PZC 'Psssst, ga even zitten en luister' V I T A A L J- 16 17 Vasten 2.0: op sapkuur gaan is afzien Of je nu last hebt van broze botten, reuma of hartproblemen, er is altijd één manier om te (blijven) bewegen. Je plonst gewoon, hup het water in. Aquajoggen, -gym, zelfs bootcamp kan in het zwembad. Maar vlak ook het aloude baantjes trekken niet uit. et een slurf onder de oksels geklemd, 'jogt' Ria Frambach (64) in het zogenaamde zorg- bad van het Geusselt- bad Maastricht. Elke dinsdagochtend plonst ze via een brede trap voorzichtig het com fortabele warme water in. Ze start steevast met een half uur sportief baantjes trekken, volgt een groepsles aquagym en springt en jogt dan nog wat rond. Vroeger, ja, toen sportte ze met veel plezier in de zaal. Dat gaat niet meer sinds ze last heeft van artrose in de nek, handen en voe ten. Frambach: „Als ik gewoon wandel, laat staan spring of jog, dan geeft dat een enor me druk op mijn voeten. Heel pijnlijk. In het water voel ik die druk niet omdat ik dan gewichtloos ben. Ik kan even lekker be wegen en daar heb ik de rest van de week profijt van: ik ben minder stijf en heb min der pijn." De zogenaamde fifty-fitworkout die Fram bach wekelijks volgt, is tamelijk eenvoudig met rek- en strekoefeningen voor het hele lichaam. Maar het aanbod van aquasporten is de laatste jaren enorm gegroeid. Met uit gebreide lesroosters vol aquafïtnesspro- gramma's lijken zwembaden steeds meer op sportscholen. Aquajoggen, -aerobics, -combat, -zumba, -spinning, zelfs boot camp kan in water. Daarnaast zijn er steeds meer beweegprogramma's in het water voor specifieke doelgroepen, zoals mensen met reuma, artrose, longziekten, hartfalen of obesitas. „De voordelen van zwemmen en aquafït- ness ten opzichte van sporten op het droge zijn allang bekend", zegt Katrien Lemahieu van opleidinginstituut Kataqua. „De laatste jaren verschenen ook diverse wetenschap pelijke onderzoeken die bewijzen dat bewe gen in het water goed is voor iedereen, in het bijzonder voor ouderen en patiënten groepen met fysieke klachten. Neem men sen met de longziekte COPD. Zij hebben enorm veel moeite met een goede ademha ling waardoor inspanning lastig is. De druk van water helpt hen met uitademen. En mede door het trainen van de ademhalings- spieren tijdens het zwemmen gaat het uit houdingsvermogen vooruit." Ander belangrijk voordeel is natuurlijk dat je niet kunt vallen en het lichaam in het water veel minder zwaartekracht krijgt te verduren. Er is minder schokbelasting waardoor gewrichten, pezen en banden worden ontzien. Dat is gunstig voor men sen met bijvoorbeeld reuma, artrose of fors overgewicht. Die laatste groep weet het zwembad steeds vaker te vinden om af te vallen. „Afvallen lukt beter in het water", stelt Lemahieu „Want ook al voelt het misschien niet zo, WAAROM ZWEMMEN? in het water verbruik je meer energie en- de naverbranding duurt langer. Dat komt doordat je in het water meerdere grote spiergroepen tegelijkertijd gebruikt. De na tuurlijke weerstand van water vraagt om voortdurende actie van de spieren." Mocht de verkeerde indruk ontstaan: ook als je niks mankeert, is het goed regelmatig het zwembad in te duiken. Feit is dat de meeste mensen dat pas doen als ze op oudere leeftijd geblesseerd raken bij een an dere sport. Het aloude baantjes trekken, eventueel in combinatie met auqafitness is-* het meest geliefd. Want bijna iedereen kan de schoolslag. Op zichzelf is dat al een pri ma training waarbij je veel energie ver bruikt. „Een paar keer per week een half uur in combinatie met andere vormen van bewegen, is uitstekend om kracht en condi tie te behouden", zegt Lemahieu. „Je kunt kracht, conditie en uithoudingsvermogen extra verbeteren door steeds krachtiger, sneller of langer te zwemmen." Ton (78), die niet met zijn achternaam in de krant wil, werd in het najaar door zijn vrouw naar het zwembad gestuurd voor wat lichaamsbeweging. „Ik begon met drie-*" honderd meter in het wedstrijdbad, nu zwem ik er soms zeshonderd. Ik merk dat spieren terugkomen en dat mijn conditie is verbeterd. Vooral in het dagelijks leven. Na het zwemmen moest ik mezelf eerst dat he le eind naar de parkeerplaats slepen, zo moe was ik. Inmiddels loop ik die vijf mi nuten met gemak." Ton zwemt alleen om fit te blijven, maar voor veel senioren is het sociale aspect min-^ stens zo belangrijk. „Na afloop lekker kwek ken met een kopje koffie hoort erbij", lacht Marij Habets (61). Sommigen, verzucht zwemster Margo Noten (61), maken het met hun geklets al te bont. Althans, in dit warme zorgbad waar druk pratende senio ren vooral dobberen in plaats van zwem men. „Ze staan me in de weg, ik kan zo geen baantjes trekken", aldus Noten. Op naar het wedstrijdbad dan maar? „Dat war-,* me water is juist zo heerlijk, als een warme deken die je pakt. Nee hoor, dan blijf ik wel slalom zwemmen." Gezond door Ingrid Beckers M Joggen in het water foto Harry Heuts/HH Minder belasting voor pe zen, banden en gewrichten Door druk van het water wordt ademhaling makkelijker In het water gebruik je meerdere spiergroepen te gelijkertijd Het energieverbruik is hoger Door natuurlijke weerstand van het water neemt spierkracht toe Ongelukkig vallen is uitgesloten ©reageren? gezondheid@depersdiensLnl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15