Pensioenkorting treft circa 200.000 gepensioneerden ECONOMIE 13 PENSIOENVERDRAG Nederlandse pensionado's in Duitsland gaan meer belasting betalen na nieuw fiscaal verdrag. Groeiende angst voor varkenspest ENSCHEDE - Nederlandse gepensio neerden in Duitsland willen niet opdraaien voor de gevolgen van het nieuwe Nederlands-Duitse be lastingverdrag. Ze willen uit de klauwen van de Nederlandse fis cus blijven als het verdrag in 2015 van kracht wordt. Wie meer dan 15.000 euro inkom sten uit Nederland heeft (AOW, pensioen, lijfrente, vut, sociale uit kering) draagt voortaan belasting afin Nederland; lagere inkomens worden door de Duitse fiscus be last. Naar schatting 45.000 Neder landse gepensioneerden in Duits land krijgen daarmee te maken. En aangezien de belasting op pen sioeninkomsten in Duitsland veel lager is dan in Nederland, zijn zij niet blij. Pensionado's met 70.000 euro pensioen gaan er per jaar ruim 15.000 euro op achteruit. Maar ook gepensioneerden met een bescheidener inkomen gaan meer belasting betalen, blijkt uit berekeningen van fiscaal adviesbu reau Kroese Wevers uit Enschede. Misschien moeten we onze woning hierdoor met zeer veel verlies verkopen De reden achter de maatregel is even simpel als billijk: wie in Ne derland pensioen opbouwt, be taalt daar pas na pensionering be lasting over. Nu vangt Duitsland belastinggeld over in Nederland verdiend (uitgesteld) loon. Het gemor over het verdrag is niet van de lucht. Gepensioneerd machinist Tom van Reijsen op pert op het Duitsland-forum op internet: „Je kunt als gepensio neerde beter het Nederlander schap opgeven en de Duitse of een andere nationaliteit aanne men, ter bescherming tegen het ziekelijke gegraai uit Nederland." In sommige gevallen pakt het Be lastingverdrag onvermoed hard uit, zoals bij Arthur Weyns en zijn echtgenote Heidemarie Zwan- ziger. Ze wonen in een uit 1510 stammende Biermühle in Grans- dorf. De gepensioneerde strate gisch adviseur van Philips stak ruim 700.000 euro in de restaura tie van de molen. Met het Duitse ministerie van Monumentenzorg werd afgesproken dat de kosten via de Duitse belastingen in 11 jaar konden worden afgetrokken. Straks valt Weyns onder de Ne derlandse fiscus. „Onze watermo len is geen erkend Nederlands monument en afschrijving via de Nederlandse belasting wordt niet aanvaard. Daardoor komen wij in een zeer hoge belastingschaal en is afbetaling van onze lening niet meer mogelijk. Waardoor we on ze woning wellicht met zeer veel verlies moeten verkopen", zegt hij. Weyns en vele andere Neder landse pensionado's in Duitsland vinden dat het nieuwe belasting verdrag moet gelden voor dege nen die zich na 12 april 2012 (toen het verdrag werd gesloten) in Duitsland gevestigd hebben. PW en soPlus - het belastingverdrag moet nog door Tweede en Eerste Kamer worden vastgesteld - vin den ook dat bestaande gevallen moeten worden ontzien. Ook de Stichting Belangenbehartiging Ne derlandse Gepensioneerden in het Buitenland heeft zich met eenzelfde pleidooi in de strijd ge worpen. De gepikeerde pensionado's ha len de neus op voor de overgangs regeling waar de gewezen staatsse cretaris Weekers van Financiën mee op de proppen kwam. Die re geling geeft hen tot 2020 de tijd om te wennen aan de hogere Ne derlandse belastingen. Harold Oude Smeijers, fiscalist bij Kroese Wevers: „Iemand met een pen sioen van 70.000 euro heeft maar drie jaar nut van die regeling, ie mand met een 20.000 euro pen- sioen helemaal niet." Het wach ten is nu op de mening van de nieuwe staatssecretaris Eric Wie bes van Financiën. Kennelijk over ziet men in Den Haag de effecten van het verdrag niet helemaal. „Ons is gevraagd met meer reken voorbeelden te komen", zegt Harold Oude Smeijers. Niet iedere pensionado verwerpt het verdrag. Chris de Voogd (72) uit Bad Bentheim: „Ik woon hier nu twaalf jaar, heb nooit belas ting betaald. Ik heb er voordeel van gehad en voor de rest kan ik er toch niets aan veranderen." MARIËNHEEM - De Nederlandse Vakbond van Varkenshouders (NW), is beducht voor de Afri kaanse varkenspest, die onlangs is vastgesteld bij enkele wilde zwij nen in het oosten van Polen. „Dit is niet de klassieke varkenspest waardoor in de jaren negentig zo veel varkens moesten worden ge ruimd. De Afrikaanse varkenspest is nog vervelender, omdat er geen vaccin tegen bestaat", zegt var kenshouder Theo Duteweerd uit Mariënheem. De ziekte begon aan zijn opmars in de EU met een uit braak bij wilde zwijnen in Litou wen, eind januari. De ziekte is zeer waarschijnlijk afkomstig is uit Rusland. Besmetting kan ook via de mens gebeuren. Ongeveer 200.000 gepensio neerden krijgen dit jaar te ma ken met korting van hun pen sioen. Gemiddeld bedraagt de korting 1,3 procent. Dat meldt De Nederlandsche Bank (DNB) in een tussentijds overzicht. Niet 38 fondsen moeten kor ten, zoals DNB verwachtte, maar slechts 29. De verbete ring komt omdat werkgevers van de betrokken fondsen geld hebben bijgestort, waardoor het fonds aan de vereiste dek kingsgraad voldoet. Naar ver luidt hebben twee fondsen ont heffing van verlaging gevraagd. DNB zal dat niet toestaan, tenzij het fonds aantoont dat de kosten van verlaging groter zijn dan de baten. Welke fondsen het betreft, zegt DNB niet. Bekend is dat pen sioenfonds PMT niet wil korten, ofschoon het eind 2013 0,4 pro cent onder de dekkingsgraad zat De grootste korting, 7 procent, be treft het pensioenfonds van glasfa brikant Royal Leerdam. Veel fondsen indexeren het pen sioen dit jaar. Het pensioenfonds van de huisartsen voert met 3,4 procent verhoging de lijst aan. iPhone veiliger in auto Apple werkt samen met autofabri kanten om het gebruik van de iPhone in de auto gemakkelijker en veiliger te maken. Met spraak- besturing kunnen automobilisten bellen, muziek afspelen of navige ren met hun iPhone zonder te worden afgeleid. Stijging autoverkopen De verkoop van nieuwe personen auto's steeg in februari met 5,4 procent naar 33.625. Dat blijkt uit cijfers van RAI Vereniging, Bo- vag en RDC. De meest populaire modellen waren Suzuki Alto, KIA Picanto, Hyundai 110, Volkswa gen Golf en Volkswagen Up! INC start contactloos betalen medio april ING klanten kunnen vanaf half april contactloos betalen. Dat betekent dat ze hun betaal kaart in de winkel niet meer in een betaalautomaat hoeven te steken. Dankzij een chip in de kaart wordt draadloos contact gelegd met de betaalautomaat. De kaart is bedoeld voor beta lingen tot 25 euro. ING heeft inmiddels meer dan 4 miljoen contactloze betaal kaarten verspreid onder haar klanten. ABN Amro ging al eer der met contactloos betalen van start. Rabo geeft geen kaart uit, maar gebruikt de tele foon voor contactloze betaling. DINSDAG 4 MAART 2014 vreest fiscus door Chris van Alem Arthur Weyns Arthur Weyns en zijn echtgenote Heidemarie Zwanziger voor hun watermolen in Gransdorf. foto Uwe Hentschel zie onze website/economie Meer rekenvoorbeelden DEN HAAG CUPERTINO AMSTERDAM AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13