenstan der die techniek koppelt aan een indrukwekkend atletisch vermo-- gen. Uitgerekend die combinatie van fitheid en duelkracht wordt straks een cruciale factor op het WK, zo voorspelde Van Gaal al meerdere malen. Symbolisch was het grote verschil in spelopvatting tussen beide ploegen. Waar de Fransen gere geld als voetballende tienkampers door de Oranje-linies sneden, kon Nederland niet veel meer dan vol harden in zijn klassieke posi tiespel. Een minuut of twintig ging dat nog redelijk, maar toen de blauwe storm tot orkaankracht kwam, braken de Hollandse dij ken al snel. Het was de eerste ne derlaag van Oranje na zeventien duels ongeslagen te zijn gebleven. Eerdere confrontaties onder Van Gaal met toplanden (Duitsland, Italië, Portugal, Colombia) eindig den in een gelijkspel. Alleen de Belgen wisten te winnen. Tijdens de eenzijdige voorstelling in het Stade de France smoorden de audities voor een plek in de WK-selectie van Oranje. Van Gaal blijft experimenteren, als een alchemist die koortsachtig op zoek is naar het gouden recept voor zijn toverdrank. Voortdu rend voegt hij ingrediënten toe, in wisselende samenstellingen, om daarna te proeven of zijn elixer aan kracht heeft gewonnen. Anderhalf jaar al roert hij in zijn pan en nu het WK nadert, moet de juiste mix gevonden worden. Maar na gisteravond lijkt die klus alleen maar zwaarder te zijn ge worden. Van Gaal liet in totaal al 25 spelers hun debuut maken in het nationale elftal. In Parijs kre gen Jean-Paul Boëtius en Quincy Promes (beiden basis) en de inval lers Karim Rekik en Davy Klaas- sen de kans om zich te bewijzen. Maar ook zij konden zich niet on derscheiden op het Franse po dium. Alleen Feyenoord-revelatie Boëtius liet af en toe een glimp van zijn technisch vermogen zien. Van Gaal zag daj: zijn ploeg al na een kwartier dreigde te bezwij ken, maar Ron Vlaar wist op de lijn een kopbal van Karim Benze- ma te pareren. Vlaar had op zijn beurt de openingstreffer ook op zijn schoen, bij een zeldzame Oranje-kans, maar schoot de bal te gehaast over. Nederland pro beerde met kort tiktakspel onder de Franse druk uit te komen, maar dat lukte amper. Na een half uur kogelde Benzema genadeloos de bal langs Cillessen, die geen antwoord had: 1-0. Tot overmaat van ramp voor Oranje moest Ke vin Strootman vervolgens ook nog geblesseerd naar de kant: Een nieuwe tegenvaller voor Van Gaal, die voor de wedstrijd ook al de schier onmisbare Arjen Rob ben had zien afhaken. En toen viel ook nog de 2-0 (Matuidi) na een aanval waarin de Oranje-de fensie uit elkaar werd gereten. Na rust nam het Franse geweld wat af en kreeg Oranje meer ruim te om te voetballen. Maar geen moment was Nederland in staat om het heft in handen te nemen. Waarna Louis van Gaal met een hoofd vol nieuwe zorgen zijn schrift kon opbergen, nog geen drie maanden voordat het spekta kel in Brazilië losbarst. EUROPEES VOETBALRECORO ESTLAND Het betekent dat de aanvalsleider, dit seizoen al goed voor twintig doelpunten, de duels met FC Gro ningen (zondag), sc Heerenveen (16 maart), Go Ahead Eagles (30 maart) en Heracles Almelo (2 april) mist. Pellè kreeg het zogeheten schik kingsvoorstel naar aanleiding van zijn elleboogstoot zondag in de verloren klassieker tegen Ajax (1-2) tegen het hoofd van Joël Velt- man. De aanklager zette in zijn eis ook de voorwaardelijke straf die Pèlle eerder dit seizoen al kreeg voor het geven van een kop stoot aan Mike te Wierik (Hera cles Almelo) om in een echte schorsing. Feyenoord had de po pulaire, maar soms wat heetgeba kerde Pellè zelf ook al gestraft voor zijn wangedrag van de laat ste weken. De clubleiding nam hem zijn aanvoerdersband af en schorste de spits voor twee duels. Die duels vallen in de straf van de aanklager. De Italiaan kreeg vorige week ook een voorwaardelijke straf van één wedstrijd schorsing, omdat hij zich had misdragen in de catacom ben na het teleurstellende gelijk spel bij FC Twente (2-2). Pellè bot vierde zijn frustraties onder meer op een reclamebord en een lamp van een cameraploeg. Dat vergrijp PIRAEUS - Zuid-Korea heeft in de aanloop naar het WK een knappe overwinning geboekt. De ploeg van bondscoach Hong Myung-bo, die assistentie krijgt van Ton du Chatinier, zegevierde in Piraeus over Griekenland: 0-2. door Jaco Kaijen VELSEN-ZUID - Jong Oranje heeft een pijnlijke nederlaag moeten in casseren. De ploeg van bondscoach Albert Stuivenberg verloor in Vel- sen-Zuid een oefeninterland tegen het minder hoog aangeslagen Jong Israël met 1-0. Kenneth Saief maak te na een uur het enige doelpunt in het stadion van Telstar. Blauwe orkaan blaast Oranje om door Roel Wiche Estland heeft de oefeninterland te gen voetbaldwerg Gibraltar gewon nen en daarmee een Europees re cord gevestigd. Het duel op de rots in het zuiden van Spanje eindigde in 0-2. Dmitri Kruglov en Rimo Hunt scoorden. Het Ests elftal, met onder anderen Ragnar Klavan, heeft als enige te gen alle 53 andere bij de Uefa aan gesloten landen ten minste één wedstrijd gespeeld. door Hans Koenekoop ZEIST/ROTTERAM - Graziano Pellè voetbalt de komende vier wedstrij den niet mee bij Feyenoord. De Ita liaanse spits van de Rotterdamse club aanvaardde gisteren de lange schorsing die de aanklager betaald voetbal voor hem had bedacht. is niet meegenomen in deze straf Merijn Koek komt op 14 maart in actie tijdens de Paralympics in Sotsji. Hij doet mee op het onderdeel snowboar- van de aanklager. den. foto Irene Wouters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32