Kustlaboratorium in fases aangelegd experience Brokken, Westerman en Joris in bibliotheek I I I Einde wedstrijd 66 Soms voel ik dat iemand in mijn hand knijpt of ik zie een glimlach verschijnen 24 WALCHEREN MIMAKKER SVRZ neemt mimakkers aan voor locaties Walcheren en Bevelanden. 'Pleunie' draait al langer mee. O Kans op bruin water op Walcheren Op een terrein aan de Groenlands- weg worden straks op tien hecta re land zilte producten gekweekt. „Van zeekraal tot schelpdieren, wieren en vis", legt directeur Mar ten Hemminga van Het Zeeuwse Landschap uit. In het laborato rium kunnen verschillende bedrij ven aan de slag. Het is de bedoe ling dat zij gebruik maken van eik aars (rest)producten. Hemminga is hierover in gesprek met vijf be drijven, maar handtekeningen zijn nog niet gezet. De gemeente Schouwen-Duive- land en het Zeeuwse Landschap hebben sinds 2012 intensief over leg gehad met elkaar over de reali satie van het laboratorium. Daar voor moet het bestemmingsplan worden gewijzigd. „Doordat het een vernieuwend project is, loop je tegen allerlei zaken aan", zegt wethouder Ad Verseput. Zoals de beheersing van de waterkwaliteit. Het kustlaboratorium gebruikt het zoute water uit de Ooster- schelde, maar zal ook water moe ten lozen omdat het water in de bassins telkens ververst wordt. Zo maar lozen op de Oosterschelde zou een gevaar voor de mosselper celen pal achter de dijk bij het Kustlaboratorium kunnen beteke nen. De ervaring enkele jaren gele den met de giftige algen in de kreek van Ouwerkerk ligt de sec tor nog vers in het geheugen. „We hebben een onderzoek laten doen hoe we water kunnen spuien", zegt Hemminga. Er zijn verschil lende manieren om de risico's te beperken, zoals biologische fil ters. „We doen nu een tweede on derzoek dat er op gericht is om water via de sloten van het water schap af te voeren." Eerst worden bassins, kweekgron- den voor zilte groente, het pomp- gebouw, de tijdelijke werkloods en de kreek rond het gebied aan gelegd. In de volgende fase komt een definitief gebouw. Het infor matie- en bezoekersdeel wordt niet binnen tien jaar gebouwd. Vesreput: „We willen eerst kijken in hoeverre dit een succes wordt." MIDDELBURG - De schrijvers Jan Brokken, Frank Westerman en Lieve Joris zijn in maart te gast bij Stichting Literaire Activiteiten Zeeland. Bij alle drie staat het the ma reizen centraal, dat ook het thema van de Boekenweek is. Ian Brokken schreef het melan cholieke De stad van Morandi over de stad Bologna en de Italiaanse schilder Giorgio Morandi. Op don derdagavond 6 maart wordt dit Slibreeks-boekje gepresenteerd in de Aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. PZC-verslag- gever Jan van Damme zal Jan Brokken interviewen. Woensdag 12 maart praat Frank Wester man over zijn laatste boek Stikvallei, over een Kameroense vallei waar in 1986 op onverklaar bare wijze tweeduizend mensen en vele dieren stierven. Lieve Jo ris vertelt vrijdag 14 maart over haar nieuwe boek Op de vleugels van de draak. Reizend tussen Afri ka en China vraagt zij zich af wat er gebeurt wanneer volkeren die geen koloniale geschiedenis delen elkaar ontmoeten? Alle avonden vinden plaats in de Zeeuwse Bibliotheek. Aanvang: 20.00 uur. Kaarten kosten 7,50 eu ro en zijn verkrijgbaar bij De Drvkkery aan de Markt in Middel burg en de Zeeuwse Bibliotheek. TERNEUZEN - Als Maria Calle zich verkleed en geschminkt heeft, is ze mimakker Pleunie. Ze mag er dan wel een beetje uitzien als een clown, ze is het zeker niet. „Al leen mijn verschijning roept vaak al reacties op bij dementerende mensen. Ik ben er niet alleen om mee te lachen. Ik pas me aan aan de gemoedstoestand van mijn cliënten. Huilen ze, dan huil ik met ze mee." Maria begon in 2011 als mimakker voor SVRZ in Zeeuws-Vlaande- ren. Ze heeft jarenlang in de zorg gewerkt en toen ze hoorde van de opleiding tot mimakker van de Stichting miMakkus in Eindho ven, zag ze een manier om haar liefde voor toneel te koppelen aan het werk in de zorg. De term mi makker verbindt de mi van mime met het woordje makker, dat staat voor maatje. Het uiterlijk van de mimakker lijkt op dat van een clown omdat het herinneringen kan oproepen, net als wanneer ie mand gekleed gaat als dokter of pastoor. Van de verschijning van Calle kijkt inmiddels niemand meer op. Als ze plaatsneemt naast een diep dementerende bewoonster van Ter Schorre, begint die hard op te lachen. Ze mompelt onver staanbaar en 'Pleunie' doet met haar mee. „Als je meegaat in die klanktaal bevind je je op eenzelf de niveau als zo'n bewoner en op die manier maak je contact en dat is natuurlijk de bedoeling." Als Maria eenmaal in de huid van Pleunie is gekropen, vergeet ze dat ze ook Maria is. Ze draait mu ziek op haar mp 3 speler om haar hoofd te legen, net voordat ze bij een cliënt binnenstapt„Als je thuis problemen hebt, moet je je daarvoor kunnen afsluiten. Ik kan goed schakelen." Pleunie dringt zich nooit op aan cliënten. Als ze weggestuurd wordt, dan gaat ze ook. Hoe de menterend de mensen ook zijn, als ze merkt dat ze niet gewenst is, houdt ze afstand. „Zoiets moet je niet persoonlijk opvatten. De ene keer bereik je wel wat, de an dere keer niet. Soms lijkt het alsof het iemand niets doet, maar dan voel ik dat ze zachtjes in mijn hand knijpen of ik zie dat er een lichte glimlach op iemands ge zicht verschijnt." De mimakker is in het leven ge roepen om diep dementerenden te bereiken. „Voor mensen van ho ger niveau is er al van alles. Wij zijn er juist om contact te leggen met mensen die moeilijk te berei ken zijn. De bezoekjes die ik afleg zijn altijd één op één, maar het komt ook wel eens voor dat ande re bewoners erbij betrokken ra ken. En als er dan een glimlach ontstaat, doet dat nog steeds wat met mij." OPLEIDING TOT MIMAKKER 7 maart q3 door Melita Lanting BURCHSLUIS - Het Kustlaborato rium bij Burghsluis wordt gefa seerd aangelegd. Ook is het plange bied wat kleiner geworden dan de bedoeling was. Het bestemmings plan om de aanleg mogelijk te ma ken ligt vanaf 17 maart ter inzage. De aanleg start in 2015. MIDDELBURG - Het museum was al dicht en de collectie al verhuisd naar Roosendaal. De reclameborden voor het Nationaal Voetbalmuseum Voetbal Ex perience hadden in Middelburg dus ook geen functie meer. Gisteren zijn ze verwijderd. Wie zich wil onderdompelen in de Nederlandse voetbalgeschiede nis, moet voortaan naar het Herstacostadion in Roosendaal, foto Ruben Oreel Niemand kijkt nog op van de mimakker door Wendy de Jong Maria Calle In 2002 startte Stichting miMak kus, voorheen 'Mijn vriend de clown', met een opleiding voor een nieuwe vorm van belevingsge- richte zorg door middel van clow nerie. De opleiding is specifiek gericht op ernstig dementerende bewo ners en mensen met een ernstig verstandelijke beperking én er ko men veel aspecte/i van clownerie in terug. De opleiding tot mimakker is te volgen in Eindhoven en duurt tien maanden. Er is inmiddels een groeiende groep van ruim 160 gecertificeer de mimakkers. Meer informatie is te vinden op www.mimakkus.nl. waterbedrijf In de nacht van 6 op 7 maart voert Evides Waterbedrijf werkzaamheden uit aan een drinkwaterleiding naar Walcheren-Zuid bij de Bernhardweg-West te Nieuwdorp. Door de schakelingen in het net die hiertoe nodig zijn, bestaat op 7 maart op Walcheren de kans op tijdelijk bruin water en een lagere waterdruk uit de kraan. Op verzoek van de Provincie Zeeland heeft Evides Waterbedrijf een drinkwaterleiding onder de Bernhardweg-West verlegd. De nieuwe leiding sluiten we nu aan op het bestaande leidingnet. Bruin water Het drinkwater voldoet aan alle kwaliteitseisen en kan normaal geconsumeerd worden. Is er sprake van bruin water, laat dan de kranen even goed doorspoelen tot er weer helder water uitstroomt. Wij adviseren u bij bruin water geen (witte) was te draaien. Bruin water kan vlekken op kleding achterlaten. www.evides.nl/werkzaamheden i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24