Zorgen over Jeugdwet en passend onderwijs Zeeuwen vaker dupe van diefstal Moeilijker dan gedacht 66 Ik heb overwogen om hem zeifin huis te nemen, maar dat kan ook niet zomaar 26 ZEELAND ZELFVERBRANDING Middelburger bood eerder tevergeefs hulp aan dakloze man die zichzelf in brand stak en overleed. dinsdag EF Le plus grand péril se trouve au moment de la victoire. Napoleon Bonaparte waarschuw de al: 'Het grootste gevaar schuilt in het moment van de overwinning'. In Oekraïne blijkt dit ook nu weer het geval te zijn. De bonte coalitie die de dictator verjoeg onder luid ge juich en applaus van Europa en veel van haar vertegenwoordi gers, ziet zich plots voor een conflict met Rusland gesteld. Nu was het misschien ook niet zo wijs om meteen op de eer ste dag van je wetgevende mo gelijkheden het Russisch en an dere talen als officiële tweede talen af te schaffen. Het lijkt misschien een kleine stap maar je kunt daarmee hele bevol kingsgroepen effectief buiten de samenleving plaatsen. Dat is affekenwetgeving. Ie ziet het va ker na een omwenteling. Afre kenwetgeving dient slechts wraak, ze treft hele bevolkings groepen en verhindert het sa menleven daarna. Natuurlijk kun je best gezellig een biertje drinken met Poetin, maar wan neer je denkt dat hij daarmee ook lachend zijn ijsvrije haven aan de Zwarte Zee opgeeft ben je wel heel naïef. Ik kijk naar het statement van krap 3 minu ten van Obama, ik hoor de spierballentaal van Kerry en be luister Timmermans en zucht. Zeg dan niets, denk ik. Het me rendeel van de media vertaalt de situatie in een wedstrijdje verpissen, spannend he? ja span nend! Nee, Poetin heeft geen idee hoe de wereld veranderd is! We moeten laten zien dat we zijn gas niet nodig hebben! Bijna goed. Leuke koppen in de krant, maar wat levert het op? Duidelijke berichtgeving met historische, juridische en poli tieke feiten die de enorme com plexiteit schetsen is met een lampje te zoeken. Pleit ik hier voor Poetin? Nee, ik maak me weinig illusies over zijn stijl van regeren en ik houd mijn hart vast voor de ge volgen van al het wapengeklet ter. Maar ik pleit wel voor een politiek die getuigt van wijs heid en oplossingsgerichtheid. En daarbij berichtgeving die de complexiteit recht doet. Dat was toch ten diepste de idee van een vrije democratie en een vrije pers? De vereniging krijgt de laatste tijd steeds vaker ongeruste tele foontjes van ouders, zegt be stuurslid Jacqueline Nieuwesteeg. „Ze zitten in onzekerheid of de zorg die hun kind nu krijgt, straks nog wel blijft bestaan." Nieuwesteeg noemt een voor beeld van een ouder met een au tistische zoon, die twee keer per week onder begeleiding naar de sportschool gaat, of een weekend- opvang voor een kind met ernsti ge ontwikkelingsstoornissen. „Dat soort zaken worden straks al lemaal strenger getoetst." Ook in het onderwijs hoort ze over problemen: „We spreken ouders die bij hun kinderen niet genoeg vorderingen zien. Ze vin den dat de school er niets aan doet, terwijl de school juist vindt dat ze er van alles aan doet. Ik be grijp het wel: voor een leerkracht kunnen kinderen met gedrags stoornis ontzettend moeilijk zijn. Maar ze hebben wel recht op goe de begeleiding." Ouders kunnen bij Balans terecht om hulp en advies te vragen. „Zorg dat je kennis hebt", raadt Nieuwesteeg ouders aan. De vere niging heeft Katinka Slump, advo caat onderwij srecht, gevraagd om een lezing te geven over de rech ten van ouders. Ze zet zich al ja ren in voor de kinderen in Neder land die om één of andere reden niet naar school gaan. Volgens Slump hebben ouders op scholen veel minder inspraak dan voorheen. „Vroeger zaten ouders in de besturen, maar dat is veran derd toen grote koepels ontston den. Nu zitten ze in de medezeg genschapsraad." Ze prijst daarom Jan Schuurman Hess uit Kats, die met een coöperatie van ouders en andere dorpsbewoners kleine scholen in stand wil houden. Slump vindt dat ouders te weinig betrokken worden bij de invoe ring van passend onderwijs. „Sa menwerkingsverbanden hebben al moeite om de scholen op één lijn te krijgen. Niemand wil daar ook nog een adviesraad met kriti sche ouders bij." Volgens Slump moeten ouders meer als ervarings deskundigen gezien worden. „Er is een kloof tussen ouders en scholen. Die is niet zichtbaar voor ouders met kinderen waar alles goed mee gaat, maar wel voor hen die niet in het systeem passen." Ouders voelen zich niet gehoord of zitten in onzekerheid over zorg voor hun kinderen. MIDDELBURG - Een Middelburger, die niet met zijn naam in de krant wil, liep dinsdagavond rond een uur of negen met zijn hond langs de Albert Heijn in Middel burg. Daar trof hij, rillend van de kou, een oud uitziende man aan met twee tassen. „Gaat het?", vroeg hij hem waarop de man ant woordde dat het niet goed ging omdat hij geen onderdak had. Hij gaf aan ruim een week eerder uit het Witte Huis in Vlissingen te zijn gezet. Daarop besloot de Mid delburger de dakloze man te hel pen. „Ik heb eerst de politie in Middel burg gebeld om te vragen of ze de man wilden helpen aan een plek voor de nacht. Daarop kreeg ik te horen dat ze niets voor hem kon den doen omdat ze daar niet voor zijn. Toen hebben ze me het num mer gegeven van het Leger des Heils in Middelburg. Daar kreeg ik te horen dat ze geen opvang bieden aan daklozen. Ik kreeg nog wel een ander nummer, maar daar heb ik niemand weten te be reiken. Daarna heb ik opnieuw contact gezocht met de politie en ik kreeg te horen dat ik terugge beld zou worden. Daar heb ik te vergeefs op gewacht." De Middelburger nam de dakloze man mee naar huis en gaf hem een bakje koffie en een saucijzen broodje. „Het was een heel aardi ge man die af en toe in zichzelf mompelde maar waar je verder ge woon een gesprek mee kon voe ren. Zo vertelde hij dat hij al zo'n anderhalfjaar geen dak meer bo ven zijn hoofd had en dat hij be halve met een nicht geen contact meer met zijn familie had." Ondanks dat de man volgens ei gen zeggen buiten was gezet bij het Witte Huis, besloot de Mid delburger toch om daar nog eens DE GEBEURTENISSEN aan te kloppen. Ze reden naar Vlissingen, maar ze stonden even later weer buiten. „Ze hebben daar veertig plekken, waarvan er dertig vastliggen. De overige tien plekken waren al vergeven. Boven dien bleek dat hij daar problemen veroorzaakte omdat hij zich niet aan de regels hield. Het heeft me wel verbaasd dat ik met de beste intenties heb geprobeerd om een plek voor die man te vinden en dat ik eigenlijk nergens terecht kon. Ik heb nog wel overwogen om hem zelf in huis te nemen, maar ik heb ook een vrouw en kinderen en dat gaat allemaal zo maar niet." Bij het Witte Huis kreeg de daklo ze het advies mee om de volgen de dag contact te zoeken met het FACT team in Vlissingen. Of hij dat heeft gedaan, weet de Middel burger niet. „Onze wegen zijn die avond nog gescheiden. Ik heb hem geld gegeven om warm eten te kopen en daarna zijn we uit el kaar gegaan. Toen ik vrijdagavond hoorde over de dakloze man die zichzelf in brand heeft gestoken, dacht ik eigenlijk niet meteen aan hem. Pas toen bekend werd dat hij vaak in een bushokje zat en dat het een heel aardige man was dacht ik: 'Het zal toch niet waar zijn?' Daarop heb ik de politie ge beld, maar die wilden geen mede delingen doen over de identiteit van de man. Maar toen ik hoorde dat het om een man van rond de 60 ging, wist ik genoeg. Hij had me namelijk die avond nog ver teld dat hij 61 jaar was. Omdat ik graag wilde weten hoe het met hem was en de politie niets wilde zeggen, heb ik contact gezocht met het brandwondencentrum in Rotterdam. De broeder die ik sprak mocht ook niks zeggen, maar hij beaamde dat de man er zeer slecht aan toe was. Als dat zo is, dan is het misschien beter dat hij is overleden. Met die weten schap kan ik het beter afsluiten." Dat blijkt uit de jaarlijkse Veilig heidsmonitor van gemeenten, po litie, het CBS en het ministerie van Veiligheid. De monitor is een steekproef aan de hand van enquê tes. In de politie-eenheid Zee land/West-Brabant werden bijna 10.000 mensen geïnterviewd. Op veel onderdelen scoort Zee land aanzienlijk gunstiger dan het landelijk gemiddelde. Dat ver schil is in 2013 echter wel kleiner geworden. Landelijk is het aantal slachtoffers van geweld, diefstal of vandalisme stabiel (19,8 pro cent); in Zeeland steeg dat van 14,0 naar 14,6 procent. Dat is geheel toe te schrijven aan vermogensdelicten zoals diefstal, inbraak, beroving of zakkenrolle rij. Het aantal slachtoffers van ge weld is stabiel, terwijl het aantal mensen dat de dupe wordt van vandalisme - conform het landelij ke beeld - gestaag daalt. Terwijl cybercrime landelijk ge zien met een opmars bezig is, merken Zeeuwen daar juist min der van. Minder mensen kregen naar eigen zeggen te maken met zaken zoals skimming, phishing, koop- en verkoopfraude en 'cyber- pesten'. Nog altijd voelen Zeeuwen zich relatief veilig in hun buurt. Het rapportcijfer dat zij daarvoor ge ven steeg zelfs iets, van 7,3 naar 7,4. Om diefstal of inbraak te voor komen nemen zij wel meer pre ventieve maatregelen, zoals 's avonds het licht laten branden bij afwezigheid of gebruikmaken van de bewaakte fietsenstallingen. De waardering van Zeeuwen voor de politie wijkt nauwelijks af van de landelijke resultaten. Ten op zichte van 2012 zijn de scores vrij wel stabiel. Het vertrouwen in de politie krijgt een gemiddeld cijfer van 6,0. Het laagst scoort de poli tie volgens de Zeeuwen in haar rol van 'crimefighter': 4,8. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok HEINKENSZAND - Ouders van kinde ren met leerproblemen en gedrags stoornissen maken zich zorgen over de invoering van het passend onderwijs en de nieuwe Jeugdwet. Dat signaleert de afdeling Zeeland van oudervereniging Balans. Katinka Slump vertelt op 12 maart over onderwijsrecht in De Stenge in Heinkenszand, 19.30 uur. Aanmelden: balanszeeland@live.nl. Entree 9 euro. Dakloze zocht eerder hulp door Wendy de Jong Middelburger Rond half zeven vrijdagavond steekt een man zichzelf in de Aag je Dekenstraat in Vlissingen in het bijzijn van tientallen getuigen in brand. Hij wordt met zware ver wondingen overgebracht naar het brandwondencentrum in Rotter dam. Burgemeester Letty Demmers zei naar aanleiding van het incident te willen weten of er in Vlissingen dak- en thuislozen zijn die niet de hulp krijgen die ze eigenlijk nodig hebben. De gemeente houdt vanavond een besloten bijeenkomst voor men sen die getuige zijn geweest om dat de aanblik van de brandende man grote indruk heeft gemaakt. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het aantal Zeeuwen dat naar eigen zeggen het slachtof fer is geworden van diefstal, in braak of beroving, is vorig jaar fors gestegen. Eén op de elf inwoners van de provincie (9 procent) kreeg daarmee te maken. In 2012 was dat nog 7,9 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26