Mogelijk nieuw proces na levenslange celstraf 6 BINNENLAND OVERVALLEN Geldtransporteur Brink's eist vandaag in de rechtbank dat ze personeel mag bewapenen. Ziekenhuizen geven geen sterftecijfers UTRECHT - Zware explosieven, au tomatische geweren en wildwest achtervolgingen. Als een geldde- pot van waardetransporteur Brink's wordt overvallen, gebeurt dat met grof geweld. Vorig jaar was het nog raak in Best. Daar bliezen overvallers een toegangs deur op. Op de vlucht schoten ze op agenten en bij de Belgische grens wisten ze te ontkomen. Vandaag staat Brink's in de recht bank. Niet om te zien welke straf fen de overvallers krijgen, maar om van de Nederlandse overheid te eisen dat medewerkers wapens mogen dragen. De geldtransporteur is het hele maal zat. Na gewelddadige over vallen op gelddepots, maar ook op transporten, wil Brink's het heft in eigen hand nemen. „Het is voor een buitenstaander bijna on geloofwaardig dat we dit werk in Nederland doen zónder wapens", zei hoofd beveiliging Sjouke de Graaf van Brink's vorig jaar. Al in mei vroeg het bedrijf aan mi nister Ivo Opstelten van Veilig heid en Justitie toestemming om wapens te dragen. Maar Opstelten weigert. Volgens hem ligt het geweldsmonopolie bij de overheid. Hij wil particulie re bewakers niet de mogelijkheid geven om - net als de politie - te mogen schieten. Brink's vindt dat belachelijk en wil daarom via de rechter alsnog een vergunning af dwingen. In het buitenland mogen geldlo- pers vaak wél wapens dragen, bij voorbeeld in België. In Frankrijk is het zelfs verplicht. Volgens Brink's richten buitenlandse cri minelen daarom hun vizier op Ne derland: hier hoeven ze op weinig tegenstand te rekenen. Toch mogen volgens de Neder landse wet alleen politie en leger wapens gebruiken. Maar van die regel wordt nu al afgeweken: zo wil het kabinet toestaan dat parti culiere, bewapende beveiligers vanaf volgend jaar koopvaardij schepen beschermen, in de strijd tegen piraterij. Als het bij de koop vaardij wel mag, zou het mis schien bij Brink's ook moeten kunnen. Nee, integendeel. Na de overval op het gelddepot in Best, in maart 2013, bleef het in Nederland rus tig. In 2011 werden twee geldde pots overvallen, in 2012 één. En als we kijken naar het aantal overvallen op geldlopers, zien we een spectaculaire daling. Geld auto's van Brink's en andere waar detransporteurs werden vorig jaar 'slechts' vier keer het doelwit van een overval. In 2012 waren er nog veertien overvallen. En in 2011 achttien. De daling komt mede door poli- tie-inzet. Sinds een paar jaar wor den speciale interventieteams op pad gestuurd. Dit zijn zwaarbewa pende en getrainde agenten die overvallers zo snel mogelijk kun nen oppakken. G4S, een andere grote geldtrans porteur in Nederland, zegt zich 'niet bezig te houden' met bewa- pening van personeel. Ook de brancheorganisatie voor de parti culiere veiligheidssector is alles behalve een voorstander van be wapening. „Dan dreigt een ge weldsspiraal", waarschuwt Laeti- tia Griffith, voorzitter van de Ne derlandse Veiligheidsbranche. Ze deelt de zorgen van Brink's. „Maar we moeten niet willen dat er een wapenwedloop ontstaat, waarbij transporteurs gaan schie ten op overvallers, op de Neder landse wegen." Advocaat-generaal Diederik Aben van de Hoge Raad komt waar schijnlijk nog dit voorjaar met een advies over een dergelijke pro cedure, die volgens Van der Plas de man moet vrijpleiten. De vóór zijn arrestatie in Gilze en Rijen woonachtige Tlirkse Koerd (57) werd in 2001 door de recht bank in Breda tot twintig jaar ver oordeeld wegens opdracht tot twee moorden en heroïnesmok kel. Het gerechtshof in Den Bosch maakte daar later levenslang van. De man zou aan het hoofd ge staan hebben van een 'criminele organisatie die haar weerga nau welijks kent', zoals de rechtbank opmerkte. Hij zou opdracht gege ven hebben tot een moord in een theetuin in Istanbul en hij zou voor wraakexpedities huurmoor denaars hebben ingehuurd. De veroordeelde, die een belang rijke rol speelde in de Koerdische vrijheidsbeweging, beweert slachtoffer te zijn van een com plot waar de T\irkse staat achter zit. Die zou zich van de Koerdi sche vrijheidsstrijder willen ont doen. Volgens de gevangene heeft de voormalige topambtenaar van Jus titie Joris Demmink een belangrij ke rol gespeeld in zijn vervolging. Het Openbaar Ministerie bestu deert op last van het gerechtshof in Arnhem de mogelijkheid om Demmink zelf te vervolgen voor verkrachting- of ontuchtzaken in de jaren '90 in TUrkije. Demmink zou volgens de verdediging van de 57-jarige door de Tlirken zijn gechanteerd. In ruil voor een stevige vervol ging van de Koerdische vrijheids strijder, zou Demmink zelf onge moeid worden gelaten. In elk ge val is bewijsmateriaal tegen de veroordeelde op een ongehoorde manier vervalst, meent advocaat Van der Plas. In de opnamen van liefst zesduizend afgeluisterde te lefoongesprekken komen volgens haar de vreemdste geluiden, tik ken, onderbrekingen en verdach te vertalingen voor. Ze is ervan overtuigd dat er met de tapes is geknoeid. De 57-jarige heeft ook zelf, al ja ren geleden, aangifte gedaan te gen Demmink wegens pedofilie. Zijn raadsvrouw is ervan over tuigd dat de man, die al zestien jaar vastzit, onschuldig is. UTRECHT - Veertien ziekenhuizen hebben hun sterftecijfers niet ge publiceerd, ondanks het aflopen van de deadline op 1 maart De Ne derlandse Zorgautoriteit (NZa) noemt, op één uitzondering na, geen namen. Volgens de NZa heb ben zes ziekenhuizen de gege vens niet aangeleverd. Zes andere hebben moeite met berekeningen en kunnen via een gesprek met de NZa aan een oplossing werken. Het Ruwaard van Putten in Spijke- nisse hoeft geen cijfers bekend te maken omdat het failliet is. Een ander hospitaal hoeft dat ook niet omdat het minder dan zestig sterf gevallen per jaar heeft en daar mee onder de meldingsgrens zit. Brink's vecht voor wapens door Peter Winterman Waarom stapt Brink's 1111 naar de rechter? iaaHaate Maakt Brink's een kans? Neemt het aantal 1111111 overvallen op depots en geldlopers eigenlijk toe? Willen andere geld transporteurs hun medewerkers ook bewapenen? Transporteur Brink's wil geldlo pers en andere medewerkers uit rusten met wapens, foto HH door Jan Reijnders BREDA - Een tot levenslang veroor deelde man, die leiding zou heb ben gegeven aan een criminele or ganisatie, krijgt mogelijk een nieuw proces. Zijn Amsterdamse advocate Adèle van der Plas heeft de Hoge Raad verzocht om een her zieningsprocedure op te starten. Volgens de gevangene heeft voormalig topambtenaar Joris Demmink een rol gespeeld in zijn vervolging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6