Onderwijsraad geeft scholen tik op de vingers 66 Werk is voor velen een aanwezigheid waarbij ze een handeling uitvoeren 4 BINNENLAND -4L PASSIE OP WERKVLOER Twee op de drie werknemers voelen nauwelijks passie voor hun baan. Voor bazen ligt er een mooie taak. 66 Scholen hebben de vrijheid het anders te doen Koninginnedag vijf jaar geleden Op 30 april 2014 om precies 11.50 uur is het vijfjaar gele den dat het Koninginnedag drama zich voltrok in Apel doorn. Het moment dat de zwarte auto dwars door de haag mensen reed die naar de passerende koninklijke fa milie stond te kijken, kun nen velen zich nog voor de geest halen. Acht mensen kwamen bij het drama om het leven, onder wie de be stuurder van de auto. De redactie is benieuwd naar uw herinneringen aan die dag, aan dat moment in 2009. Waar was u? Wat deed u? En wat deed het met u? U kunt uw ervaringen (on der vermelding van uw naam, woonplaats en leef tijd) tot uiterlijk 30 maart mailen naar onderstaand adres. Slob: strafbaarheid illegaliteit in vriezer ChristenUnie-leider Arie Slob blijft bij zijn standpunt dat het kabinetsplan om ille galiteit strafbaar te stellen, in de vriezer moet. Een ge sprek met WD-fractievoor- zitter Halbe Zijlstra hierover bracht hem niet op andere gedachten. Slob wil zijn steun aan het kabipet intrek ken als het het plan doorzet. Auto rijdt in op carnavalsvierders Een automobilist is in de nacht van zondag op maan dag bewust ingereden op een groep carnavalsvierders in Stampersgat. Zes mensen tussen de 22 en 34 jaar raak ten gewond, van wie er vier naar ziekenhuizen zijn gebracht De chauffeur en zijn passagier zijn gearres teerd. Celstraffen voor gruwelgijzeling Twee mannen die maanden lang de dove Freya Svasek hebben gegijzeld, verkracht, vernederd en mishandeld, zijn maandag in hoger beroep veroordeeld tot jarenlange cel straffen en tbs. De vrouw ver dween op 1 november 2011 en werd op 16 februari 2012 on der erbarmelijke omstandig heden aangetroffen. AMSTERDAM - Als Jaap Paauwe, hoogleraar organisatie en perso neel aan de universiteit van Til burg, een restaurant, garage of winkel binnenstapt, merkt hij het vaak direct: „Hier wordt gewerkt, of hier wordt met passie ge werkt." Het is een wereld van verschil: de 'bezielde organisatie' noemt hij een bedrijf waar bevlogenheid bijna voelbaar is. „De Engelsen hebben daar mooie woorden voor: They go the extra mile." Maar over het algemeen ont breekt het aan passie op de werk vloer, zo bleek gisteren uit het rap port Het verborgen potentieel van werkend Nederland van onder zoeksbureau Effectory. Dat onder vroeg ruim 400.000 werkenden over hun zin en tegenzin om naar het werk te gaan. Bijna twee derde van hen doet weliswaar netjes waarvoor hij of zij wordt betaald, maar voelt geen of nauwelijks bevlogenheid bij het werk. Deze grote groep is rela tief tevreden, heeft het niet al te druk, krijgt gratis koffie van de baas en doet het werk naar beho ren. „Werk is dan meer een aan wezigheid waarbij je een hande ling uitvoert", zegt Paauwe. En dat is jammer, zegt Merel van der Lei van Effectory, want bevlo gen werknemers zijn veel effectie ver en halen het beste uit zichzelf en uit het bedrijf. „Zij nemen ini tiatieven, zetten zich volop in. Werk kost ze geen energie, ze krij gen er juist energie van. Deze mensen hebben een meerwaarde voor het bedrijf, daar is nog veel winst te halen." Veel bedrijven en managers zijn zelf debet aan het gebrek aan pas sie, denkt Paauwe. Als je nooit een schouderklopje krijgt, weinig zeggenschap over je eigen werk zaamheden hebt, altijd wordt ge controleerd en niemand luistert naar je ideeën, dan gaat de auto matische piloot vanzelf aan en ontstaat er iets van berusting: het zij zo. „Het enige dat nog belangrijk is, is dan het loonbriefje aan het ein de van de maand. Ik zeg wel eens tegen managers: als 80 procent van jullie werknemers bevlogen is, kunnen jullie leven als een luis op een zeer hoofd", vertelt hij. Het gaat er juist om, zo zegt hij, dat werknemers serieus worden genomen. Ze hebben kennis in huis, ervaring, weten beter dan de bazen hoe de hazen lopen. Maar er zijn veel sectoren waar managers nauwelijks een beroep doen op hun kunnen. Paauwe: „Schoonmakers krijgen zelden de vraag of iets beter of ef ficiënter kan. Die krijgen een lijst je opgelegd van een autoritaire bo venlaag: drie minuten voor het schoonmaken van de wc, vijf mi nuten voor iets anders." Het kan ook anders, stelt Paauwe. In Rotterdam werd de coördine rende tussenlaag van een thuis zorgorganisatie, onder meer ver antwoordelijk voor het inrooste ren van mensen, uit de organisa tie 'weggesneden'. De thuiszorgers doen dat nu zelf. Het loopt even goed als daarvoor en de mensen voelen zich meer betrokken. Het kan ook in minder voor de hand liggende bedrijven, waar de lopende band het ritme bepaalt, zegt hij. „Bij vrachtwagenbouwer Scania in Zwolle wordt de hele or ganisatie betrokken om verbete- ringen aan te brengen in het pro ductieproces. Elke week wordt een team in het zonnetje gezet dat het beste idee heeft. Het leidt tot enthousiasme en betrokken heid van hoog tot laag. Daarmee creëer je betrokkenheid. Scania Zwolle is nu het meest efficiënte bedrijf van de EU." En dat leidde er niet toe, zo stelde Onder de titel Overgangen in het onderwijs heeft de raad gekeken naar de momenten dat een scho lier van onderwijs wisselt: van ba sisschool naar middelbare school, maar ook van voortgezet onder wijs naar mbo, hbo en universi teit. Ook tussen mbo, hbo en uni versiteit stappen studenten over. De schooluitval of studievertra ging is in vrijwel alle sectoren on aanvaardbaar hoog. Van de hbo-studenten volbrengt 34 pro cent de studie in de voorgeschre ven vier jaar. Op de universiteit haalt 28 procent de bachelor in de jaren die er eigenlijk voor staan. In het onderwijs gaan sommige scholen en onderwijsinstellingen berekenend te werk. Secretaris/di recteur Adrie van der Rest van de Onderwijsraad geeft een voor beeld. „Een leerling heeft advies vmbo-t/havo. De school plaatst hem in een havoklas. Als de leer ling die klas niet haalt, krijgt de school van de inspectie een min netje. Plaatst de school hem in een vmbo-t-klas, dan is de kans aanzienlijk dat de leerling deze wel haalt. Gevolg: de inspectie is tevreden, fijn voor de school." Dat moet anders, vindt de Onder wijsraad. Leerlingen moeten zo hoog mogelijk als het schoolad vies luidt, geplaatst worden. Ad vies havo/vwo? Dan dien je naar het vwo te gaan. Moet dan de inspectie niet aange sproken worden? „De inspectie vindt zelf dat ze het goed doet", zegt Van der Rest. „Het zou met dat afrekenen wel meevallen. Wij zien dat scholen het op een be paalde manier aanpakken, maar ze hebben de vrijheid het anders te doen. Neem die vrijheid om het kind kansen te bieden. Wij vragen de inspectie daar ruimhar tig mee om te gaan." De tendens bij scholen is om strenger te selecteren aan de poort. Dat zet echter de toeganke lijkheid van het onderwijs onder druk. Van der Rest: „Kinderen moeten op jonge leeftijd keuzes maken. Daar zit een risico in, het kan fout gaan en sommige leerlin gen zijn nu eenmaal laatbloeiers. Het onderwijs moet correctiemo gelijkheden bieden." De Onder wijsraad noemt een project van Hogeschool Arnhem Nijmegen met Gelderse roc's als voorbeeld van goede samenwerking. Studen ten mbo krijgen les op hbo. Voor al bij techniek leidt dat tot succes. APELDOORN apeldoorn-ds@wegenermail.nl Arie Slob foto HH DEN HAAG STAMPERSGAT ARNHEM 'Vraag werknemers door Rob Siebelink Jaap Paauwe, hoogleraar organisatie en personeel Ook in bedrijven waar de lopende band het ritme bepaalt, is passie belangrijk, foto Flip Franssen/HH door Patrick Wiercx DEN HAAG - Scholen moeten min der strategisch gedrag - gericht op eigen voordeel - vertonen en meer aan het belang van hun leerlingen denken. De Onderwijsraad stelt dat in een advies aan de minister. Adrie van der Rest ~l2T~

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4