BUITEN 5 groen leven In het natuurgebied Smitsschorre bij Axel leiden kronkelpaadjes tussen bo men naar een beschutte, cirkelvormige open plek. Omsloten door hoge struiken zal het er vanaf het voorjaar goed toeven zijn. „Ruim vier hectare is ons ter beschikking gesteld door Staatsbosbeheer", vertelt Nan cy van Leeuwen (35), moeder van een peu ter en een kleuter. „Het doel van het Na- tuurspeelbos is om kinderen in contact te brengen met de natuur." „We noemen het een speelaanleiding", lacht Karin Thoen (45), moeder van twee schoolgaande kinde ren. „Mijn dochter vroeg toen we er inder tijd mee begonnen: 'Hebben we hier dan ergens een bos?', waaruit ik concludeerde dat ik iets verkeerd had gedaan." Ze maken deel uit van een groep vijftien enthousiaste vrouwen die al tweeënhalf jaar bezig is met het omvormen van de ver stilde plek, waar een kikkerpoel als verge ten kunstwerk vegeteerde. De plannen wer den vooral ambitieus genoemd: de kabel baan, het houten klimrek met touwlad ders, de fietscrossbaan tussen de boom- stammenroute, de betonnen rioolbuizen door kleine grasheuvels heen. En de voor bereidingen, vergaderingen en het werven van sponsors, duurden langer dari het con creet bewerken van het terrein, terwijl ze ook daar nog voor verrassingen kwamen te staan: „Eerst moest de vijver leeg voordat die kon worden gedempt", vertelt Thoen. „Je kunt geen natuurspeelplaats creëren als je geen rekening houdt met de natuur, dus hebben we met kinderen van vier basis scholen de kikkers opgevist en overgezet. Vervolgens lag alles een tijdje stil vanwege het broedseizoen. En weer wat later had den we een fontein, omdat er tijdens graaf werkzaamheden een waterleiding was ge raakt." Van Leeuwen: „Maar het is ons ge lukt! Jeugd en ouderen kunnen elkaar hier ontmoeten." Het kwalitatief goede en ook mooie speelgebied heeft een lieve duit ge kost. Met veel tijd, energie, vereende krach ten, gebundelde kwaliteiten, doorzettings vermogen en allerlei acties zoals een spon sorloop, een hoge hakkenrace, een benefiet avond en een kerstbomenverkoop kregen de moeders een fors bedrag bij elkaar. Het Landelijk Uitvoeringsplan Provincie (LUP) droeg 15.000 euro bij, Groen Dichterbij hielp hen verder, en de gewonnen Zeeuw se 'Kern met Pit'- trofee leverde ook nog eens 1500 euro op. Scherp onderhandelen met leveranciers en zelf ook klussen aan pakken, hielden de uitgaven binnen het budget van 67.000 euro. En organisatorisch schaarden ze zich onder Stichting Axel Outdoor. Nu dingen ze zelfs mee naar de ti tel 'Beste Kern met Pit' van Nederland. De nationale prijsuitreiking is op 29 maart. Ze werken hard aan de presentatie voor die dag. Intussen genieten ze van de afronden de fase: de bulldozer die de ingeklonken aarde en het platgetreden gras omwoelt, en het valzand dat onder het houten klimrek wordt gestort. „Eerst kwam ik hier wel eens met mooi weer om met mijn kinderen te picknicken. Dan waren we de enigen", vertelt Peggy Slock (37). „Als je nu aankomt, hoor je de stemmen al van verre." Want hoewel de of ficiële en feestelijke opening van Natuur- speelbos Axel pas op 2e paasdag plaats vindt, weten de kinderen het al te vinden. WOENSDAG 5 MAART 2014 door Jacoline Vlaander Stemmen op Natuurspeelbos Axel: www.kernmetpit.nl/editie+2013/172152.aspx. Meer informatie: www.faceook.com/Natuurspeelbos.Axel De haven van Ellewoutsdijk. foto's Jacoline Vlaander Arjen Nieuwenhuijse (16), Richard Rietveld (17) en Nick Hannewijk (16), drie HAVO-leerlingen van het Goese Technasium,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37