Detox, ja of nee? 66 Slechts een GEZOND 17 Injectie tegen ernstige opvliegers Kwart miskramen te voorkomen Nog geen succes met 'eiwitvangers' laatgassen, nicotine of conserveringsmidde len verwerken. Bijverschijnselen zijn een goed teken, je lichaam voert alle rotzooi af. Dat klinkt logisch, de lijst met eventuele bijwerkingen zoals hartkloppingen en hoofdpijn boezemt me echter angst in. Als ik daar naar informeer, wordt m'n twijfel weggewuifd. Blijkbaar helpt het als je - zo als ik - vegetariër bent, niet rookt of drinkt. „Maak je geen zorgen!" is het ant woord. Ik wil het geloven. Vasten had voorheen voornamelijk een reli gieuze connotatie. Van de katholieke veer tigdagentijd die van vanaf 5 maart - of As woensdag - tot Pasen duurt, de islamiti sche ramadan of het joodse Jom Kippoer: vasten draaide om inkeer, het creëren van geestelijke ruimte en bezinning. Niks daar over in de instructies van mijn persoonlij ke vastenperiode. Daar gaat het over afbou wen. Maandag tot en met woensdag eet je min der en vegetarisch, je dieet vul je aan met lijnzaad om de darmen te stimuleren. Kof fie, suiker, alcohol, vet en sigaretten zijn verboden terrein en vanaf woensdag schrap je koolhydraten. Op donderdag wordt het serious business: alleen fruit, rauwe en gestoomde groente en bouillon zijn toegestaan. Het echte vasten start vrij dagochtend. Slechts een miezerige appel of komkommer komt dan nog voorbij de de- toxdouane. Het weekeinde verblijf je met een groep in een hotel in de bossen van Er- melo. Hier draait alles om (sap)vasten, yo ga en rust houden. Na een bezoekje aan de sportschool op dinsdag, merk ik woensdag de eerste beper kingen. Zonder koolhydraten heb ik te wei nig energie. Ik voel me slap en kan me niet miezerige appel of komkommer komt nog voorbij de detoxdouane concentreren op m'n werk. Donderdag houd ik redelijk vol. Totdat ik op vrijdag volgens het afbouwschema een fles zuur- koolsap moet wegwerken. Er zijn werkelijk geen woorden voor dit helse bocht, tijdens elke slok ben ik bang dat ik het direct uit braak. Tijdens het introductierondje op vrijdaga vond wordt algauw duidelijk: vasten anno 2014 gaat over aardse zaken. Tenminste, als ik de overige deelnemers - zonder uitzon dering vrouw - van het detoxweekend mag geloven. Zij lijken geen last te hebben van hallucinaties over saucijzenbroodjes. Er is één belangrijk verschil: in tegenstelling tot mij komen ze met een doel. Van trouwjur ken waarin het vege lijf geperst moet wor den tot een tijdelijke ontsnapping aan een stressvol bestaan. De sapjes tijdens de weekendkuur in het hotel smaken godzijdank lekker. De dage lijkse yogalessen - de enige lichaamsbewe ging waar ik kracht voor heb - zijn ont spannend en de hoofdmassage een uit vlucht van het drukkende gevoel in m'n hoofd. Maar ik verveel me kapot tussen de yoga en sappen door, omdat ik te weinig energie heb van m'n bed af te komen. Za terdagavond merk ik duidelijke veranderin gen op: m'n lichaamsgeur is sterk en ik heb een wit beslagen tong. Dat betekent vol gens de begeleiders dat m'n lijf afvalstoffen afvoert. Zondagochtend lig ik als een mise rabele lappenpop op bed. Krampachtig pro beer ik te beoordelen of dit nu die exodus is van afvalstoffen. De ochtendyoga en het sapje laat ik noodgedwongen aan me voor bijgaan, wat de situatie er niet beter op maakt. Na een dramatische noodkreet via de telefoon brengt de yogajuf een pakje ap pelsap. „Niet te snel drinken", waarschuwt ze. 'Dat maak ik zelf wel uit', denk ik als ik de dop losdraai. Ze heeft gelijk: steunend doe ik een half uur over het pakje. Voor de ze zondagochtenddip werd gewaarschuwd, erna zou ik me vast stukken beter voelen. Dat klopt, maar heeft volgens mij vooral te maken met de fructose in het appelsap. Weer thuis, blijft het hallelujamoment uit. Hoewel ik normaal gesproken redelijk mak kelijk van snoep af kan blijven, eet ik me dagen ongans aan chocolade en voel ik me lichtelijk labiel. Ik vraag me bovendien af of de deelnemers niet te veel zoeken naar een quick fix, in ieder geval wat betreft af vallen. Natuurlijk verlies je gewicht als je alleen sappen drinkt. Hoe lang houd je dat vol in je normale routine? Wellicht ligt het aan mij, en moet je voor grootse resultaten in detoxen geloven en is het toch nog reli gieus te noemen. Tessa Steen, orthomoleculair therapeut en oprichter Your Health Coach „Wij raden cliënten aan één tot twee keer per jaar te ontgiften. Bij bijvoorbeeld vermoeidheidsklach ten, hoofdpijn, migraine, Candida, of huidproblemen levert dat ge zondheidsvoordelen op. Je lichaam gaat beter functioneren, je krijgt een sterkere weerstand en er is sprake van afname van on verklaarbare klachten. Onze soft detox duurt negen dagen, je eet groente en drinkt smoothies en sapjes volgens een op maat ge maakt schema. Dat betekent geen stimulerende stoffen als koffie, al cohol en suiker. Tijdens de op bouwfase adviseren we te begin nen met een multivitamine, ami nozuren en antioxidanten. Na de kuur raden we probiotica aan om de darmflora aan te laten sterken en de weerstand te verhogen." Patricia Schutte, woordvoerder Voedingscentrum „Dit soort kuren gaat ervan uit dat je lichaam vol chemicaliën zit en de stofwisseling is verstoord. Een normaal, gezond functione rend lijfis prima in staat door middel van de lever schadelijke stoffen te verwijderen. Het zuive ren van de darmen lukt niet door middel van sap vasten: dat kan al leen met een klysma of darmspoe-v ling. Dat raden we alleen aan op basis van een medische indicatie én onder medische begeleiding. Sapkuren worden veel gedaan door mensen die willen afvallen. Voedingscentrum adviseert: als je het al doet, beperk het dan tot één a twee dagen, absoluut niet langer. Je lichaam gaat door het ge brek aan voedingsstoffen spier weefsel afbreken. Je hart is bij voorbeeld ook een spier." DINSDAG 4 MAART 2014 Een deel van de vrouwen heeft in de overgang regelmatig last van (ernsti ge) opvliegers. Een hormoonbehande ling kan de ernst van de opvliegers vaak verminderen. Maar niet iedere vrouw kan of wil hormonen slikken. Amerikaanse onderzoekers beschrij ven nu een nieuwe manier om ernsti ge opvliegers te lijf te gaan: injecties met een pijnstillend middel (anestheti- cum) in een zenuwknoop (ganglion stellatum) in de hals. Bij een proef bij 40 vrouwen bleek een eenmalige in jectie tot 6 maanden lang de ernst van de opvliegers sterkt te verminde ren. Het aantal ernstige opvliegers daalde met ruim de helft Bron: Menopause Injecties met een pijnstillend middel helpen tegen opvliegers. foto Fuse Van elke vier miskramen kan er één voorkomen worden door anders (ge zonder) te leven. Dat stellen Deense onderzoekers op grond van gegevens van ruim 91.000 vrouwen die een zwangerschap doormaakten. Bij ruim 3.000 van hen eindigde de zwanger schap in een miskraam. De onderzoe kers vonden een verband tussen het optreden van de miskraam en diverse factoren. Zo hebben vrouwen ouder dan 30 jaar meer kans op een mis kraam, evenals vrouwen met overge wicht óf juist met ondergewicht aan het begin van de zwangerschap. Ande re factoren die ze in verband brengen met een verhoogde kans op een mis kraam zijn het gebruik van alcohol tij dens de zwangerschap, dagelijks meer dan 20 kilogram aan gewicht tillen en het werken in nachtdiensten tijdens de zwangerschap. Door al deze facto ren uit te sluiten, kan een kwart van al le miskramen worden voorkomen, re kenen zij uit. Bron: BJOG: An International Journal of Obstetrics Gynaecology Medicijnen die gericht zijn tegen de ei witophopingen in de hersenen van mensen met de ziekte van Alzheimer kunnen de voortgang van de ziekte nog niet vertragen, wijzen vier studies uit. Ophopingen van het eiwit amy loid in de hersenen vormen een be langrijk kenmerk van Alzheimer. Dit heeft geleid tot het idee dat het ver wijderen van amyloid uit de hersenen de ernst van de ziekte kan verminde ren. Twee medicijnen (antilichamen die binden aan amyloid) hebben in on derzoek bij proefdieren laten zien dat het mogelijk is hiermee het opgehoop te amyloid voor een deel weer uit de hersenen te halen. Vier grote studies waar ca 4.500 mensen met Alzheimer aan deelnamen, laten echter zien dat deze medicijnen, na 1,5 jaar behande ling, bij mensen geen noemenswaar dig effect hebben op de ziektever schijnselen. Ofschoon er door de me dicijnen inderdaad iets minder amy loid in de hersenen aanwezig is. Vol gens de onderzoekers is nu eerst meer kennis nodig over de precieze rol die amyloid speelt bij het ontstaan van de ziekteverschijnselen. 4 Bron: New England Journal of Medicine in een saucijzenbroodje Cintha Rood reageren? gezondheid@depersdienst.nl "T www.lighthouseworks.nl, www.voedingscentrum.nl, www.yourhealthcoach.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17