Rapport: centrum voor topkunst in Kerk Veere I Middelburger krijgt acht jaar cel voor organiseren van cokesmokkel Nieuwe manager SVRZ voor verzorgingshuizen I Terrassenweer 28 WALCHEREN JAAROVERZICHT In Biggekerke kan al tien jaar niets gebeuren, of dorpsfilmer Leo van Rheenen legt het vast. F Internationale kunstenaars zullen het een eer vinden in de Grote Kerk te exposeren, maar dan moet er eerst wel geld op tafel ko men voor een dure verbouwing. Veen acht dat mogelijk. Zo'n ini tiatief kan op eigen benen staan, en is niet per se afhankelijk van gemeentelijke budgetten, zo is de teneur van het rapport dat al in het Veers gemeentehuis ligt, maar nog niet openbaar is gemaakt. De eerstverantwoordelijke wet houder René Molenaar (CDA) wil het rapport eerst aan het provin ciebestuur presenteren. Dat ge beurt donderdag. Maar in een ver- kiezingsblog, gepubliceerd op in ternet, gaat hij er globaal al op in. „Het komt er in grote lijnen op neer", schrijft hij, „om in de kerk, vooral in het laagseizoen, een pro grammering met kunst en cul tuur van een zeer hoog niveau te realiseren, waardoor mensen bui ten het hoogseizoen verleid wor den naar Veere ter komen. Als dat lukt, brengt het nieuwe mensen naar de stad die daadwerkelijk geïnteresseerd zijn in kunst en cultuur." Hij verwacht dat het ge drag van dergelijke kunstliefheb bers 'geen inbreuk doet op de leef baarheid'. volgens hem kunnen andere culturele attracties als De Schotse Huizen en het historisch stadhuis meeprofiteren, evenals restaurants, logiesbedrijven en middenstand, juist in de stille' maanden. Voorwaarde is dat 'Veerenaren dat idee allemaal van harte adop teren'. Onlangs staken onderne mers in Veere al twintig mille in een verbouwing van De Schotse Huizen. Ernst Veen ziet mogelijk heden belangrijke fondsen voor het idee te interesseren. De ge meente betaalde hem 30.000 euro voor het rapport. In Amsterdam lukte het Veen de Nieuwe Kerk te exploiteren en daarna de Hermita ge op te tuigen, vrijwel zonder overheidssubsidie. BIGGEKERKE - je zou haast gaan denken dat Google Streetview hem heeft ingehuurd. Zo vaak rijdt Leo van Rheenen (65) in Big gekerke met draaiende camera door de straten. Maar hij legt niet zozeer de huizen vast, alswel de mensen. „Daar gaat het mij om, niet om de stenen of de lucht." Hij doet dat nu al voor het tiende jaar. En dat levert Biggekerke ie der jaar een rolprent op, waar het dorpshuis afgeladen vol voor loopt. Zijn jaaroverzichten trek ken niet alleen de ouderen de zaal in, de laatste jaren spreken die ook steeds meer jeugd aan. Dat hoeft niet te verbazen. Iedere nieuwe film oogt weer professio neler dan de vorige. Niet alleen monteert hij zijn beelden van al hetgeen in het dorp gebeurt al maar flitsender, er zit ook steeds meer geluid en beweging in. Speciaal voor dat laatste schafte hij afgelopen jaar een bakfiets aan, en zette daar zijn camera op. Zodat zijn nieuwste dorpsfilm, Biggekerke in 2013, die op dinsdag 18 maart in het dorpshuis wordt vertoond, als primeur nu ook 'rij dende beelden' bevat. Bijkomend voordeel: „Ik kan er veel sneller mee op leuke plek ken, en bij interessante dingen ko men." Ook al noemen ze hem in Biggekerker nu al jaren wat ge woontjes 'de dorpsfilmer', hij stelt wel hoge eisen aan zichzelf. „De kijker moet de indruk krij gen dat het door een heel team is gemaakt." Om dat effect te berei ken, filmt hij vanuit veel verschil lende invalshoeken. Ook afgelo pen week weer. Toen de dorps- En dan natuurlijk de schoonheid van het dorp. Muziek eronder, en dan gebeurt er wat.. raad op het schoolplein ouders en kinderen aanschoot om sugges ties te noteren voor een nieuwe dorpsvisie, stond hij er met zijn camera bovenop. Biggekerke is daar inmiddels wel aan gewend. Dat was anders toen hij tien jaar terug - net uit de Randstad naar het dorp verhuisd - nog wat schuchter met een film- toestelletje rondliep. Dat eerste filmpje duurde net 14 minuten. Maar het sloeg zo aan dat Bigge kerke hem er al gauw bij riep wan neer in het dorp wat te gebeuren stond. De volgende film duurde al 40 minuten. De laatste jaren moet hij moeite doen om het tot anderhalf uur beperkt te houden. Stof genoeg: Sinterklaas, de ring- rijderij, de solex-race... afgelopen jaar de bosaanplant, en voor het eerst ook een popfestival. „En dan natuurlijk de schoonheid van het dorp, bij zon, sneeuw, wind, mist of regen. Muziek eronder, klas siek, techno, en dan gebeurt er wat." Elk jaar weer een nieuw ver haal. „Dan kan je zeggen: er veran dert niet veel. Maar in elk film zien we elkaar weer een jaartje ouder worden." FILM DUURT NET ZO LANG ALS EEN VOETBALWEDSTRIJD Volgens de rechtbank is overtui gend bewezen dat hij zich aan dat misdrijf schuldig heeft ge maakt. Ook maakte hij volgens de drie rechters van de meervoudige strafkamer deel uit van een crimi nele organisatie en heeft hij zich schuldig gemaakt aan het witwas sen van crimineel geld. Twee we ken geleden was een straf gelijk aan het vonnis geëist tegen de Middelburger. Zijn advocaat vroeg echter vrijspraak omdat er volgens hem geen enkel bewijs was tegen zijn cliënt. D. hoorde de uitspraak onbewo gen aan. Daarna riep hij kwaad dat hij 'absoluut zeker' in hoger beroep gaat tegen het vonnis. Twee weken geleden benadrukte hij dat hij niets te maken had met de smokkel van drugs. De politie kwam de man op het spoor nadat een Bevelander in april 2010 betrapt was bij het smokkelen van bijna elf kilo coke vanaf een boot in de haven van Vlissingen-Oost. Na zijn aanhou ding vertelde hij tegen de politie dat hij handelde in opdracht van een zekere Robert. Toen de poli tie deze Middelburger wilde aan houden, was de man verdwenen naar Suriname. Omdat de relatie tussen beide landen jarenlang slecht was, werd pas vorig jaar om zijn uitlevering gevraagd. De Fechtbank hield er bij het be palen van de strafmaat rekening mee dat de man al eerder is ver oordeeld voor betrokkenheid bij de smokkel van harddrugs. Het Openbaar Ministerie wil de man ook financieel plukken. Hij komt van de Hogeschool Zee land, waar hij directeur was van de academie voor zorg en welzijn. Ruissen, die Statenlid is van de WD, werkte al drie keer eerder bij de SVRZ, eerst als fysiothera peut in Ter Valcke te Goes, daarna als zorgmanager en vervolgens lo catiemanager bij Ter Schorre in Terneuzen. In twee verzorgingstehuizen van de SVRZ, namelijk in Simnia te Domburg en de Waterwel te Aag- tekerke kan het publiek deze maand op een markt terecht. In Simnia vindt op dinsdag 11 maart een boerenmarkt plaats. Van 13.00 tot 16.00 uur zijn er dan kraampjes, onder meer met streek producten, geschenkartikelen, lek kernijen, of oude dorpskaarten. De toegang is gratis. In de Waterwel vindt op 22 maart van 10.00 tot 16.00 uur een Lente markt en tweedehandsboeken markt plaats. Er zijn kraampjes met bloemstukjes en ouderwetse lekkernijen. Klaas van Belzen komt dan sieraden maken naar ei gen ontwerp. Toegang gratis. door Henk Postma VEERE - De Grote Kerk Veere kan een centrum worden voor interna tionale topkunst. Dat blijkt uit een rapport dat in opdracht van de ge meente Veere is uitgebracht door de Amsterdamse deskundige Ernst Veen, samen met het bureau Xpex. MIDDELBURG - Het is mooi weer én het is vakantie. Genoeg reden dus om lek ker buiten te vertoeven en te genieten van een drankje op het terras. Veel va kantiegangers struinden gistermiddag door de straten van Middelburg en ko zen op een de terrassen een plekje in het zonnetje uit Het is voorjaarsvakan tie in onze regio, maar ook veel Duitsers en Belgen zijn vrij. foto Lex de Meester Alsof het door een heel team is door Henk Postma Dorpsfilmer Leo van Rheenen Biggekerke, een dorp om van te houden. Dat is onveranderlijk de ti tel van de jaarlijkse film, waarmee Leo van Rheenen (65) het dorpsle ven in beeld brengt. Zijn nieuwe rolprent, die het jaar 2013 documenteert, wordt zoals gebruikelijk vertoond tijdens de jaarvergadering van de dorpsraad. Die vindt plaats op dinsdagavond 18 maart in het dorpshuis. Aan vang 20.00 uur. De film duurt net zo lang als een voetbalwedstrijd: twee keer drie kwartier, met in het midden een pauze. Het is Van Rheenens negende film in successie over het leven in het dorp. De toegang is gratis. door Emile Calon MIDDELBURG - De rechtbank heeft de 41-jarige Middelburger Robert D. veroordeeld tot acht jaar cel. Hij krijgt de straf omdat hij gezien wordt als iemand die jarenlang co caïnetransporten regelde vanuit Zuid-Amerika naar Vlissingen. DOMBURG - René Ruissen (58) uit Hulst is deze maand aan de slag ge gaan als de nieuwe manager van de verzorgingstehuizen van de SVRZ in de gemeente Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28