iifóurnaal BUITEN 7 De eenden zijn in bruidstooi. Nu de broedtijd weer aanbreekt hebben de vogels -sommige al heel lang- hun zogenaamde eclipskleed geruild en vooral de woerden zien er schitterend uit. Zo ook die twee brildui- kertjes die niet ver van de dijk, ter hoogte van Kattendijke op de Oos- terschelde dobberden. Ze vielen op door hun sierlijke bewegingen en met de kijker was prachtig het prille begin van de balts te volgen. Het mannetje spatte met kleine snavelbewegingen wat waterdruppels om hoog en het eendje reageerde door met gestrekte nek en de snavel recht naar boven de uitsloverij van het mannetje te volgen. door Chiel Jacobusse HET ZEEUWSE LANDSCHAP m Hoewel ze hun elegante baltsspel op de Oosterschelde laten zien is het zeer onwaarschijnlijk dat de ze kleine eendjes hier gaan broe den. Ze trekken naar het hoge noorden om daar in bosachtige omgeving in een holle boom hun.nest te maken. De avances die wij te zien krijgen zijn niet meer dan een voorspel. In schril contrast met de subtiele en elegante be wegingen van de brilduikertjes staan de territo rium gevechten van de bergeenden. Die hebben net zo goed met de aankomende broedtijd te ma ken. In de broedtijd is de bergeend een agressie ve en territoriale eenling die geen enkele soort genoot in zijn omgeving duldt. Maar daar blijft het niet bij: ook andere witte of bontgekleurde vogels worden met veel bombarie uit het territo rium verwijderd. Zo ontstaan er dikwijls hevige gevechten waar soms wel zes of meer exempla ren bij betrokken zijn. De gevechten zien er heel woest uit, maar uiteindelijk vallen er zel den of nooit serieuze gewonden. Zijn de vogels eenmaal gesetteld dan kiezen ze een verlaten ko nijnenhol of een andere goed verborgen plek om daar de eieren te leggen. De woerden van slobeenden lijken qua kleur schakering wel wat op bergeenden maar hun ac tiviteiten om een territorium te veroveren verlo pen heel wat vreedzamer. De woerden cirkelen -al of niet gadegeslagen door een eendje, al zwemmend wat om elkaar heen en meestal wordt het voor de toeschouwer niet duidelijk wie van de twee het meeste indruk maakt. Dat zie je pas als de uitverkorene er met het eendje vandoor gaat, waarbij de andere woerd het nakij ken heeft. De wilde eenden zitten allemaal in pa ren in de polder. Momenteel vliegt zo'n eenden- paar luid kwakend op als er iemand nadert en dat is een teken dat hun territorium al vastligt. Het kan ook zijn dat er al een nest met één of meer eieren ligt, want het broeden van het vrouwtje begint pas als het legsel van meestal^ tien tot twaalf eieren, voltooid is. Dat zorgt er voor dat alle pullen (kuikens) gelijktijdig uit het ei komen, en dat moet ook wel, want eenden zijn rasechte nestvlieders die al na enkele ure het nest verlaten en er maastal niet meer op te rugkeren. Ook de balts van de wilde eend is een sierlijk ge beuren maar zodra de eendjes aan het broeden zijn is het met de hoffelijke élégance gedaan. De woerden zitten in de omgeving van het nest om daar te waken tegen indringers. Als er iemand nadert laten ze een zacht maar aanhoudend gek waak horen. Voor het eendje het sein om zich gedeisd te houden. Het ziet er allemaal heel lief lijk en vreedzaam uit, totdat een vrouwtje zich op haar eentje tussen de wakende woerden waagt. Die vliegen haar massaal achterna en als het vrouwtje landt op een onveilige plek dan vol-*" gen er weinig verheffende taferelen, die je in menselijke terminologie niet anders dan een brutale groepsverkrachting kunt noemen. Daar bij kan zo'n eendje zelfs het leven laten. Als de partner van het eendje in de buurt is weet die zijn concurrenten meestal wel snel te verjagen en komt het eendje met de schrik vrij. Als de rust eenmaal is weergekeerd staan alle woerden weer op wacht alsof er niets gebeurd is. Waakza me mannen die alert zijn op verstoring van hun broedende dames... WOENSDAG 5 MAART 2014 i. Om elkaar heen cirkelende woerden van de slobeend. Baltstijd van de eenden Een vrouwtje brilduiker. foto's Chiel Jacobusse Bergeenden in een territoriumgevecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39