I Elk geluid uit Europa is voor de Oekraïners 'Brussel' Wie de prominente optredens van Nederlandse politici op het Onafhankelijk heidsplein in Kiev zag, zou zomaar kunnen denken dat Oekraïne zijn lidmaatschap van de Europese Unie morgen mag afhalen. Maar niets is minder waar: praten over toetreding 'doet nu meer kwaad dan goed'. VERDIEPING 9 Landen die in invloedssfeer Sovjet-Unie lagen, bezien de situatie vanuit een ander perspectief Zij willen veel verder gaan om Oekraïne nu te helpen. 66 Mijn Poolse collega's zien in het Oekraïne van nu het Polen van toen De crisis in Oekraïne legt een gevoelige scheiding binnen de EU bloot: tussen oost en west in plaats van de traditio nele tegenstelling tussen het 'rijke' noorden en 'arme' zuiden. „Mijn Poolse collega's zien in het Oekraïne van nu het Polen van toen", zegt Hans van Baai en, rapporteur Oekraïne voor de Europese liberalen (ALDE) in het Europees Parle ment (EP). De Russische dreiging op en rond de Krim roept bij landen van achter het vroegere IJ zeren Gordijn of in de Russische invloeds sfeer heftige gevoelens op. De Poolse minis ter van Buitenlandse Zaken Radoslaw Si- korski dóet zijn best om het begrip Koude Oorlog te vermijden, maar zijn verzoek maandagavond om een nieuwe NAVO-ver- gadering in Brussel werd gisteren gehono reerd. Rusland heeft inmiddels een voor stel van secretaris-generaal Anders Fogh Rasmussen geaccepteerd om vandaag met de NAVO om de tafel te gaan zitten. Polen voelt zich bedreigd door het agressieve ge drag van Moskou op de Krim. Landen als Roemenië, Tsjechië maar ook de Slovenen en Balten bezien de situatie in Oekraïne vanuit een ander perspectief dan Nederland of Groot-Brittanniê en gunnen Oekraïne het EU-lidmaatschap dat zij zelf in het vorige decennium verwierven. Europarlementariër Jacek Saryusz-Wolski van de Poolse partij Burgerplatform (onder gebracht bij de christendemocraten) veeg de vorige week nog de vloer aan met Van Baaien nadat de Nederlander een zinsnede over toekomstig EU-lidmaatschap voor Oekraïne uit een resolutie van EP in Straatsburg liet schrappen. Wolski verweet Van Baaien gebrek aan solidariteit en noem de diens optredens voor en onder de pro-Westerse demonstranten in Kiev vori ge maand 'symboolpolitiek'. Wolski diende vervolgens woedend een mondeling amendement in waardoor de re solutie inclusief de gewraakte zin toch, en in ruime meerderheid, werd aangenomen. De meeste 'Westerse' pro-stemmers 'wil den het feestje niet verstoren', meent Van Baaien. Hij stemde tegen. „De Polen willen dat Oekraïne tot de EU toetreedt", zegt Bas Eickhout (Groen links). „Maar dat expliciet opschrijven wekt valse verwachtingen." Ook hij stak zijn hand niet op voor het amendement. Volgens hem zullen de pro-Westerse de monstranten op het Onafhankelijkheids- plein zich echter verraden voelen als de EU zich nu door Moskou laat aftroeven. „De ge loofwaardigheid van de EU is in het ge ding. Er was een akkoord over verkiezin gen en het aanblijven van president Janoe- kovitsj. Dat is snel uit elkaar gevallen door extreme krachten met wie we ons niet moeten willen associëren. Maar kritiek hoor je niet meer, ook niet toen het parle ment het Russisch als officiële taal dreigde te schrappen. President Poetin heeft daar door iets te veel ruimte gekregen en na de ontsporing hebben we het laten lopen." Toen Rusland en Georgië in 2008 over Zuid-Ossetië oorlog voerden, besloot de EU op een top in Parijs de banden met Oek raïne aan te halen. Op 9 september sloten de EU-leiders met toenmalig president Vik tor Joesjtsjenko een akkoord over een asso ciatie-verdrag, niet over EU-lidmaatschap. Dat kan ook niet zomaar: in het Verdrag van Lissabon, artikel 49, staat dat elk Euro pees land het recht heeft EU-lidmaatschap aan te vragen. Elke nieuwe lidstaat moet wel voldoen aan de zogenaamde Kopenha gen-criteria voor democratie, mensenrech ten, markteconomie en stabiliteit. Alle EU-wetten moeten bovendien worden overgenomen. Oekraïne voldoet bij lange na niet aan de eisen om een aanvraag reëel te maken. „Het vooruitzicht op lidmaat schap hebben de Europese leiders of de mi nisters van Buitenlandse Zaken ook nooit gegeven", zegt Van Baaien. Maar zover denkt de gemiddelde Oekraïense burger niet. Hij ziet geen onderscheid tussen poli tici die op een podium staan te oreren, eu rocommissarissen, een Hoge Vertegenwoor diger, allerhande nationale ministers, een associatieverdrag of oostelijk partnerschap. Het wordt allemaal op die grote hoop ge gooid: het is allemaal Brussel. WOENSDAG 5 MAART 2014 Elmar Brok, voorzitter van de commissie Buitenland van het Europees Parlement, met de dochter van de onlangs uit gevangenschap vrijgelaten oud-premier van Oekraïne Joelia Timosjenko. maar geen lidmaatschap door onze correspondent Petra Janbroers Hans van Baaien, europarlementariër Catherine Ashton, Hoge Vertegenwoordi ger voor Buitenlandse Zaken en Veilig heid van de Europese Unie legt bloemen voor de gevallenen op het Onafhankelijk heidsplein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9