8 VERDIEPING Tot de bezoekers van het Oek raïense Onafhankelijkheids plein hoorden de afgelopen weken en maanden ook pro minente Nederlandse politi ci. Op verschillende momen ten spraken zij de demon stranten moed in en hamerden op de rech ten van de Oekraïners. PvdA-minister van Buitenlandse Zaken Frans Timmermans (begin december): „Ik zeg alleen: los het samen op. Dan staan wij klaar om met jullie verder te gaan." PvdA-Kamerlid Jacques Monasch (half de cember): „De bevolking van Oekraïne moet haar eigen toekomst kunnen bepalen. We weten dat jullie niet opnieuw een Sov jet-staat willen worden." WD-Europarle- mentariër Hans van Baaien (20 februari): „Geef nooit, nooit op. We zijn bij jullie, we vertrekken niet, we blijven bij jullie. Lang leve een democratisch Oekraïne." Wie met een half oor luistert, hoort hier de nieuwe beste vrienden van Oekraïne. Bovendien werden de bemoedigende woor den op het Onafhankelijkheidsplein vorige week gevolgd door een Europees Parle ment in Brussel dat het land een EU-lid- maatschap in het vooruitzicht stelt. Maar dat is volgens veel Nederlandse poli tieke partijen niet helemaal de bedoeling. Hoe warm de woorden ook - het verbond is strikt zakelijk: kabinet noch Kamer ziet het gebeuren dat Oekraïne op korte ter mijn lid wordt van de Europese Unie. Hooguit over. een jaar of dertig, als het land corruptie en machtsmisbruik heeft uitge bannen, als de economie is gemoderni seerd is en er sprake is van een volwassen democratische rechtsstaat. Tot die tijd zit er niet meer in dan een vrijhandels- en as sociatieakkoord met 'Brussel'. De Oekraïners begrijpen deze ogenschijn lijk dubbele boodschap prima, menen ver schillende partijen in de Tweede Kamer. Een hart onder de riem steken is iets an ders dan zwaaien met een EU-lidmaat- schap, zegt WD-buitenlandwoordvoerder Han ten Broeke. „Mensen protesteerden niet voor een EU-lidmaatschap maar tegen de regering." D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerds- ma: „De signalen uit Europa zijn conse quent: eerst moet de rechtstaat beter en de corruptie worden aangepakt." De partijen vinden dat een EU-lidmaat- schap nu sowieso niet ter sprake moet ko men; dat zou de Russen alleen maar in de kaart spelen. „Dan zou Poetin zijn gelijk be vestigd zien dat het Europa alleen om in vloed gaat. Als Brussel de rode loper uitrolt dan rollen in Moskou de tanks uit", zegt Ten Broeke. De PvdA sluit niet uit dat Oek raïne ooit EU-lid wordt maar wil nu ook geen discussie hierover. Kamerlid Michiel Servaes: „Dat doet meer kwaad dan goed." Minister Timmermans klinkt resoluut: „Het is volkomen onrealistisch om de ko mende 30 jaar over toetreding te spreken." Dat Europese politici mogelijk andere ver wachtingen gewekt hebben, verplicht de Nederlandse regering nergens toe, vindt Timmermans. Toch is het maar de vraag of men in Oekraï ne ook zo makkelijk onderscheid kan ma ken tussen de openlijke steunbetuigingen van de politici en het keiharde 'nee' tegen toetreding. Oost-Europa-deskundige Wim van Meurs (verbonden aan de Radboud Universiteit in Nijmegen): „De emotie over een terugkeer naar Europa weegt soms zwaarder dan de technische teksten van verdragen waarin geen enkel perspectief ge boden wordt op toetreding. Het is boven dien heel verleidelijk voor de pro-Westerse politici in Oekraïne om te schermen met de Europese steunbetuigingen en zo de be volking meer te beloven dan Brussel ooit kan waarmaken." Harry van Bommel (SP) legt de schuld ook bij de Nederlandse regering. „In 2008 stem de Nederland in met de toezegging van de NAVO dat Georgië en Oekraïne ooit NA- VO-lid mogen worden. Wij waren tegen. Zo'n lidmaatschap zou als opmaat gezien kunnen worden naar een EU-lidmaat schap, terwijl die verwachtingen niet kun nen worden waargemaakt." Tegelijk is niets doen volgens Oost-Euro- pa-kenner Van Meurs geen optie. „Je hele maal afzijdig houden lukt niet." Het risico op een Oekraïense desillusie over Brussel moet Europa dan op de koop toe nemen. door Niels Klaassen Verschillende westerse hoogwaardigheidsbekleders bezochten Kiev om de demonstranten te gen de pro-Russische regering een hart onder de riem te steken. Grote foto: europarlementa riër Hans van Baaien, daaronder de Oekraïense oppositieleider Vitali Klitsjko met de Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken Guido Westerwelle, linksonder de oud-president van Georgië Mikhail Saakasjvili, rechtsonder minister Frans Timmermans van Buitenlandse Zaken, foto's HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8