MENINGEN 31 brieven Oekraïne Lijstvullers Ziekenhuisbedden Identiteit Applaus Democratie Rentmeesterschap Vliegtuigen Fietsenstalling Uit eten Vrijwilligers Wie twist en verdeeldheid zaait kan bloed oogsten, voor de EU en de VS is dat geen nieuwigheid. Oekraïne is sinds de afscheiding van de Sovjet-Unie een fragiele creatie. Enkele dieven zijn verdre ven, anderen blijven of komen te rug. Victor Janoekowitsj, welis waar democratisch verkozen, is in de steek gelaten door de oligar chen binnen zijn partij. En het volk? Dat is grotendeels afwezig gebleven en het vertrouwen in de nieuwe leiders is erg matig. De EU-parlementariërs hebben zich in de binnenlandse aangelegenhe den van Oekraïne gemengd, John Kerry meent nu het Kremlin te moeten waarschuwen zich niet te mengen in de binnenlandse aan gelegenheden. Volgens Stephen Cohen, professor Russische stu dies in Princeton New York, heb ben de westerse autoriteiten bijge dragen aan het conflict. In het con flict staan verschillende groot machten tegenover elkaar. Klitsj- ko is pro-Duits, Yatsenku VS-kan- didaat. Janoekowitsj wordt nu de doden aangewreven, maar Brus sel en Berlijn hebben hun deel van de verantwoordelijkheid! Met stijgende verbazing heb ik het pleidooi van uw redacteur (in commentaar van 25 februari) gele zen om een gemeenteraad aan te vullen met externe kandidaten die bijzondere kennis of ervaring meebrengen en dan laat ik de mo rele kant van op meer kandidaten lijsten staan maar even voor wat die is. Zeker, externe kennis en er varing kan nuttig zijn. Maar voor een goed stadsbestuur is kennis van en kunde aangaande de stad een eerste vereiste. Niet voor niets moeten bestuurders in de stad wonen die zij besturen. Als uw redacteur bedoelt: benoem of kies mensen niet op politieke kleur maar op bekwaamheid en op een warm hart voor de stad, prima. Maar de tijd dat we ons door externe coryfeeën moeten la ten vertellen hoe het in Middel burg eigenlijk wel hoort en ver der moet is wat mij betreft hele maal voorbij: één Riek Bakker is echt wel genoeg geweest. De machtigste man van Zeeland, Kees van Koeveringe, zoekt naar een verklaring waarom een zie kenhuisbed, 2-3 bedden per ka mer, ten minste 600 euro per dag kost. Een hotelkamer met 2 bed den kost maar 140 euro. Een ver pleeghuisbed 180 euro, een gevan- genisbed kost al 270 euro per dag. Voor een intensive-carebed kan dit zelfs 3000 euro of meer per dag zijn. Een ziekenhuis is ook een medisch winkelcentrum met veel winkeltjes van zelfstandige behandelaars. Deze medische on dernemers zijn niet in loondienst en beschikken binnen een zieken huis meestal over gratis bedrijfs ruimten en bedrijfsmiddelen. De kosten van gratis bedrijfsruimten worden bijvoorbeeld ook in de bedprijs verrekend. Tot enkele ja ren geleden werd er per zieken huis ook ongeveer 3 miljoen aan verbouwingsprojecten jaarlijks met de bedprijs verrekend. De zorg moet nog veel leren over cor recte kostprijsberekening en factu ratie. Zoals de heer Van Koeverin ge vaststelt is een ziekenhuis een soort zwart gat met te veel zwaar tekracht dat geld opzuigt. Mijn complimenten voor het arti kel van Aad de Klerk over de Zeeuwse identiteit. Terecht fileert hij het Zeeuwse DNA-gedoe, een gebakken luchtproject dat de Zeeuwse overheden voor veel geld is aangesmeerd. Ik voorspel dat het project een stille dood zal sterven en dat - bijvoorbeeld in Vlissingen - enkel een stelletje roestige bakken met helm er aan zal herinneren, en dat het uitein delijke rendement zal bestaan uit de oud ijzerprijs. Het DNA-pro- ject was trouwens de voorganger van een andere creatieve aankoop die Zeeland op de economische kaart zou zetten: 'Welkom in Zee land', een slogan bedacht na vele uren van vooral duur creatief denkwerk. En wat stond er aan de andere kant van de rijksweg A58? Welkom in Brabant! De verkiezingen staan voor de deur. Daar heeft vertrekkend wet houder van financiën Co van Schaik immer oog voor. Liet hij ons vier jaar terug, één week voor de verkiezingen, weten dat de Westerscheldetunnel gratis moest zijn, nu verlost hij Sluiskil van de zusterflat en ontvangt daarvoor in de raadscommissie applaus. Een fraai staaltje van creatief boek houden, zoals dit er de afgelopen vier jaar meer aan toe is gegaan. De vraagprijs van 1 miljoen was te veel voor het perceel, dus was 450.000 euro toch even een mee valler, nietwaar? Ik vraag me af of de overschrijding van 3 miljoen euro voor de basisschool in Othe- ne hieronder ook valt of de 1 mil joen extra voor het gemeenschaps centrum in Sas van Gent. We mo gen straks ook een slordige ton op hoesten voor het mislukte bio-ba- se project en ja je loopt wel eens wat subsidie mis, dus een 167.000 euro voor het industrieel mu seum kan er ook nog wel bij, het zijn immers verkiezingen. Ik be klaag de opvolger financiën. De vrije mening is opgebouwd uit opgedane ervaringen en uit wat je aan informatie zoekt en welke bron de informatieverstrek ker is. Mijn bron was een WD- avondje in Goes. Opstelten en zijn visie gaat werkelijkheid wor den, maar dient zijn zorg de veilig heid vap de Nederlandse samenle ving of toch die van de machti gen? Het volk staat te kijken en herkauwt wat leiders voorkau wen. Ik verwacht een spoedige in eenstorting van onze Europese de mocratie want de huidige vorm is verkapte dictatuur. Ik verkies een andere regeervorm want waar on ze gevallen helden voor gesneu veld zijn dat is geenszins het hui dige Nederland. Een fraai verhaal van journaliste Van Dongen over een boer in Gel derland, die zeer veel initiatief ver toont met de verwerking van mest. De boer en zijn zoons wor den gestuurd vanuit hun christe lijke geloof om goede rentmees ters te zijn voor hun dieren. Maar, wat is er voor goed rentmeester schap aan het jaarlijks opfokken van 3600O) mestkalveren, die- als restprodukt- nooit bij hun moe der hebben gedronken, nooit lek ker hebben kunnen rennen in een wei of vers gras eten cq 'pluk ken' met hun tong (daar is die tong voor geschapen), altijd in hokken hebben gezeten op hou ten vlonders en dan geslacht wor den? Neen, laten we dan straks in de lente maar weer gaan kijken in Aagtekerke als de koeien naar bui ten mogen: een goede rentmees ter zorgt niet alleen voor voldoen de calorieën voor zijn dieren, maar laat zijn dieren ook genieten van hun leven. In het mooie artikel over de vlieg tuigen van Theo Slot staat aan het eind een storende fout: De S.12 Scheldemusch wordt daar ge noemd. De S.12 was inderdaad het eerste toestel dat de Schelde bouwde, in opdracht van Klaas de Geus van de Heuvel (vandaar de registratie PH-KGH). Door een fout werd het vliegtuig voorzien van een veel te zware hoofdligger van de vleugels, waardoor het voor 4 pefsonen bedoelde toestel maar 1 persoon kon meenemen. De Scheldemusch was van aan vang af bedoeld als een eenper soons vliegtuig, dat de heer Slot ontwierp om de vooral in Frank rijk mateloos populaire Pou-du- Ciel, (Hemelluis), eveneens een eenpersoons toestelletje. Het doel van het organiseren van fietsacties is om het gebruik van de fiets te bevorderen om meer te bewegen. Dit is slechts te berei ken als er goede fietsvoorzienin- gen zijn. De gemeente Veere, evenwel, heeft de bestaande over dekte fietsenstalling van het vere nigingsgebouw 'De Couburg' in Koudekerke verwijderd! Rede nen: de stalling vraagt onder houd, het is een hangplek. Na veel aandringen wordt erkend dat er gezocht is naar bezuinigingen. De keuze is gevallen op de fietsen stalling. Dit gebouw biedt aan 21 verenigingen onderdak, boven dien is er een grote sportzaal in ondergebracht die voornamelijk door jeugdige sportbeoefenaars wordt gebruikt. Tallozen, volwas senen en jeugdigen, maken ge bruik van dit gebouw. Velen daar van komen op de fiets! Bezuinigingen: akkoord, maar de ze beslissing is, gezien de huidige ontwikkelingen, onbegrijpelijk. Heel jammer! Uitgids 27-2: groot opgemaakt ver-, haal, inclusief foto op de frontpa gina, over Inter Scaldes. Maar dan, bij nadere lezing, de schok: 400 euro voor eeri paar uurtjes 'eetple- zier' voor z'n tweeën. Mijn hele met moeite op te brengen jaar abonnement zou zelfs nog niet voldoende zijn om zo'n rekening te voldoen! Beschamend voor een krant die regelmatig moet publice ren over het wel en wee van de voedselbank. Een krant, die bij- - standsmoeders moet vertellen, hoe zij een beroep kunnen doen op speciale fondsen om hun kin deren een sociaal leven te kunnen geven of zelfs maar te leren zwem men. Zij zullen ongetwijfeld met stomme verwondering naar zo'n buitensporig bedrag gekeken heb ben. Nee, PZC, het spijt me, maar deze keer heb ik even een opko mende misselijkheid moeten on derdrukken! Na vervoersmaatschappij Veolia vangt ook de bibliotheek bezuini gingen op door inzet van vrijwilli ge krachten. De participatiemaat schappij dringt zich keihard op: vervoer, bibliotheek worden ka pot bezuinigd, buren die zorg moeten dragen voor elkaar. Ter wijl er 700.000 werklozen van een uitkering moeten rondko men, de omgekeerde wereld? Geld haal je aan de ene kant weg door bezuinigen en aan de andere kant gooi je het over de balk door uitkeringen te verstrekken en dan te eisen van de werklozen dat ze vrijwilligerswerk gaan doen. Uit de Europese Unie stappen is voor deliger, maar dan wordt Brussel kwaad. Zie Zwitserland met het referendum. DONDERDAG 6 MAART 2014 De vraag waarom ziekenhuisbedden zo duur moeten zijn, is niet eenvoudig te beantwoorden. Maar met een betere facturering kan winst geboekt worden. foto Peter Nicolai Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Luc Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart Piet Kraan Noordsingel 60, Middelburg H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg Sjaak van der Linde Paauwenburgweg 119, Vlissingen Cyriel Barbé Waterdijkbos 15, Philippine Abko Paauwe 's-Heer-Hendrikskinderenstraat 63, Goes Jan Goudswaard Vogelstraat 34, Middelburg J. Keersemaker H. Roland Holstlaan 66, Vlissingen J. Gideonse Burchtstraat 39c, Oost-Souburg Chris Verheul Paul Krugerstraat 2 flat 39, Vlissingen A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31