Een vrijgespeelde plek in het bos van Axel I i 1 I I 4 BUITEN Nütuurspeelb duurzame dorpen deThijs Kramerlezing EP Een sluis moest er komen. Met een turbine in de woelkelder. Die zou energie opwekken en het hele dorp van stroom voorzien. Weer eens wat anders dan windmolens. En als ze dan toch bezig waren: ook een restaurant. Met een groot terras. Wat cafeetjes. Als het aan de jeugd lag, werd Ellewoutsdijk 'the place to be'. Het is fris in het ver laten haventje aan de rand van de Westerschelde. Wind wakkert aan. Het donkere water klotst om de meerpalen. Vissersbootjes schui ven onrustig in de boxen, en het gekwaak van verontruste eenden die wat verbolgen over de drijven de steigers schommelen, accentu eert de stilte. Ze liepen hier regelmatig rond, Ar jen Nieuwenhuijse (16), Richard Rietveld (17) en Nick Hannewijk (16), drie HAVO-leerlingen van het Goese Technasium, in de maanden dat ze samen tijdens hun keuzevak 'onderzoek ont werpen' voor Ellewoutsdijk een duurzaam, origineel en praktisch uitvoerbaar project mochten ver zinnen. Met het hun toegewezen thema 'water' konden ze - onge acht de kosten van de uitvoering - aan de slag. „We hebben een sluis met een energieopwekkende waterturbine in de woelkelder bedacht", vertelt Nieuwenhuijse. „En de demografi sche -en economische ontwikke lingen van het dorp met slechts 400 inwoners erbij betrokken." En Rietveld wijst: „Het is hier maximaal 2,5 meter diep. Alleen bij hoog water kunnen er boten in- en uitvaren." Hij vindt het haventje onaantrek kelijk, maar ziet er een uitdaging in om bij het oude aan te sluiten, zegt hij, en om dat te verfraaien: „Dit hoeft niet weg - maar kan wel anders. We wilden het gron dig aanpakken." „Ellewoutsdijk zou duurzamer worden. En aantrekkelijker voor toeristen en jonge gezinnen", zegt Hannewijk. Hij ziet een helder verband tussen alternatieve ener gieopwekking en deze aanzuigen de werking van mensen en voor zieningen, vooral omdat er dan iets te beleven zou zijn: „Een res taurant, groot terras, cafeetjes - ruimte genoeg. Dat is niet alleen voor de jachthaven leuk, maar ook aantrekkelijk voor het dorpje." „Die jonge gasten denken inder daad onbevangen en verfrissend", zegt directeur ingenieur Joost Schuijs (56), van Traas en Ovaa In fra B.V. „En het is helemaal niet zo gek." Hij vertelt hoe het be stuur van'de Stichting Land van Borsele graag input van jongeren wil met het oog op de leefbaar heid van de toekomst. De samen werking met het technasium is een succes: „Het is een onderwijs vorm voor vwo en havo met voor namelijk bètavakken. Naast de re guliere lessen zijn er extra uren met elektrotechniek, mechanica en infrastructuur. Leerlingen ma ken er kennis met de verschillen de richtingen en het werkveld, omdat de daaraan gekoppelde praktijkopdracht meestal door een zelfstandig ondernemer wordt uitgezet." Schuijs is er al een paar jaar aan verbonden. Hij heeft onderzoeken genoeg en geniet ervan: „Het is een levendige manier om jonge ren met vraagstellingen en oplos singen te laten stoeien. Hopelijk vinden ze het inspirerend; dan ko men ze later vast terecht bij inge nieurs- en architectenbureaus of aannemersbedrijven. Hij begeleidde ook Nieuwen huijse, Rietveld en Hannewijk: „In het ontwerp moesten ze reke ning houden met overtollig zand en het gemaal dat via de haven in zee uitkomt; als de sluisdeuren dicht zijn zou alles overstromen. Dus kwamen we tussentijds bij el kaar, en vroeg ik: 'Hoe staan jullie ervoor? Waar lopen jullie tegen aan?' Vervolgens gingen ze weer aan de slag, maakten een bouwte kening of maquette. Uiteindelijk presenteerden ze het uitgewerkte idee in de Openbare Bibliotheek van Middelburg op de Dag van de Duurzaamheid in 2012." „Omdat we gewonnen hadden", licht Nieuwenhuijse toe. „We zijn twee maanden lang zo'n vijf uur per week bezig geweest." Hij kijkt naar het water, 's Zomers zwemt hij hier vaak: „Iedereen komt hier naartoe. Dan duiken we van de steiger." Nu staan ze langs de kant te kleumen. Het project lijkt al weer lang geleden, vinden ze. Al wel meer dan een jaar. Een specialist rekende de bijzon dere sluis na. Het bleek origineel en praktisch uitvoerbaar, maar hoewel kleinschalige energieop wekking en -voorzieningen steeds belangrijker worden, was de infra structuur iets te omvangrijk om rendabel te zijn. „Bij grote zeeslui zen kan het wel", grijnst Rietveld. Daar zijn ze trots op. „Het gaat uiteindelijk altijd om geld", zegt Hannewijk berustend. En dan, met een lachje: „Mis schien toch maar patent aanvra gen; een sluis met een turbine die energie opwekt - die is er nog niet in Nederland." EF Het doel van het Natuurspeelbos is om kinderen in contact te brengen met de natuur. zmM De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) en het provinciale onderzoeksinstituut SCOOP organiseren op vrijdag 21 maart de Thijs Kramerlezing. De lezing is vernoemd naar Thijs Kramer (1955-2006), die zich in organisaties en provinciebestuur voor natuurbelangen inzette. Omgevingspsycholoog Agnes van den Berg van de Universiteit Groningen neemt deze keer de lezing voor haar rekening, ze vertelt waarom natuur voor iedereen van belang is. Aanvang 13.30 uur in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. Informatie: www.dethijskramerlezing.nl In de serie groen leven wordt in aanloop naar de lezing elke woensdag aandacht besteed aan natuur dichtbij. De haven van Ellewoutsdijk wacht op woeliger tijden door Jacoline Vlaander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36