ZEELAND Voetbal Zeehond jaagt op duikers Pinautomaat in Hoek geramd almanak 24 en 25 Greenpeace waarschuwt in rapport voor veiligheids- en economische risico's van langer openhouden Borssele. Theo Janssen stopt ermee Inventaris Thermphos onder de hamer BORSSELE - Het langer openhou den van oude kerncentrales zoals die in Borssele maakt het risico van calamiteiten groter, omdat de ervaring met kernreactoren waar van de levensduur wordt ver lengd, beperkt is. Dat stelt Greenpeace in een rap port over verouderde Europese kerncentrales. Aan het rapport dat de milieuorganisatie vandaag uitbrengt, hebben volgens Green peace onafhankelijke wetenschap pers meegewerkt. Minister Kamp van Economische Zaken paste vorig jaar de vergun ning van de in 1973 opgeleverde kerncentrale bij Borssele aan, zo dat die tot 2034 kan blijven produ ceren. De minister heeft in de aan gepaste vergunning bepaald dat de kerncentrale moet voldoen aan een geactualiseerd veiligheidsrap port voor een ontwerpbedrijfs- duur van 60 jaar. Daarmee zegt de minister dat de centrale tech nisch gezien nog 20 jaar veilig mee kan. Volgens Greenpeace, de Zeeuwse Milieufederatie en Laka heeft Kamp de vergunning aange past op basis van 'flinterdunne veiligheidsgaranties'. Hun beroep bij de Raad van State haalde niks uit. De rechter toetste of de aange paste vergunning voor Borssele klopt. Dat bleek het geval. Greenpeace blijft echter vechten tegen het feit dat veel kerncentra les langer worden opengehouden dan was bedoeld. De veiligheidsri sico's worden met de jaren groter, stelt ze. „De beperkte ervaring met kerncentrales ouder dan 47 jaar laat zien dat het aantal ge plande onderhoudsstops toe neemt. Die stops verhogen de druk op het systeem, omdat het reactorvat grote temperatuur- en drukverschillen slecht kan verdra gen", staat in het rapport. Greenpeace beweert dat het in de benen houden van afgeschreven kerncentrales ook economisch ris kant is. Het vergt peperdure veilig heidsverbeteringen. Greenpeace betwijfelt of met de huidige, zeer lage elektriciteitsprijzen zulke in vesteringen rendabel zijn. Vol gens energiebedrijf Delta, grootaandeelhouder van EPZ, draait de kerncentrale echter min stens quitte. Daarnaast zijn kern centrales onderverzekerd, meestal draait de maatschappij op voor nu cleaire rampen, concludeert de mi lieuorganisatie. Na Fukushima is de aansprakelijkheid voor EPZ, de exploitant van de kerncentrale in Borssele, verhoogd naar 1,2 mil jard euro. De kosten na de lekka ges in Fukushima lopen echter in de honderden miljarden. RUW SPELLETJE HOEK - Voor de tweede keer in kor te tijd is een ramkraak gepleegd op de Rabobank-geldautomaat bij de kerk van Hoek. De automaat raakte licht beschadigd. Er is geen geld buitgemaakt. De ramkraak werd dinsdag rond 3.30 uur plaats uitgevoerd met een auto. Getuigen zagen vier mannen met bivakmutsen bij de automaat lopen. Ze vluchtten daarna in hun auto. In de nacht van 30 op 31 oktober 2013 was de flappentap in Hoek ook al doelwit van een ramkraak. De schade was toen groot, waarna extra veiligheidsmaatregelen zijn genomen. Amateurvoetballers wordt wel eens verweten dat ze te veel naar de tele visie hebben gekeken. Dan praten ze a la een eredivisietrainer over 'te veel achteruit lopen', 'vergeten te voetballen' en 'van de eigen kracht uitgaan'. Dat televisiebeelden echter ook invloed hebben op supporters, werd die januarimiddag in 's-Gra- venpolder bewezen. Een moeder liep daar met haar achtjarige zoontje over de dijk langs het voetbalveld. Op den duur hield het kereltje halt en keek naar het voetbalveld waar de plaatselijke vierdeklasser op het punt stond te af te trappen. „Waar om sta je stil?", vroeg de moeder. Het zoontje: „Ik wacht tot ze het Wilhelmus gaan zingen." WOENSDAG 5 maart 2014 kerncentrale groeien' 'Risico's door Frank Balkenende BERGEN OP ZOOM - De Bergse Diepsluis heeft deze da gen een ongewone attractie. Al een aantal weken zwemt in het Oosterscheldewater een zeehond rond. Alex Swage- makers: „Ik kom hier al mijn hele leven, laat altijd mijn hond uit, maar ik heb hier nog nooit zeehonden gezien." Volgens Swagemakers is er geen sprake van meerdere zeehonden, maar is het een en dezelfde die elke keer weer opduikt, bij voorkeur op de duikerstrap aan het be gin van de Oesterdam. „Duikers zeggen dat het dier naar hen toekomt om met hen te spelen. Hij is absoluut niet bang." Niet alle duikers zijn daar van gediend. „Die dui kers zwemmen onder water, waar het vaak aardedonker is, en dan duikt die zeehond ineens naast hen op. Ze schrikken zich elke keer rot. Het dier zwemt ook niet weg, maar komt naar hen toe en begint te bijten. Niet hard, niet tot bloedens toe, maar het bijt wel stukken uit hun pak. Ook bijt het in hun apparatuur of pakt de duik bril beet en begint er dan aan te trekken. Ik heb al ver schillende duikers gesproken die niet meer het water in gaan, omdat ze last hebben van het dier. Het speelt ge woon, maar wel een beetje agressief." Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is het niet ongewoon om zeehonden te zien in de Oosterschelde. foto Alex Swagemakers Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17