'Slimme' lantaarnpaal ziet passant Octrooien bij de vleet, er zijn er elk jaar meer. Maar toch is Nederland niet echt innovatief. Hoe kan dat? ECONOMIE 15 INNOVATIE KONINKLIJKE STEDEN EN OASES, MAROKKO vanaf 1149 p.p. Pluspunten van deze reis ROTTERDAM - Nederland heeft heus wel een slimme economie, maar 'we moeten leren van wat landen als Finland en Duitsland beter doen'. Dat zegt hoogleraar Henk Volberda van de Erasmus Universiteit. Nederland is een plaats gezakt op de ranglijst van meest innovatie ve economieën in de Europese Unie. De Europese Commissie noemt Nederland, samen met nog negen andere landen, innova tievolger. Vier landen zijn innova tieleiders: Zweden, Denemarken, Duitsland en Finland. Volgens Volberda gaat het niet om 'scorebordjournalistiek'. Hij zelf is betrokken bij een andere ranglijst die wordt opgesteld in opdracht van het World Econo mie Forum. Daarop zakte Neder land naar plek acht. Ook daar werd vastgesteld dat Nederland onvoldoende innoveert, de vele octrooien ten spijt. „Als we zeg gen dat we binnen de Europese Unie toch maar mooi op plaats zes staan, dan doen we iets ver keerd. We moeten ons afvragen waarom Finland het beter doet. Een voorbeeld: als een mkb-on- derneming en een kennisinstel ling in Finland samen een goed plan indienen, dan wordt 30 pro- Volgens Henk Volberda kijkt Nederland te weinig naar wat er in bijvoorbeeld Finland goed gaat. Het is illustratief dat een bedrijf als Danone zijn onderzoeks- en ontwikkel- afdeling in Utrecht huisvest. cent gefinancierd. In Duitsland wordt meer samengewerkt op het niveau van regio's. Daarmee voor kom je bureaucratie. Dat moet in Nederland ook gebeuren." Henk Volberda vindt overigens, net als de Europese Commissie, dat niet alles slecht gaat. „We heb ben heel veel kennis. Twee provin cies worden terecht aangewezen als leidende regio's, Noord-Bra bant en Utrecht. In Eindhoven zie je goed hoe bedrijven in de tech nologie als Philips, ASML en NXP samenwerken met de High Tech Campus Eindhoven. Utrecht is sterk in lifesciences en heeft een goede infrastructuur van kennis instellingen. Het is illustratief dat een bedrijf als Danone zijn com plete onderzoeks- en ontwikke lingsafdeling juist daar heeft ge huisvest." Het probleem zit volgens Volber da veel meer bij kleinere onderne mingen, die moeite hebben met de financiering van hun nieuwe projecten. „Banken zijn huiverig om krediet te verlenen bij innova tieve projecten." Ook grote bedrij ven zijn volgens hem minder in novatief geworden. En dat is niet goed. „Want juist in tijden van cri sis moet je zoeken naar innovatie ve producten en investeren in de toekomst." Zijn collega emeritus-hoogleraar Alfred Kleinknecht vindt dat Ne derland de ambitie mist. „Het suk kelt hier wat aan. Natuurlijk heb je de Food Valley in Wageningen en het elektronicacluster in Eind hoven waar goed wordt gewerkt en veel innovatie plaatsvindt. Ver der zijn we in Nederland vooral goed in het efficiënt dozen schui ven in Rotterdam en het beden ken hoe we containers zo snel mo gelijk in Düsseldorf krijgen. Maar dat noem ik geen innovatie. Vijf de of zesde in de Europese Unie, dat is helemaal niet zo hoog." Ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf kunnen sinds januari met plannen terecht bij de Kamer van Koophandel. Die is gefuseerd met Syntens, het innovatiebureau van het ministerie van Economi sche Zaken. Volgens Sjoerd Keij- ser zijn er naast bekende innova ties als het composiet Glare (dat vliegtuigcockpits beschermt), kunstgras en ledverlichting ook de nodige vernieuwingen die door start-ups of kleine onderne mingen uit het midden- en klein bedrijf worden gedaan. „Innofuse heeft samen met UMC Utrecht een infuus ontwikkeld dat zeer precieze medicijntoediening mo gelijk maakt bij couveusebaby's." Een andere start-up met groot po tentieel is volgens Keijser Tvi- light. De meeste lantaarnpalen ge ven 's nachts licht terwijl er nie mand in de buurt is. De onderne mer ontwikkelde met TU Delft een systeem met 'intelligente aan- wezigheidsdetectie'. Vion sluit slachterij Vleesbedrijf Vion wil zijn var kensslachterij in de Duitse plaats Lingen zo snel mogelijk sluiten, wegens steeds verder oplopende verliezen. Dat maak te het bedrijf gisteren bekend. De slachterij verwerkt steeds minder varkens. Meer tuinartikelen Tuincentra en andere verko pers van tuinartikelen profite ren van de zachte winter en het vroege voorjaar. In januari en februari heeft de branche 5 procent meer omgezet dan in dezelfde maanden vorig jaar, meldt Tuinbranche Nederland. Commissie bezorgd De Nederlandse economie is niet in evenwicht. De schulden van huishoudens en de huizen markt baren zorgen. Dat stelt de Europese Commissie. Neder land moet dit meenemen in de plannen die eind april naar Brussel worden gestuurd. Kritiek op looneis De FNV-looneis van 3 procent leidt tot problemen bij de on derhandelingen voor een nieu we cao, zegt werkgeversvereni ging AWVN. In januari en fe bruari werden twintig cao's af gesloten, vijftig was volgens de organisatie normaal geweest Dé reisorganisatie naar verre bestemmingen! 12-daagse groepsreis VAKANTIES DONDERDAG 6 MAART 2014 Nederland mist ambitie door Wilko Voordouw '9- Ontwikkeling staat niet stil in Nederland. Vitens is er als eerste waterbedrijf wereldwijd in geslaagd methaangas te onttrekken aan opgepompt grondwater en dit in te zetten als energiebron, foto Siese Veenstra/HH EINDHOVEN ZEIST BRUSSEL DEN HAAG Geniet van de kleuren van Fès Slaap onder de eindeloze sterrenhemel van de Sahara Dwaal door de enorme souk van Marrakech INCLUSIEF: vluchten, overnachtingen, bezoek aan Casablanca, Rabat, Meknès, deTodra Kloof, Fès, Marrakech, Essaouira, de Sahara, de kashba's van Ouarzazate en Ait Ben Haddou, Jeeptour van Erfoud naar Merzouga en Nederlandssprekende reisleiding. U reist per comfortabele airconditioned bus en verblijft in midden klassehotels op basis van halfpension. Excl. Calamiteitenfonds: 2,50 p.b., reserveringskosten: 25 p.b. en reis- annuleringsverzekering. Ter plaatse: entreegelden circa 30 p.p., optionele excursies, fooien, overige maaltijden en persoonlijke uitgaven. anuub Meer 'nformatie en direct reserveren zie WWW.FOX.nl of bel 0252 - 66 00 00 Kijk op FOX.nl voor verkopende reisbureaus en gratis brochure

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15