Ouders bezorgd over toekomst dorpsschool I I a CDA wil werk- en ontmoetingsplek voor zzp'ers in binnenstad Goes 'Leefbaar Reimerswaal benadeeld door keuze stembureauleden' S roncQU 20 BEVELANDEN en THOLEN GEMEENTEFINANCIEN Overschot van half miljoen uit WMO-budget gaat deels naar openbare ruimte in Reimerswaal. 44 We zijn kritischer gewor den. De tijd van 'u vraagt, wij draaien' is voorbij EP Voor de dorpsschool, die op dit moment nog zo'n tachtig leerlin gen telt, worden fusiepartners ge zocht en op termijn zal de school verdwijnen, staat in een toekomst visie op onderwijs voor de ge meente Goes. Maar het hoe, wat, wanneer en vooral waarom is de meeste ouders onduidelijk. Naar aanleiding van twee informa tie-avonden, waarvoor schoolbe geleidingsdienst RPCZ was inge schakeld, heeft een aantal ouders zelf een bijeenkomst belegd en een enquête gehouden. „Bijna ie dereen vindt een dorpsschool be langrijk", zegt Jesse Bolsius. Hij heeft zelf twee kinderen op de Stamperiusschool. Volgens hem heerst er onzekerheid door belab berde informatieverstrekking. „85 procent van de ouders voelt zich slecht geïnformeerd, er is ook geen vertrouwen meer in het be stuur van de school. Vanuit Nobe go en gemeente wordt gezegd dat het allemaal niet zo'n vaart zal lo pen, maar een dorp gaat hard ach teruit zodra de school weg is", zegt Bolsius. Volgens hem leeft onder ouders het idee dat de school over twee jaar dicht is. Dat is echter tot op heden bevestigd aanmelden via website noch ontkend. Het leerlingenaan tal loopt volgens prognoses de ko mende jaren weliswaar terug, maar in 2027 zitten er nog altijd 50 kinderen op de Stamperius school. Bolsius signaleert een bepaald pa troon. „Het proces dat zich in Kats en Kattendijke heeft afge speeld, herhaalt zich. Door ondui delijkheid worden mensen onze ker en gaan ze lopen. Dat begint nu al. Gevolg is dat je op den duur onder het minimum aantal leerlingen duikt en de school dus sluit. Je gaat je afvragen welk spel er wordt gespeeld." Bolsius is wars van plannen voor brede scholen op centrale loca ties, waarover in de toekomstnota wordt gesproken. „Wij willen aan dacht voor de kleine dorpsscho len, de veiligheid voor onze kinde ren. Niet alles centraliseren in een groot blok. Wij zien geen nood zaak in sluiting en willen garan ties; geen fusie, geen sluiting en vier leerkrachten." Interim-directeur Ariaan Bohnen van Nobego snapt de ongerust heid van de ouders. „We onder zoeken momenteel alle opties, ik wil voldoende draagvlak creëren en niet overal doorheen dende ren, daar pas ik voor. Ouders wor den nu eerder geïnformeerd dan voorheen. Meedenken mag, dat willen we juist." Volgens Bohnen is de kans dat de Stamperius school eind 2015 sluit 'kleiner dan 50 procent'. Maandag vindt op nieuw een gesprek plaats tussen de betrokken partijen. KRUININGEN - Goed nieuws voor de burgers van Reimerswaal: nog dit jaar begint de herinrichting van de Markt in Kruiningen, krijgt Yerseke een openbaar toilet op de Willem-Alexanderhaven, wordt de bushalte bij het Calvijn College in Krabbendijke veiliger gemaakt en komt er een vrijlig- gend fietspad op de fietsroute Yer- seke-Krabbendijke. Al deze projecten hebben, behal ve dat ze naar verwachting dit jaar worden uitgevoerd, nog een opvallende overeenkomst. Om de financiering rond te krijgen, wil het college van burgemeester en wethouders voor al deze projec ten een greep uit het WMO-bud get nemen. Waar de gemeente op allerlei vlakken moet bezuinigen vanwege lagere inkomsten, laat het potje geld waarmee in 2013 de wet maatschappelijke ondersteu ning moest worden uitgevoerd na melijk een overschot van dik een half miljoen euro zien. Verantwoordelijk wethouder Dieuwke Louwrink (PvdA): „Het Rijk draagt steeds meer taken over aan de gemeente. Wij zijn al langer bezig te kijken hoe het goedkoper kan. In keukentafelge sprekken bespreken we eerst wat mensen op eigen kracht kunnen regelen." Dat beleid heeft zijn vruchten afgeworpen, betoogt Louwrink. „We hebben vooral heel veel geld bespaard op wo ningaanpassingen. In het verle den werden tot 120.000 euro aan passingen verricht aan een huis. Dat was een extreem geval, maar met de aanleg van een traplift, het weghalen van een muurtje en het aanpassen van de badkamer kom je al heel snel aan zo'n 60.000 euro. En dan heb je nog geen ideale situatie, omdat het een huis blijft met smalle deuren en drempels. Daarom zijn we nu veel kritischer. Het is niet meer 'u vraagt wij draaien'. We kijken lie ver of er in de buurt een aangepas- te woning voorhanden is." Volgens Louwrink is het verant woord om een deel van het over schot uit het WMO-budget te ge bruiken voor andere projecten. „Het WMO-beleid kent negen prestatievelden. Mensen denken vaak aan de huishoudelijke hulp. Maar ook jeugd, verslavingszorg en leefbaarheid vallen er onder." Omdat het fietspad langs de Ol- zendedijk en de Koksedijk vooral gebruikt wordt door leerlingen van het Calvijn College, komt dit de jeugd ten goede, zo is de rede nering. Van de 100.000 euro die de gemeente aan het pad betaalt, komt 20.000 uit de WMO. Bij de andere projecten verwijst de gemeente vooral naar prestatie- veld 'het bevorderen van deelna me aan maatschappelijk verkeer' voor mensen met een beperking. Zo wordt met de langgekoesterde wensen voor de herinrichting van de Markt in Kruiningen het plein tegelijk rolstoeltoegankelijk ge maakt, goed voor een bijdrage van 50.000 euro uit de WMO-pot. Ook de bushalte Westelijke Paral lelweg in Krabbendijke is straks te gebruiken door mindervaliden, evenals een oud sanitairgebouw op de haven in Yerseke dat omge bouwd wordt tot openbaar toilet. Voor deze projecten haalt de ge meente geld uit de WMO-pot, res pectievelijk 15.000 en 5.000 euro. Overigens moet de gemeenteraad zich ook nog uitspreken over de bekostiging van deze projecten. Dat zei CD A-lijsttrekker Jo-An- nes de Bat gisteravond tijdens een door zijn partij georganiseerd cul tuurdebat. Hij wil zich daar de ko mende collegeperiode hard voor maken. Volgens De Bat krijgt het CDA steeds vaker te horen dat zzp'ers elkaar graag ontmoeten om van elkaar te leren. Bovendien neemt het aantal mensen dat voor zichzelf begint nog steeds toe. Dat De Bat het idee gisteren speci fiek lanceerde, had te maken met één van de thema's die tijdens het cultuurdebat aan de orde kwam, namelijk de bibliotheek. Soan Lan, de drijvende kracht ach ter de vernieuwing van de biblio theek in Almere en nu woonach tig in Zéeuws-Vlaanderen, was uitgenodigd om te komen vertel len hoe dat is aangepakt. Het CDA ziet kansen om wat betreft het zzp-plan een combinatie te maken met de bibliotheek, gelet op de ruimte en functies. „Het kan ook op een andere plek in de stad, als er maar goede faciliteiten als wifi en een koffiehoek zijn en de ruimte gratis of tegen gering ta rief beschikbaar is." De opbrengst moet volgens het CDA worden ge zocht in de samenwerking met zzp'ers en de mogelijkheden die vanuit dat netwerk ontstaan. Door deelname verplichten ze zich namelijk wel om kennis te delen. Directeur Jannie van Vugt van Bibliotheek Oosterschelde had wel oren naar het plan, want de bibliotheek heeft zelf een soortgelijk idee in de toekomstvi sie opgenomen. De Goese bibliotheek kan ook nog veel meer doen om mensen binnen te krijgen, betoogde Soan Lan. In Almere is de bieb omgeto verd tot een soort huiskamer met hoekjes voor diverse doelgroepen en volgens een aantrekkelijk win kelconcept ingedeeld. „Kijk naar wat de klant wil en stap af van 'wat komt ons het beste uit.'" Van der Hoest vermoedt dat zijn partij wordt benadeeld door het college, dat verantwoordelijk is voor de benoemingen van stem bureauleden. „Misschien is dat niet zo en hebben ze er wel een goede reden voor. Daarom heb ik schriftelijke vragen gesteld." Het raadslid wil, aangezien vol gens hem meer ervaren stembu reauleden niet zijn benoemd en ervaren oud-voorzitters komende verkiezingen als gewoon lid moe ten fungeren, weten wat de nieu we selectiecriteria zijn. Ook vraagt Van der Hoest of meer raadsleden niet zijn benoemd. Feitelijk zijn stembureauleden, onder wie traditioneel veel ge meenteraadsleden en wethou ders, neutraal. „We voeren ook ze ker geen campagne op het stem bureau, maar de aanwezigheid van politici doet wel wat", denkt Van der Hoest. Hij vindt daarom dat vertegenwoordigers van par tijen evenredig moeten worden verdeeld over de stembureaus. Van der Hoest vraagt het college de vragen te beantwoorden voor 10 maart,'de dag van het verkie zingsdebat van Scoop en PZC in de Korenbeurs te Kruiningen. door Luc Oggel WILHELMINADORP - In Wilhelmina- dorp is onrust ontstaan over de toekomst van de Stamperius- school. Die wordt volgens ouders veroorzaakt door onduidelijke in formatie vanuit openbaar onder- wijskoepel Nobego. atheneum - havo - vmbo theoretische leerweg www.roncalli-boz.nl Geld WMO naar bushalte en fietspad door Joeri Wisse Wethouder Dieuwke Louwrink door Luc Oggel GOES - Goes moet een plek krijgen waar zelfstandige ondernemers zonder personeel (zzp'ers) kunnen werken en elkaar ontmoeten. Het gaat dan om werkplekken die alge meen toegankelijk zijn, al dan niet via reservering. Het CDA in Goes wil zich hard maken voor een werk en ontmoetingsplek voor zelfstandige ondernemers. aLjffTtjfi'iaitftWir .atiubA door Joeri Wisse YERSEKE - Raadslid Nico van der Hoest van Leefbaar Reimerswaal wil van het college van B en W we ten waarom hij niet is gekozen als lid van een stembureau, terwijl hij zich wel heeft aangemeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50