'Het is rustig en er is gezelschap' VERDIEPING 11 Chinezen nemen hun bejaarde ouders niet meer in huis. Een bejaardenhuis is een goed alternatief, maar nog wel duur. zorgt de totale keten, waar Laurens uit Rot terdam enkel adviseerde. Siduco traint ook de Chinese verpleegkundigen. Momenteel zijn er twee projecten gaande, beide nog in de ontwikkelfase, in de miljoenensteden Tianjin en Nanjing. „De overheid in China realiseert zich dat de ouderenzorg een on dergeschoven kindje is. Ik zie dat er steeds meer concrete mogelijkheden komen voor ons." Begin volgend jaar hoopt Siduco de eerste bewoners te begroeten. Laat het wel duidelijk zijn: Muijsers en Si duco zijn in China om zaken te doen. De interesse is er bij de Chinezen in elk geval. „Vanuit andere steden trekken bedrijven aan ons, maar we willen eerst een van de huidige projecten tot een succes maken en dan pas verder kijken." De aantrekkingskracht van China op Muij sers is een eenvoudige: „We zochten naar een plek waar we onze Nederlandse kennis goed konden toepassen. De schaal in China is natuurlijk voor iedereen een kans." Het brengt ook concurrentie met zich mee, uit Denemarken en Australië. Siduco stapt op het goede moment in, is de overtuiging. Juist anno 2014 is er een grote verschuiving gaande in China rondom de financiering van zorg. Muijsers is in elk geval 'positief verrast' door de bijstand die hij krijgt van de Nederlandse overheid. Die helpt hem met het leggen van contacten en het door gronden van de lokale wetgeving. Het ministerie van Volksgezondheid heeft zelfs een speciale attaché op de ambassade in Peking die zich bezighoudt met onder nemers die in de Chinese zorgsector wil len stappen. Reinier Koppelaar 'slaat brug gen', zoals hij het zelf zegt, tussen Chinese en Nederlandse partijen. „Als je in China een plan echt wilt realiseren, is een lokale partner noodzakelijk", zegt hij vanuit Pe king. Koppelaar ziet een toenemende interesse vanuit Nederland om in de Chinese zorg markt te stappen. De ouderenzorg is daar bij een relatief nieuwe branche die nu openligt, nadat de Chinese overheid in 2012 besloot het aantal bedden te verdubbe len. Koppelaar weet niet of dat ambitieuze plan gehaald gaat worden: „Ik heb recent geen cijfers gezien. Maar als een besluit eenmaal is genomen, zie je wel dat ieder een aan het werk gaat. De lokale overheid in Peking voelt nu bijvoorbeeld de druk om die bedden te 'leveren'." Tussen de rijst, gemari neerde kippenvleugel en komkommer door legt de 76-jarige Lu Caixin uit dat ze niets te klagen heeft. „Ik kan hier piano spelen, zingen en op internet sur fen." In bed ligt haar man te sla pen. „We zijn hier twee jaar gele den naartoe gegaan zodat we sa men kunnen blijven. Hier kun nen de dokters voor hem zorgen." Bejaarden- en verzorgingshuis De Orchidee ligt in een buitenwijk van Shanghai, op zo'n 40 kilome ter van het centrum. Rondom een kleine pagode in het parkje voor de deur zitten ouderen op een bankje in de zon. Wierook uit de gebedsruimte vult de grote lobby waar vier oude vrouwen om beur ten lachend op een piano traditio nele Chinese liederen spelen. „Ap plaus, applaus", kirren ze iedere keer als iemand voorbijloopt. De Orchidee is opgezet door 'voor zitter' Zhang Liying: de 39-jarige eigenaresse. „Mijn oma hield van orchideeën", legt ze uit. „Toen ze te oud werd om voor zichzelf te zorgen, vroeg ze me een bejaar denhuis voor haar te zoeken. Ik - ben er bij zo'n twintig gaan kij ken, maar vond geen enkele goed genoeg. Toen heb ik mijn oma be loofd zelf een bejaardenhuis voor haar te bouwen." Grootmoeder heeft het helaas niet meer kun nen meemaken. Ze overleed vlak voordat De Orchidee in 2009 de deuren opende. Inmiddels heeft Zhang vijf filia len verspreid door Shanghai. De rol van haar oma in de ontstaans geschiedenis staat prominent in de glossy brochures waarmee nieuwe bewoners worden gelokt. De Orchidee houdt er bovendien een kleine persoonscultus op na. Op elke verdieping hangen grote ingelijste foto's van mevrouw de voorzitter: de ene met een wulp se blik, de ander terwijl ze mee doet aan een tv-show. Traditioneel gezien nemen Chine se kinderen hun ouders in huis als ze oud worden. Maar terwijl China moderniseert, gaat deze eeuwenoude traditie langzaam op de schop. De kinderen wonen vaak duizenden kilometers van hun ouders vandaan. Of ze heb ben simpelweg behoefte aan pri vacy. Een rusthuis is dan een op lossing. Zhang Liying: „Meer en meer mensen krijgen een positie ve houding naar bejaardenhuizen toe. Het is er rustig, ouderen vin den er gezelschap en activiteiten en er zijn dokters in de buurt om ze in de gaten te houden." „De markt is enorm", zegt Julie Jackson, de baas in China van AVEO, een van de grootste Au stralische bedrijven op het vlak van seniorenhuisvesting. AVEO bouwt en exploiteert met een lo kale partner luxe bejaardenhui zen en is net als verschillende En gelse en Amerikaanse bedrijven recent begonnen met het bestor men van de Chinese markt. In Shanghai variëren de kosten voor de overheidsbejaardenhui- zen omgerekend van zo'n 60 tot 250 euro per maand. De Orchidee rekent de bewoners zo'n 360 euro per maand inclusief medische zorg, eten en allerlei zang- en dansactiviteiten. Het is veel geld voor een simpele Chinees met een pensioentje van enkele tien tjes per maand. Maar kinderen met een goede baan kunnen dat bedrag prima ophoesten voor hun ouders. Daarom kunnen Fei Zhongcao en Chen Fengyi (beide 84 jaar oud) zich ook veroorloven in De Orchi dee te verblijven. Hun gezamenlij- ke kamer met kersenhouten meu bels, flatscreentelevisie en bed den met bloemetjeslakens kijkt uit over de tuin van het bejaarden huis. Met een lach zegt Fei: „Onze zoon werkt in Canada als inge nieur. Het is wel jammer dat hij niet hier woont, maar we zien hem elke zondag om half acht via de webcam." Ik ben bij twintig bejaardenhuizen gaan kijken, maar vond geen enkele goed genoeg CHINA VERGRIJST PROBLEMATISCH DONDERDAG 6 MAART 2014 naar Westen door onze correspondent Camil Driessen I Bejaarden doen een dutje in een bejaar denhuis in Shanghai. De vergrijzing in China neemt snel toe, nu de eerste generatie enig kinderen met pensioen gaat. foto HH Zhang Liying, De Orchidee China telt nu 100 miljoen 65-plus- sers, in 2030 400 miljoen. Belangrijk in het Chinese vergrij zingsprobleem is het eenkindbe- leid dat 35 jaar geleden begon. Dat zorgt voor het zogeheten 4-2-1-probleem: een kind wordt niet alleen geacht voor twee ouders te zorgen, maar soms ook voor vier grootouders. Die alle maal in huis nemen, lukt zelden. Onlangs kondigde China een ver hoging van de pensioenleeftijd aan. Nu is die nog 60 jaar voor mannen en 55 voor vrouwen. In China wonen 2,4 miljoen oude ren in een bejaardenhuis. Dat is 2 procent van de 65-plussers. De verwachting is dat dit aantal enorm zal gaan stijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11