Extra geld Zes kanshebbers voor Libris Literatuur Prijs €200 korting BINNENLAND 5 J. Dé reisorganisatie naar verre bestemmingen! AMSTERDAM - Stefan Hertmans, Tom Lanoye, Marente de Moor, Ilja Leonard Pfeijffer, Jeroen Theu- nissen en Robbert Welagen. Deze auteurs maken kans op het win nen van de 21e Libris Literatuur Prijs en de bijbehorende 50.000 euro. De winnaar wordt op 13 mei bekendgemaakt door juryvoorzit ter Paul Witteman tijdens het tra ditionele galadiner in het Amstel Hotel in Amsterdam. De omwegen (Jeroen Theunissen) en Het ver dwijnen van Robbert (Robbert Wel agen) zijn volgens de jury zelf de meest verrassende titels in de shortlist van kanshebbers. De lijst bestaat verder uit de ro mans Oorlog en terpentijn (Stefan Hertmans), Gelukkige slaven (Tom Lanoye), Roundhay, tuinscène (Ma- rente de Moor) en La Superba (Ilja Leonard Pfeijffer). „Al deze ro mans zijn van uitzonderlijke kwa liteit", constateert de jury. Het valt de jury op dat veel inzendin gen vallen onder het containerbe grip non-fictieroman. Hef valt de jury op dat veel inzendingen vallen onder het containerbegrip non-fictieroman. 3 t/m 9 maart 2014 1 Azië actieweek tot wel op onze dagaanbiedingen schoolbesturen hoe het geld ver deeld moet worden. In een regio die moet inleveren, valt dat niet mee. Smolders: „In management- theorieën zeggen ze wel eens dat je juist niet te lang moet doen over een verandering." De minister trekt de beurs voor meer. Zo wil ze dat leraren in het basis- en voortgezet onderwijs va ker een master halen. Scholen moeten daartoe mogelijkheden bieden. Ook is er geld voor extra conciërges en klassenassistenten. Verder wil de minister dat leer krachten beter geschoold worden op ICT-gebied. Scholen moeten de onderwijstijd goed benutten, maar zouden ook meer onderwijsuren moeten ge ven. Volgens Bussemaker dienen ze daarom vaker 'zomerscholen' aan te bieden. In de zomer van 2013 is daar een experiment mee gedaan. Zittenblijvers kregen twee weken in de zomervakantie een intensief leerprogramma. Daarna konden ze alsnog naar het volgende leerjaar. Van de leerlingen die deelnamen aan de proef, kon 85 procent toch aan het nieuwe jaar beginnen. Dat voorkwam dat ze alsnog een heel jaar over moesten doen. „Dit kan leerlingen helpen hun capaci teiten maximaal te benutten", schrijft Bussemaker in haar brief aan de Kamer. „Bovendien zorgt het voor een betere aansluiting op de vervolgopleiding." Er gaat, zo bleek gisteren, ook on- derwijsgeld naar de Leidse Instru mentmakers School en het Neder lands onderwijs in het buiten land. Minister Bussemaker trekt nog eens 29 miljoen euro uit voor passend onderwijs. Er is geld voor extra conciërges en assistenten; leraren krijgen betere scholing op ICT-gebied. Die maatregelen maken onder deel uit van een pakket waarin mi nister Jet Bussemaker 600 mil joen euro steekt. Met het geld wil ze 'een kwaliteitsslag' in het on derwijs maken. Dat liet de minister van Onder wijs de Tweede Kamer gisteren weten in een brief. Door afspra ken van het kabinet met partijen die de coalitie gedogen, heeft Bus semaker het geld ter beschikking gekregen. De Wet op het Passend Onder wijs gaat in per 1 augustus. Scho len kunnen zorgkinderen niet meer zo gemakkelijk doorverwij zen naar het speciaal onderwijs. Een van de gevolgen van passend onderwijs is dat elke regio straks geld krijgt per leerling en niet meer per zorgleerling. Voor een regio met relatief veel zorgleerlingen pakt dat negatief uit. Opvallend is dat regio's in het zuiden (zoals Eindhoven en Ven- lo) en oosten (zoals Almelo) erop achteruit gaan. Het westen en noorden krijgen er meestal juist geld bij. Deze 'verevening' gaat stapsge wijs. Door het extra geld van de minister gaat het wat minder snel dan eerst gepland. Regio's krijgen daardoor meer tijd te wennen aan de nieuwe situatie. Directeur Smolders van de Stichting Speciaal Onderwijs Eindhoven is blij met het extraa tje: „Geld erbij is altijd goed nieuws." Maar enige reserve heeft ze ook. „Als de verevening aan het einde uiteindelijk blijft zoals ze is, maar we doen er gewoon wat langer over, schieten we er weinig mee op. En we krijgen er wel taken bij. Zo moeten we maat regelen treffen om hoogbegaafde kinderen beter op te vangen. Dat kost geld." In alle regio's overleggen de Paauwe vast, dat werknemers aan het einde van de maand massaal het kantoor van de baas binnen marcheerden met eisen voor pro motie en loonsverhoging. „Bevlo genheid is zonder direct winstbe jag. Werk is leuk omdat er een be roep wordt gedaan op mensen die ergens goed in zijn, omdat men sen een uitdaging wordt gebo den." BEVLOGENHEID DINSDAG 4 MAART 2014 vaker om visie' ™drerp^ssend o.b.v. 2 personen, vraag naar de act ie voorwaarden anuub Meer informatie en direct reserveren zie WWW.FOX.nl of bel 0252 66 00 00 Kijk op F0X.nl voor verkopende reisbureaus en gratis brochure door Patrick Wiercx DEN HAAG - Een bezuiniging van 21 miljoen euro op passend onderwijs gaat niet door. Er wordt juist nog eens 29 miljoen vrijgemaakt om passend onderwijs tot een succes te maken. Volgens EfFectory zijn zij de meest waardevolle krachten binnen een organisatie. 63 procent voelt die passie niet of nauwelijks. 43 procent van de werknemers van een bedrijf voelt zich betrok ken bij de werkgever, één op de vijf niet Uit het rapport van Effectory dat gisteren werd gepubliceerd, blijkt dat een bedrijf gemiddeld 37 pro cent aan bevlogen werknemers in dienst heeft. Deze medewerkers zitten hele maal op hun plek en voelen zich als een vis in het water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5