Sharm el-Sheikh zit met de brokken na uittocht Sisi hint op presidentschap BUITENLAND 7 19 maart Gemeenteraadsverkiezingen. Neem uw stempas en identiteitsbewijs mee. Bent u verhinderd? Vraag iemand anders om voor u te stemmen. www.verkiezingen2014.nl Slechts een handjevol schaars ge klede, overwegend Russische toe risten struint over de soek. Ze vor men een opvallend contrast met de meerderheid van Egyptische winkeliers, taxichauffeurs en res taurantmedewerkers. Waar de concurrentie voorheen niet al te veel problemen opleverde, moet nu menig winkeldeurtje voor goed sluiten. Grote aantallen Egyptenaren keren terug naar hun thuisplaatsen langs de Nijl. Elke verkoper heeft dezelfde wan hopige boodschap: „Als de Euro pese toeristen niet snel terugko men, ga ik spoedig failliet." De massale uittocht van Europea nen betekent een nieuw diepte punt voor Sharm el-Sheikh. De toeristenplaats aan de Rode Zee zou het volgende mikpunt van ter roristische aanslagen zijn. Eind vo rige week zijn alleen al honder den Nederlanders teruggehaald. Onzin en pure bangmakerij, vindt zo'n beetje iedere Egypte naar die je ernaar vraagt. „Sharm el-Sheikh heeft al tijden veel weg van een burcht", meent taxichauf feur Mohammed. „Terroristen zul len het hier niet zo snel proberen. Het is.raar dat overheden en reis organisaties zo paniekerig reage ren." Broodjeaapverhaal of niet, de laat ste dagen heeft Egypte de beveili ging in en om de stad nog eens flink aangescherpt. Politieman nen en soldaten zijn dan ook nage noeg de enige Egyptenaren die momenteel in de straten van Sharm aan het werk zijn. Bij bin nenkomst in Sharm controleert de politie auto's en bussen. Maar nog altijd een tikkeltje willekeu rig, klagen enkele mannen in een minibusje dat voor de controle post een half uur staande wordt gehouden. „Alleen de inzittenden die de politiemannen hier als ver dacht beschouwen, worden gecon troleerd", vertelt chauffeur Has- san. „Heb je een dure auto, dan ben je al een stuk minder ver dacht." Voor Ashraf Ali, een Egyptenaar die al ruim twintig jaar in de toe ristische industrie van Sharm werkt, is de huidige situatie een zware last. Waar hij voor de revo lutie goed geld verdiende, heeft hij nu de grootste moeite om rond te komen. „Voorheen nam ik zo'n vier keer per week een gro te groep toeristen mee naar na tuurpark Ras Mohammed", ver telt Ali weemoedig. „Of we trok ken met tweehonderd kamelen de woestijn in waar we lunches organiseerden met buikdanseres sen. Inmiddels heb ik al maanden lang geen tocht geregeld." Ali zoekt ondertussen creatief naar alternatieve inkomstenbron nen. Dat is niet eenvoudig in een stad die het louter en alleen moet hebben van toerisme. Waar velen Sharm el-Sheikh verlaten om in hun thuisplaats een baantje bij de overheid te zoeken, zit dat er voor Ali niet in. „Met mijn 38 jaar kom ik daarvoor niet meer in aanmer king." Op dit moment houdt de Egyptenaar zich dus bezig met het verkopen van groenten en fruit. Hij heeft geen geld opzijge- legd. „Er was altijd wel een fami lielid van wie de doktersrekenin gen of bruiloft betaald moesten worden." De Egyptische legerchef Abdel Fattah al-Sisi heeft een duidelij ke indicatie gegeven dat hij zich kandidaat gaat stellen voor het presidentschap in zijn land. Hij zei gisteren dat hij de roep van 'de meerderheid' niet kan negeren. Hij kondigde ook 'officiële procedures' aan voor zijn kandidatuur in de komen de dagen. De machtige Sisi is de gedoodverfde nieuwe presi dent van Egypte. Sisi zette als legerleider en met steun van oppositiepartijen vorig jaar pre sident Mohamed Mursi af. Mo menteel is hij minister van De fensie. Een op 20 vrouwen in Europa verkracht Een op de 20 vrouwen in Euro pa is verkracht. Het gaat om 9 miljoen slachtoffers. Een derde van alle Europese vrouwen is vanaf de leeftijd van 15 jaar wel eens slachtoffer geweest van li chamelijk of seksueel geweld. Dat blijkt uit een groot Euro pees onderzoek naar geweld te gen vrouwen, dat werd uitge voerd door het EU-agentschap voor grondrechten. Vrouwen zijn nog vaker het slachtoffer van seksuele intimidatie zoals ongewenste aanrakingen, om helzingen of kussen. 55 procent van alle Europese vrouwen ge beurt dit wel eens. In Neder land ligt het percentage op 45. 30.000 jaar oud virus weer actief Franse wetenschappers zijn erin geslaagd een 30.000 jaar oud virus weer tot leven te brengen. Het virus zat opgeslo ten in permafrost, de grond in Siberië die het hele jaar door bevroren is. Het tot nu toe on bekende Pithovirus sibericum heeft in het laboratorium amoe- bes geïnfecteerd en gedood. Voor mensen is dit virus niet schadelijk. De wetenschappers waarschuwen echter dat uit de permafrost, die door de kli maatverandering op steeds meer plaatsen smelt, ook ziek teverwekkers vrij kunnen ko men die wel gevaarlijk zijn voor de mens. WOENSDAG 5 MAART 2014 JOUW STEM Daar maak je je toch sterk voor? REPORTAGE SIN AÏ door onze correspondent Kim Hartman SHARM EL-SHEIKH - Kleding met fa raoprint, kamelen van pluche, wa terpijpen, tapijten in allerlei bonte kleuren en afmetingen. De tiental len winkeltjes met Egyptische prul laria op de soek al-Qadim, de Oude Markt van Sharm el-Sheikh, staan er maar verloren bij. Door terreurdreiging blijven toeristen weg waardoor er voor de Egyptenaren niets valt te verdienen. CAIRO BRUSSEL Abdel Fattah al-Sisi MARSEILLE 1 if ff Rijksoverheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7