China vergrijst snel en de ouderenzorg is een groeimarkt. Ook Nederlandse ondernemers zien brood in de bejaardenhuizen. „Deze schaal is voor iedereen een kans." 10 VERDIEPING OUDEREN IN CHINA Er is Nederlands succes in de Chinese ouderenzorg. Zorg organisatie Laurens beheert in Rotterdam een groot aan tal verzorgingstehuizen, waaronder De Naber, een locatie waar meerdere woongroepen voor dementerenden zijn ge vestigd. In 2006 kreeg regiodirecteur Bert van der Lende een telefoontje van de ge meente Rotterdam. Die heeft een steden band met Shanghai, de grootste stad in Chi na. Ambtenaren uit Shanghai wilden ko men kijken in De Naber om te zien of het concept van kleine woongroepen in hun ei gen stad toepasbaar kon zijn. Van der Len de leidde de Chinezen rond en reisde drie weken later af naar Shanghai om ter plekke te kunnen adviseren. „Ik zei tegen hen: je kunt dit kopiëren, maar dan moet je wel een Chinees model maken." Zorgorganisatie Laurens hielp de Chinezen met opleidingen, ontwerp en inrichting. In middels is het woongroepconcept van Lau rens voor dementerenden uitgeroepen tot de standaard in heel China. De overheid wil in totaal 80.000 bedden beschikbaar maken voor mensen met alzheimer. Van der Lende heeft zich meerdere keren verbaasd over de snelheid waarmee de Chi nese zorggroepen werken. „In april 2007 waren er verkennende gesprekken, in de cember ging de eerste paal voor het tehuis al de grond in." De regiodirecteur was en kel als adviseur betrokken bij het project in Shanghai. „Ik word betaald om hier in Rot terdam zorginstellingen goed te laten lo pen, dus we hebben alles gescheiden." Alle personeelsleden die naar China afreisden, deden dat in eigen tijd en op kosten van de Chinese zorggroep. Er valt iets te verdienen aan de snelgroeien de oudere bevolking in China. Maar Van der Lende lacht hartelijk bij het idee: „Wij hebben dat nooit overwogen. Noem het de naïviteit van zorgmensen. Wij willen aller eerst gewoon goede zorg opzetten. En Lau rens is geen commercieel bedrijf. We wor den betaald uit de AWBZ." Het moment is aangebroken dat Laurens van de Chinese tegenhanger kan leren. De tehuizen in Azië hebben namelijk een in novatief volgsysteem voor de dementiepa tiënten in plaats van camera's. Op een plat tegrond van het tehuis zie je 'avatars' bewe gen. Zo worden ze in de gaten gehouden. Het systeem maakt sloten en andere 'ouder wetse' surveillance overbodig. Van der Len de: „We hebben dit idee hier ook neerge legd, maar we moeten eerst nog een paar discussies voeren over ethiek en privacy." Ondernemer Robert Muijsers is met zijn bedrijf Bonum in het consortium Siduco gestapt. Siduco ontwikkelt, realiseert en ex ploiteert zorgorganisaties in China. Het ver- In april waren er gesprekken, in december ging de eerste paal al de grond in Chinese ouderen lonken door Koen Verhelst Bert van der Lende, Laurens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10