Anneke van Dok 66 Het is vooral ook een boek over valkuilen, over de verkeerde keuzes die mensen maken. Hoe kom je daar nou in terecht? ZEELAND 33 Anneke van Dok-van Weele (67) werd in juni 1999 bur gemeester van Vlissingen. Daarvoor was ze staatssecretaris van Economische Zaken geweest in het paarse kabinet Kok I. Ze begon haar loopbaan als jour nalist, maar ze stapte al snel over naar de politiek. Eerst als raadslid en later als wethouder in Hoorn, waar ze nu ook weer woont. Ze werd burgemeester in Diemen en later in Velsen. Van Dok voelde zich in 2007 ge dwongen om op te stappen, nadat de gemeenteraad een motie van wantrouwen tegen het hele colle ge indiende. De wethouders stap ten meteen op, Van Dok volgde een maand later. De crisis ontstond nadat duidelijk werd dat er grote tekorten waren op het project Scheldekwartier. In de zomer van 2007 werden twaalf ambtenaren naar huis gestuurd; er werd onderzocht wat de oor zaak was van de tekorten. De ge meenteraad zegde vanwege de af faire en de manier waarop het col lege het probleem aanpakte het vertrouwen in het college op. Van Dok legde haar functie per 1 janua ri 2008 neer. meegemaakt, ook niet in Vlissingen trouwens: mijn banden zijn lekgeprikt, mijn ramen zijn ingegooid, ik heb een briefopener op mijn keel gehad. Dat element van gevaar zit er al heel lang in. Dat is niet nieuw. Vóórdat het huis van Aad Kosto werd opgeblazen heeft Adrie Duivestein al eens een lamp met een bom erin gekregen, bij Ed van Thijn is een ex plosief gevonden. Dat is echt niet iets van de laatste tijd." In het boek mijmert de burgemeester over de doenersmentaliteit op haar stadhuis. Een pro jectorganisatie was een goede manier om risicovol le projecten uit het zicht van de bureaucratie te houden. Wie op de winkel paste was een loser en waar gehakt wordt vallen spaanders. En elke wethouder had zijn eigen hofhouding, staat er in het boek. Dat klinkt allemaal toch behoorlijk Vlissings. „Vlissingen is daar rede lijk dominant in", beaamt Van Dok. „dat was daar gegroeid vanuit een lange historie. De mentaliteit van 'effe doorpakken', van 'hinder lijke regels', van 'creativiteit; Vlissingen heeft zo'n periode gehad, en dan wordt terecht al tijd de naam van Daan Bruijnooge genoemd, die was pragmatisch, met zijn voeten in de sa menleving en wat velen vaak over het hoofd zien: hij heeft Vlissingen er echt doorheen ge sleept. Maar na de pioniersfase moet je consoli deren, dingen recht trekken. En dat is niet ge beurd. En dan is het buitengewoon lastig om het weer goed te krijgen. In Velsen, waar ik ook burgemeester was, lukte dat, het lag niet alleen aan de wethouders. Er moet iets gebeuren, de cultuur moet door broken worden. Of dat in Vlissingen gelukt is? Als ik de krant lees niet. Het is heel lastig." Van Dok en haar college sneuvelden op het Scheldeterrein, nog altijd het hoofdpijndossier in de stad. „Wij werden toen geconfronteerd met die tekorten op de grondexploitaties van het Scheldekwartier. Nog steeds heb ik con tact met die wethouders. We hopen nog steeds dat we ongelijk hebben. Dat er inder daad door de economische crisis minder hui zen worden verkocht. En dat het niet, zoals toen opdoemde, een mission impossible was om dat terrein te ontwikkelen. Ik gun het Vlis singen dat het lukt, niets liever dan dat." „De bittere conclusie van het boek is dat er geen helden zijn. Zelfs de laatste strohalm wordt weggegooid. Helden bestaan helemaal niet. Het zijn hersenspinsels." rp DINSDAG 4 MAART 2014 Anneke van Dok, Het Jaar van de Held, uitgeverij Conserve. 17,99 Het eerste exemplaar van het boek wordt vandaag in Den Haag aan minis ter Ronald Plasterk overhandigd. Zaterdag 8 maart is de Vlissingse pre sentatie. Carla Schönknecht, oud-raadslid in Vlissingen en tegen woordig gedeputeerde neemt de ro man in ontvangst. Van Dok wil graag met het publiek in debat over ethiek in de politiek. De presentatie begint om 15.30 uur. aanmelden via www.drukkerijmiddelburg.nl Anneke van Dok, oud-burgemeester van Vlissingen, heeft een roman geschreven. Het Jaar van de Held verschijnt vandaag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33