Verjaarde zaken spelen rol bij eis Middelburg Geld WMO naar fietspad in Yerseke Kennisgeving Kernenergiewet 22 SCHOUWEN-DUIVELAND Op 2 januari troffen ze elkaar voor het eerst, de negentig collega's van de Regionale Uitvoerings Dienst. TERNEUZEN - Een speciale 'drup pel' om het kantoor in te kunnen, een parkeerkaart, een iPad, smart- phone, een laptop en een kluisje om alle spullen in op te bergen. Alles was nieuw, die eerste dagen. De werkplek op twee etages van het stadskantoor in Terneuzen was zelfs gloednieuw, helemaal opnieuw aangekleed en ingericht na een brand in de soepautomaat. De RUD Zeeland voert sinds 2 ja nuari het leeuwendeel van de mi lieu- en veiligheidstaken uit voor de Zeeuwse gemeenten, water schap Scheldestromen en de pro vincie Zeeland. Van grote bedrij ven tot de bakker op de hoek, ze hebben allemaal met de RUD te maken. Net als pomphouders, vuurwerkverkopers en exploitan ten van zwembaden. Voorzitter Willem Ginjaar van het samenwerkingsverband (dage lijks bestuurder van het water schap): „We streven naar een zo optimaal mogelijke aanpak van vergunningen en het toezicht en de controle op de naleving ervan. Met onze nieuwe organisatie pro beren we in goede samenwerking met de Zeeuwse bedrijven en in stellingen te zorgen voor een schoon en veilig Zeeland." Ginjaar is er vanaf het prille begin, bij geweest, toen de dames en he- We hebben elke maandag vergaderd over cijfers, mensen en dat soort zaken ren bestuurders het met elkaar eens moesten worden over de op zet van de dienst. Een langdurig proces. „We hebben maanden lang elke maandagochtend verga derd over cijfers, mensen en dat soort zaken. Dat leidde vorig jaar tot een bedrijfsplan en in septem ber tot de benoeming van de di recteur." Anton van Leeuwen was vanaf 2011 directeur van de Rotter damse deelgemeente IJsselmonde en voordien ook verantwoordelijk voor de organisatieopbouw van Veiligheidsregio Rotterdam-Rijn mond. „Het op de rails zetten van een compleet nieuwe organisatie is een bijzonder karwei. Er was geld, de mensen waren er en we hadden een kantoor. Maar verder was het vanaf het begin improvi seren, op alle fronten. De mensen hebben zich heel flexibel opge steld, zelf voor allerlei dingen op lossingen gezocht. Ik denk dat we het rond de zomer grotendeels voor elkaar hebben." Ginjaar stelt vast dat het vertrou wen van de gemeenten, provincie en waterschap in de nieuwe dienst nog fragiel is. „Maar dat komt wel goed. Ik hoor ook geen klachten meer over de reistijden en de tunnel en dergelijke." De man die in 2008 terechtstond voor een serie misdrijven.- ver krachting, aanranding, bedreiging en stalking - is dezelfde man die de gemeente wilde weren. Wilde, omdat het verzoek is afgewezen. De rechter vond het buitenpropor tioneel. De strafrechtbank veroor deelde hem eind 2008 tot een straf van twee jaar en tbs met dwangverpleging. In hoger be roep, na cassatie, bleef daar alleen een celstraf van zestien maanden van over voor mishandeling, stal king en aanstootgevend gedrag. Ondanks die betrekkelijk lichte straf drong burgemeester Harald Bergmann toch aan op het vesti ging- en betredingsverbod van Middelburg. Advocate Fébe Schoolderman noemde dat een grove aantasting van zijn grond rechten. Uit het vonnis van de kortgedingrechter blijkt echter dat het voor de 57-jarige geen principiële zaak is om in Middel burg te wonen. Hij is bereid om voor het bedrag 'van één ton' af te zien van verhuizing. Bergmann er kende direct na afloop van het kort geding dat zijn verzoek tot en een vestigingsverbod en een betredingsverbod zeer vergaand zijn. Een nadere toelichting wilde hij niet geven omdat de zaak toen nog onder de rechter was. Mo menteel wil de gemeente ook nog geen enkele toelichting geven om dat het vonnis nog bestudeerd wordt en de kans bestaat dat de burgemeester in appel gaat. Maar na het lezen van de vele vonnis sen die over de man zijn gepubli ceerd, wordt wel inzichtelijk waar om de gemeente om die verbo den heeft gevraagd. De man wordt door justitie namelijk in verband gebracht met een aantal gewelddadige verkrachtingszaken in het Zeeuwse die in de jaren tachtig en negentig voor veel op schudding zorgden. Hij is echter niet voor die zaken veroordeeld omdat ze in 2008 al verjaard wa ren of het bewijs niet rond was te krijgen. Maar tijdens het proces te gen de man werd er wel naar ver wezen. Om die reden zei destijds ook officier van justitie Overmeer dat de maatschappij tegen deze man .beschermd moet worden. Uitbreiding HABOG, wijziging locatie VOG2 en revisie Kernenergiewetvergunning COVRA Al deze projecten hebben een op vallende overeenkomst. Om de fi nanciering rond te krijgen, wil het college van burgemeester en wethouders een greep doen uit het WMO-budget. Waar de ge meente op allerlei vlakken moet bezuinigen, laat het potje geld waarmee in 2013 de wet maat schappelijke ondersteuning moest worden uitgevoerd name lijk een overschot van dik een half miljoen euro zien. Verantwoordelijk wethouder Dieuwke Louwrink (PvdA): „Het Rijk draagt steeds meer taken over aan de gemeente. Wij zijn al langer bezig te kijken hoe het goedkoper kan. In keukentafelge sprekken bespreken we eerst wat mensen op eigen kracht kunnen regelen." Dat beleid heeft zijn vruchten afgeworpen, betoogt Louwrink. Volgens haar is het verantwoord om een deel van het overschot uit het WMO-budget te gebruiken voor andere projecten. „Het WMO-beleid kent negen presta- tievelden. Mensen denken vaak aan de huishoudelijke hulp. Maar ook jeugd, verslavingszorg en leef baarheid vallen er onder." Omdat het fietspad langs de Ol- zendedijk en de Koksedijk vooral gebruikt wordt door leerlingen van het Calvijn College, komt dit de jeugd ten goede, zo is de rede nering. Van de 100.000 euro die de gemeente aan het pad betaalt, komt 20.000 uit de WMO. Bij de andere projecten verwijst de gemeente vooral naar prestatie- veld 'het bevorderen van deelna me aan maatschappelijk verkeer' voor mensen met een beperking. Zo wordt met de langgekoesterde wensen voor de herinrichting van de Markt in Kruiningen het plein tegelijk rolstoeltoegankelijk ge maakt, goed voor een bijdrage van 50.000 euro uit de WMO-pot. Ook de bushalte Westelijke Paral lelweg in Krabbendijke (15.000 eu ro uit de WMO-pot) is straks te gebruiken door mindervaliden, evenals een oud sanitairgebouw op de haven in Yerseke dat omge bouwd wordt tot openbaar toilet (5000 euro). Overigens moet de gemeenteraad zich ook nog uit spreken over de bekostiging van deze projecten. Voorzitter John Jansen van de WMO-raad in Reimerswaal noemt de argumentatie 'verge zocht'. „Een bushalte waar min dervaliden gebruik van maken is misschien nog een beetje te prui men, maar ik ben het er eigenlijk niet mee eens dat het WMO-geld ook wordt gebruikt voor de aan leg van een fietspad." Hij stelt de zaak aan de orde in de vergadering van de WMO-raad. Op naar een schoon en veilig Zeeland door Wout Bareman Willem Ginjaar door Emile Calon MIDDELBURG - Het gaat om het be schermen van de maatschappij, zo zei officier van justitie Marleen Overmeer eind 2008. Bijna exact diezelfde woorden gebruikte raads man Rikkert Hoekstra twaalf dagen geleden toen hij namens de ge meente Middelburg aan de kortge dingrechter vroeg om een man een vestigingsverbod op te leggen. Middelburg wil een man die in verband gebracht met een aantal verkrachtingen niet in gemeente hebben. Ministerie van Economische Zaken Vanaf 6 maart 2014 tot en met 16 april 2014 liggen ter inzage de vergunningaanvraag en het milieueffectrapport (MER) van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval N.V. (COVRA) te Nieuwdorp (gemeente Borsele) in verband met uitbreiding van het Hoog radioactief Alval Behandelings- en Opslag Gebouw (HABOG), wijziging van de locatie van het tweede opslaggebouw voor verarmd uranium (VOG2) en revisie van de Kernenergiewet vergunning. Inspraak volgt op een later moment in de procedure. Achtergrond aanvraag en MER COVRA is als Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval verantwoordelijk voor de centrale verzameling, verwerking en opslag van radioactief afval dat in Nederland ontstaat. COVRA beschikt voor deze activiteiten over een vergunning op grond van de Kernenergiewet. In verband met het aanbod van warmteproducerend hoog radioactief afval né 2015 is COVRA voornemens het HABOG uit te breiden met twee opslagcompartimenten. Met het oog op een efficiëntere indeling van het terrein vraagt de COVRA om de locatie van het reeds vergunde VOG2 te wijzigen. Tegelijkertijd vraagt COVRA om een revisie van de huidige vergunning op grond van de Kernenergiewet. Voor deze wijzigingen is onder meer vergunning nodig op grond van de artikelen 15, onder a en b, en 29 van de Kernenergiewet (Kew). Ten behoeve van de besluit vorming over de vergunningaanvraag is door COVRA een MER opgesteld. De Minister van Economische Zaken is bevoegd om op deze aanvraag te beslissen. Procedure Op 9 december 2013 is van COVRA een vergunning aanvraag op grond van de Kernenergiewet, inclusief een MER, ontvangen. De vergunningaanvraag is op verzoek van het bevoegd gezag op 13 februari 2014 door COVRA aangevuld. Voor de behandeling van het MER wordt de procedure doorlopen conform artikel 17, eerste lid, Kew en artikel 13.2 Wet milieubeheer, in die zin dat van de aanvraag en het MER openbaar wordt kennisgegeven en dat beide ter inzage worden gelegd. Op dit moment is het alleen mogelijk om de aanvraag en het MER in te zien. Voor de beslissing op de vergunningaanvraag zal de uniforme openbare voorbereidingsprocedure op grond van afdeling 3.4 van de Algemene wet bestuursrecht worden doorlopen. In het kader van deze procedure zal inspraak mogelijk zijn op de aanvraag, het MER en de ontwerpbeschikking. Daarvan zal te zijner tijd op een vergelijkbare wijze worden kennisgegeven. Waar kunt u aanvraag en MER inzien? De vergunningaanvraag ligt vanaf 6 maart 2014 gedurende 6 weken ter inzage op de volgende plaatsen: - Servicecentrum Ministerie van Economische Zaken, Bezuidenhoutseweg 73 te Den Haag. Het Servicecentrum is geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 16.30 uur. Bij toegang tot het Ministerie is identificatie verplicht. - Gemeentehuis Borsele, Stenevate 10 te Heinkenszand. Openingstijden van maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 12.30 uur. Aanvraag en MER zijn ook beschikbaar via www.rijksoverheid.nl/vergunningaanvragen- kernenergiewet. Waar vindt u meer informatie? Heeft u na het bezoeken van de website nog vragen over de stukken of de procedure? Dan kunt u op werkdagen van 10.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur bellen met het Tnspraakpunt Kernenergiewet vergunningen', telefoon 070 - 379 89 80 of per e-mail: Postbus.aanvraagCOVRA@minez.nl onder vermelding van 'Aanvraag COVRA'. door Joeri Wisse KRUININGEN - Goed nieuws voor de burgers van Reimerswaal: nog dit jaar begint de herinrichting van de Markt in Kruiningen, krijgt Yerseke een openbaar toilet op de Wil- lem-Alexanderhaven, wordt de bus halte bij het Calvijn College in Krab- bendijke veiliger gemaakt en komt er een vrijliggend fietspad op de fietsroute Yerseke-Krabbendijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44