8 BUITENLAND OSCARS Uitgelaten regisseur Steve McQueen geeft Oscaruitreiking een Nederlands tintje. LOS ANCELES - Gastvrouw Ellen DeGeneres zette de toon wat pro vocerend ten overstaan van tout Hollywood: „Mogelijkheid één: 12 Years a slave wint de prijs voor de beste film. Mogelijkheid twee: jullie zijn allemaal racisten." Het werd mogelijkheid één en daarmee kwam er erkenning van de filmindustrie voor 12 Years a sla ve. Het hartverscheurende, waar gebeurde drama vertelt over Solo mon Northup, een hoogopgelei de, vioolspelende, 'vrije', zwarte Amerikaanse man die in 1840 wordt ontvoerd en twaalf jaar als slaaf moet werken voor een sadis tische plantage-eigenaar. 12 Years heeft een Nederlands tint je: de door adrenaline over het po dium stuiterende Britse regisseur Steve McQueen woont in Amster dam en is getrouwd met Bianca Stigter, een Nederlandse filmjour naliste. Zij was het die hem de vergeten memoires van Northup aandroeg. Aan zijn vreugdespron gen op het podium - na de be kendmaking door Will Smith - was het niet echt zichtbaar, maar backstage beweerde de winnaar dat hij tijdens de voor hem onge twijfeld zenuwslopende ceremo nie 'as cool as a cucumber' was ge weest. „Maar", zo excuseerde Mc Queen zich vervolgens bijna, „dit is een van die momenten in je le ven die misschien nooit meer ge beuren. Je maakt dit mee, je bent er, het zal zich misschien nooit herhalen. Dan nemen de emoties het over." Niet alleen het feit dat zijn film was bekroond, was bijzonder, al dus de regisseur. Ook de context. Sinds de klassieker Gejaagd door de wind Gone with the Wind), die dateert van voor de Tweede We reldoorlog, had geen film over het voor veel Amerikanen nog pijnlij ke onderwerp een Oscar gewon nen. Zelfs Steven Spielberg lukte dat niet. The Color Purple (1985) over het slavenmeisje Celie was genomineerd voor elf Oscars, maar kreeg er niet een. Daarna kwam Amistad (1997) over het waargebeurde verhaal van de op stand van de Afrikanen in 1839 op het slavenschip Amistad. Die film kreeg ook veel nominaties, maar won niets. Deze Oscar voor zijn verhaal was het 'bewijs' dat de tij den waren veranderd, aldus Mc Queen. „Het is een mijlpaal die aangeeft hoe we nu op die tijd te rugkijken. Figuren die op de ach tergrond bleven, staan nu op de voorgrond. Hun leven en hun ge schiedenis krijgen meer dan ooit erkenning. Het publiek is ook klaar voor dit verhaal. Vroeger was het tamelijk pijnlijk dit te zien. Nu willen mensen die ge schiedenis zien." Afstammelingen van de in 1863 overleden Solomon Northup be dankten McQueen al eerder dat hij het verhaal wilde vertellen. Evelyn Jackson (64) prees de regis seur, omdat hij het verhaal onder de aandacht van een nieuw pu- De film maakt meer liefde dan haat los, ook al is hij moeilijk om te zien bliek had gebracht door het te ver filmen. „De film maakt meer lief de dan haat los, ook al is hij moei lijk om te zien." McQueen zei op het podium dat 'iedereen het verdient niet alleen te overleven, maar ook te leven'. „Dat is de belangrijkste nalaten schap van Solomon Northup." Het slavenverhaal versloeg de ruimtefilm Gravity in de strijd om de belangrijkste filmprijs. Wat betreft inkomsten zal het met zeven prijzen bekroonde Gra vity daar niet wakker van liggen. 12 Years a slave - geproduceerd door Brad Pitt - bracht wereld wijd een kleine 40 miljoen euro op. De 3D-ruimtefilm met Sandra Bullock daverde al over de grens van een half miljard euro. Ellen DeGeneres, die vrolijk door de ceremonie dartelde, schreef tussen de bedrijven door geschie denis met een gelukte poging een selfie recordstatus te geven. Daar voor fotografeerde ze zichzelf met onder meer Meryl Streep, die voor de achttiende keer was geno mineerd voor een Oscar. De 'selfietweet' van DeGeneres werd in korte tijd meer dan een mil joen keer geretweet en verpulver de zo de beroemde seljie van de Amerikaanse president Obama na diens herverkiezing. BELANGRIJKSTE WINNAARS Regisseur Steve McQueen steekt zijn gewonnen Oscar in de lucht Lupita Nyong'o (in blauwe jurk) kijkt lachend toe. Zij won een Oscar voor haar rol in 12 Years a slave, foto Robert Cauthier/HH Koel als een komkommer door Bob van Huët Evelyn Jackson, afstammeling Solomon Northup zie onze website/oscars Meer over de Oscaruitreiking Het slavenepos 12 Years a slave kreeg de Oscar voor beste film. Het drama van de Britse regisseur Steve McQueen versloeg in de be langrijkste categorie concurrent Gravity. Die sleepte wel de meeste beeldjes in de wacht: zeven stuks. 12 Years a slave won behalve bes te film, ook de prijzen voor beste scenario en beste vrouwelijke bij rol (actrice Lupita Nyong'o). Het waargebeurde drama Dallas Buyers Club won net als 12 Years a slave drie Oscars. Hoofdrolspeler Matthew McConaughey werd be kroond voor zijn rol als heterosek suele aidspatiënt. Jared Leto won de prijs voor beste bijrol voor zijn vertolking van een stervende transgender. De film kreeg ook de award voor beste make-up. Cate Blanchett won de Oscar voor beste actrice. Zij werd bekroond voor haar rol van manisch-depres- sieve rijke vrouw in Woody Aliens tragikomedie Blue Jasmine. Het beeldje voor beste regie ging naar Gravity-regisseur Alfonso Cuaron. Hij is de eerste regisseur van Latijns-Amerikaanse komaf die ooit een Oscar won. Als beste buitenlands film werd het Italiaanstalige drama La Gran de Bellezza gekozen. De beste animatiefilm werd de Dis- ney-film Frozen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8