L 24 VEILING INVENTARIS THERMPHOS De dochters van de failliete fosforproducent Thermphos zijn al verkocht Nu veilt Troostwijk Auctions de eerste tranche van de inventaris. as y Jm Een automatische zakkenvuller a 50.000 euro of een kantinetafel voor 50 euro. Honderden artikelen van de eind 2012 fail liet gegane fosforfabriek Thermphos bij Nieuwdorp gaan online onder de hamer. Morgen kan nog tot twee uur 's middags worden ge boden. Zo'n elfhonderd belangstellenden uit alle windstreken hebben ingelogd op de website van in dustrieel veilinghuis Troostwijk. Van Vietnam tot de Verenigde Staten. Een flink deel biedt ook. „We hebben de veiling wereldwijd uitgezet. Er is een flin ke respons", stelt commercieel directeur Frank Adam van Troostwijk Auctions tevreden vast. De koper die wil weten welk vlees hij precies in de kuip heeft, kon gisteren (na aanmelding) op het Thermphos-terrein terecht. De kijkdag trok ruim driehonderd mensen. Herman de Rechter (enginee ring) en Ron Ocké (technisch onderhoud) van de Terneuzense producent van vlamvertragers ICL-IP neuzen rond in het centrale magazijn. Ze zoeken ma chine-onderdelen. Ja, ze hebben goede 'spareparts' gevonden. „Alleen moet je een bundel kopen. Dan krijg je er vijftien dingen bij die je niet nodig hebt." De twee staan te dubben bij een voor deze dag inge huurde frietkar, waar de kijkers hun lekkere trek kunnen bevredigen. Ze voelen zich niet helemaal op hun gemak. Het faillissement van Thermphos kostte tenslotte 450 vaste medewerkers en zo'n 120 inleen- krachten hun baan. En nu jagen zij hier op koopjes. „Tja, het voelt een beetje cru om op dit terrein rond te lopen. Al die mensen die naar huis zijn gestuurd. Daar denk je toch aan. Het voelt ongemakkelijk." Dat soort gevoelens van piëteit is anderen vreemd. Metaalhandelaren uit Nederland, België en zelfs En geland kammen de kavels systematisch uit. Ze schui felen - een Belgische senior zelfs met rollator - langs buizen, opslagtanks, traanplaten en een enkele ton nen zware stalen slagpot. Hoeveel de veiling zal op leveren, durft Frank Adam van Troostwijk niet te voorspellen. Als het meezit, enkele tonnen. De inkomsten van de veiling worden toegevoegd aan de boedelopbrengst. Verschillende dochterbe drijven van het wereldwijd opererende Thermphos zijn inmiddels verkocht. Inmiddels is rond de 40 miljoen euro in kas. De totale schoonmaak van het terrein en fabriekinstallaties vergt naar schatting 70 tot 100 miljoen euro. Overheden en havenbedrijf Zeeland Seaports bekvechten nog over wie dat mon sterbedrag moet betalen en hoeveel dan wel. De pro vincie en het havenbedrijf werken inmiddels aan een beheersscenario: laat de boel de boel, sluit mi lieurisico's uit en beveilig het terrein. Dat kost min der, in eerste instantie zo'n tien miljoen euro. Overi gens wordt in de toekomst nog andere delen van Thermphos geveild. Zo kunnen de fabrieken nu niet worden ontmanteld, omdat er nog een grote hoe veelheid fosforhoudende sludge in zit. De fosfor is nog zo'n 700.000 euro waard. Het grote probleem is hoe die te winnen. Daarvoor zou opnieuw een fa- brieksstraat in bedrijf moeten worden genomen. BE 'Het voelt cru om hier rond te lopen' door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46